Zgjedhjet në Bujanoc, Konçul: Fituesi i zgjedhjeve, Arbër Pajaziti ankimon zgjedhjet dhe fton prokurorinë për hetim

Read Time:1 Minute, 28 Second

Nga 1400 votues, në Konçul votuan 1120 votues. Arbër Pajaziti ankimon zgjedhjet dhe fton prokurorinë për hetim

Postimi i plotë 👇:

“Kemi ankimuar votimet në Konçul

nderuar qytetarë,

Ju njoftojmë se lista jonë zgjedhore Fronti për Ndryshim ka ankimuar pranë Komisionit Komunal Zgjedhor votimet e datës 2 qershor në vendvotimin nr.10, në fshatin Konçul.

Ankesës sonë i kemi bashkangjitur një sërë argumentesh shtesë të cilat paraqesin dëshmi të forta për parregullsitë e hasura në këtë vendvotim.

Është e palogjikshme që në një vendvotim të paraqiten rreth 1120 qytetarë për të votuar apo 80 % nga gjithsejt 1400 me të drejtë vote.

Jemi thellë të bindur se, duke u bazuar në fuqinë e fakteve, KKZ do të pranojë ankimimin tonë.

I bëjmë thirrje të gjithë anëtarëve të KKZ-së që në votojnë në favor të rivotimit në Konçul.

Ky apel vlenë posaqërisht për subjektet politike shqiptare të cilat duhet të deklarohen për mbrojtjen e votës së lirë dhe demokracisë.

Parregullsitë në vendvotimin nr.10 duhet evituar me çdo kusht ngase vetëm kështu rrespektohet vullneti i lirë i qytetarëve.

Përsëritja e këtyre dukurive na dërgon në avaze ogurzeza të proceseve të ardhshme zgjedhore.

Me metoda të këtilla të veprimit humb kuptimi i çdo lloj zgjedhjeve, pa marrë parasysh nivelin e pushtetit.

Nëse në Konçul votojnë 1120 qytetarë, atëherë i bie se në vendbanimin më të madh shqiptarë të komunës, në Tërnoc, do të votonin rreth 7500 qytetarë.

A do të ishin këto shifra reale?

Andaj, në rivotim duhet angazhuar të gjithë akterët e procesit zgjedhor në vend, përfshirë edhe vëzhguesit ndërkombëtarë.

Natyrisht, se në hetimin dhe pengimin e këtyre dukurive duhet inkuadruar edhe Prokuroria dhe të gjitha organet tjera zbatuese të Ligjit.

Vjedhja e votave është si çdo vjedhje tjetër. Bile shumë më e rëndë”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Jorn Rohde: Së shpejti do të kemi vendime që zhbllokojnë situatën
Next post Zgjedhjet në Bujanoc, Musliu: Shqiptari që bashkëpunon me SNS-in dhe aparatin shtetëror po na konteston rezultatin