Vuçiq: Albin Kurti është fajtor i vetmi, dëshira e tij është të na fut në luftë…

Read Time:1 Minute, 7 Second

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq në adresimin e tij pas sulmit në Banskë të Zveçanit në veri, tha se ”Vrasja e policit nuk iu desh askujt”.

”Nuk dua ta arsyetoj në asnjë mënyrë vrasjen e policit shqiptar. Kjo është dicka që nuk iu desh askujt”.

Ai tutje ka shtuar se ”Albin Kurti është fajtor i vetmi, dëshira e tij jetësore është që të na fut në luftë me NATO-në.

Tutje Vuçiq ka deklaruar se Serbia s’ka kontroll efektiv në Kosovë, teksa ka shtuar se u është dashur shumë kohë që të kuptojnë se çfarë ka ndodhur në Kosovë.

“Në të vërtetë do të flasim vetëm për atë që ka ndodhur, pastaj do ta bëjmë vlerësimin e kësaj. Mbrëmë rreth orës 2 një grup i serbëve nga Kosova i kanë vendosur dy kamionë në Banjskë pastaj vjen Policia e Kosovës që tenton t’i largojë ato barrikada dhe pason konflikti, ku është vrarë një polic dhe një tjetër është plagosur. Në 8:57 vendkalimet në Jarinjë e Bërnjak janë mbyllur dhe të shtënat kanë vazhduar. Ndonëse për këtë kemi folur çdo herë dhe çdo ditë kam tërhequr vërejtjen që kjo mund të ndodhë nga njerëzit në Kosovë, që nuk kanë dashur ta durojnë terrorin e Kurtit”, ka thënë ai.

Vuçiq ka thënë se janë bërë mbi “56 sulme të motivuara politike mbi serbët”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Ndizen qirinj për policin e rënë Afrim Bunjaku
Next post Ministri Sveçla: Tre sulmues të vrarë dhe gjashtë të arrestuar