Home » Lajme, Opinione » “ Vëllau “ Erdogan po na mashtron !

“ Vëllau “ Erdogan po na mashtron !

500 vjet robër , pa gjuhë ,pa histori ! 500 vjet të ndrydhur , të dëbuar dhe të masakruar ! 500 vjet pa dinjitet dhe të mbetur në mëshirën e fatit të mbijetesës. 500 vjet pa atdhe , pa Zotin tonë ,po mendjen tonë ! … dhe mrekullia e “ tranisë (çmendisë) kolektive “ e kërkojmë  “shpëtimin “  nga zhbërësi ynë i pa harruar !

Nejse , mos ta zgjas , të kaloj në bisedën për të cilën iu kam  thirrur që të më lexoni : Erdogani është Hero i Turqisë moderne . Ai është një nacionalist i madh turk , e dëshiron më të mirën për Turqinë . Edhe Profeti Muhamed ishte nacionalist i madh arab , se edhe pas 1300 ne shkojmë e derdhim para në Arabinë e tij të shenjt .  Erdogani po mundohet dhe gati që ia ka arrijtur qëllimit të na “ vëllazëroj “ përseri .  Edhe Stalini na e donte të mirën dhe na quente “ populli vëlla shqiptar “ .
Por të gjitha po dalin të falsifikuara , përditë e më shumë po bindemi . Gjërat po shihen . Të Stalinit , vëllazërinë me Rusinë e patëm kuptuar . Pak vonë! Pas shumë viktimave të të gjithe llojeve ,por më e rënda viktimat intelektuale.

Shtypi botëro shkruan  “Erdoganova kci lijeci ISIL-ovce, a sin im pomaže da prodaju ukradenu naftu” – E bija e Erdoganit i mjekon të plagosurit e ISISI-t , kurse i biri i tij e shet naftën e vjedhur nga po ata “
“ Sümeyye Erdogan i udhëheq ekipet e meshehta mjeksore  për shërimin e të plagosurve të ISIS-it. Humanizëm . sa çke me te! Por edhe i biri është” humanitar “, nafta e vjedhur nga mercenarët e ISIS-it duhet të shitet, sepse nëse jo ajo “ prishet” , i del” afati i përdorimit “. Dhe e gjithë kjo,n`emer t `Allahut!

Opozita turke e akuzon Erdoganin për lidhje me të gjithe vëllazëritë muslimane  të botës. Mediat botërore i kanë sjellur fotogarfitë e Bilallit ( djali i Erdoganit) në takimet e tij me al-kaiden. Nejse , punë e tij, Nuk po ia baj dertin. Por po më dhimbset ardhmëria e fëjve tanë.

Fahri Xharra,22, 07.15
Gjakovë

Ps . Teksti integral në kroatisht :
Erdoganova kci lijeci ISIL-ovce, a sin im pomaže da prodaju ukradenu naftu

Sümeyye Erdogan predvodi tajne medicinske timove iz cijeloga svijeta koji lijece u borbama ranjene pripadnike ISIL-a Erdoganova kci lijeci ISIL-ovce, a sin im pomaže da prodaju ukradenu naftuFoto: Reuters/Pixsell Hassan Haidar Diab AUTOR:

“Medicinska sestra koja je donedavno služila u tajnoj vojnoj bolnici u Sanliurfi, udaljenoj 150 km istocno od grada Gaziantepa na sirijskoj granici, u kojoj se sve vrijeme lijece ranjeni pripadnici sirijske oporbe, nakon duge šutnje progovorila je kako Erdoganova kci Sümeyye ide s tajnim medicinskim timom lijeciti ranjene pripadnike teroristicke organizacije Islamske države. Prema pisanju portala Al-Masdar News, medicinska sestra, koja u strahu za svoj život želi ostati anonimna, kazala je kako Sümeyye Erdogan predvodi medicinske timove ne samo iz Turske vec i iz citavog svijeta zadužene za lijecenje ranjenih ISIL-ovaca, koji se u bolnicu dovoze u vojnim kamionima i kolima hitne pomoci. Te optužbe, koje su šokirale tursku javnost, još nitko od obitelji Erdogan nije niti potvrdio, ali niti demantirao. Turska oporba vec dulje vrijeme optužuje cijelu obitelj Erdogan kako pružaju neprestanu potporu ekstremistickim militantima koji se bore za rušenje predsjednika Bashara al-Assada. Poznato je kako je Erdogan javno izrazio potporu Muslimanskom bratstvu i drugim strankama u Egiptu, Siriji i Tunisu koje vec 35 godina neprijateljski djeluju prema sekularnom poretku u Siriji. Ugur Bayraktutan, politicar iz sekularne turske parlamentarne oporbene stranke CHP, u nekoliko je navrata od predsjednika Turske Recepa Tayyipa Erdogana tražio da se javno izjasni o veze njegove obitelji s Al-Qa’idom i ISIL-om. Naime, u javnosti su dospjele fotografije Erdoganova sina Bilala koje dokazuju kako se sastao s Al-Qadijem, za kojeg SAD smatra da je clan Al-Qa’ide. Šverc ukradene nafte Isto tako, prema pisanju portala Al-Masdar News, Erdoganov sin Bilal, koji je vec dulje vrijeme pod istragom, ukljucen je i u krijumcarenje iracke i sirijske nafte koju je opljackao ISIL. Bilal Erdogan potpisao je ugovore o suradnji s nekoliko europskih operativnih tvrtki koje prevoze iracku i sirijsku naftu u razlicite azijske zemlje. Turska opozicija vec godinama govori da Erdogan i njegov sin Bilal pomažu ISIL-u da postane najbogatija teroristicka organizacija. http://www.vecernji.hr/svijet/erdoganova-kci-lijeci-isil-ovce-a-sin-im-pomaze-da-prodaju-ukradenu-naftu-1015505

Erdogan vecernji list

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress