Home » Lajme » Zv.kryeministrja Edita Tahiri sot ka pritur shefin e agjencise informative “Presheva Jone”

Zv.kryeministrja Edita Tahiri sot ka pritur shefin e agjencise informative “Presheva Jone”

Drejtori i agjencise “Presheva Jone” N.Maliqi ka njoftuar diplomaten kosovare se “cfare flitej per Kosoven ne OKB, kur ajo gjendej nen Serbi, sot flitet ngjajshem per Luginen e  Presheves mbi diskriminin e te drejtave te shqiptareve etnik ne Presheve, Bujanoc dhe Medvegje… Shefja e delegacionit kosovar ne negociatat mes Kosoves dhe Serbise znj. Edita Tahiri ka pritur sot ne kabinetin e saj drejtorin  e agjencise infortmative “Presheva Jone” z.Nefail Maliqin.  Bisedemet e filluara ne Bruksellit mes Prishtines dhe Beogradit, lobimi pro njohjeve te Kosoves, ceshtja shqiptare ne Luginen e Presheves, ne vecanti arsimimi dhe  (mos)  njohja e diplomave te studenetve shqiptare si dhe roli i mediave ne  sensibilizimin dhe nderkombetarizimi e ceshtjes se Kosoves dhe asaj mbare shqiptare ne  arenen nderkombetare ishte teme e bisedimeve me Tahirit dhe Maliqit. Zv.kreyminsitrja e Kosoves znj.Tahiri ka vleresuar lart rolin e  perfaqesise informative ne Pallatin e OKB se ne avacnimin e proceseve demokratike ne Kosove dhe  rajon, duke e qaujtur kete zyre si dritare informative ne diplomacine boterore.  Nga ana e tij drejroi AIK “Presheva Jone” N.Maliqi ka shpjegur se “ceshtja e  Kosoes dhe asaj shqiptsre sine Lugine te Presheves ashtu edhe me gjere perkunder perfundmit te konfliktit ende eshte ne epiqender te konfrencave  nderkombetare ne Kombet e Bashkuaar ne Gjeneve.” Madje, sipas z.Maliqi, ajo qe deri  dje, kur Kosova gjendej nen Serbi, cfare flitej per Kosoven ne OKB, sot flitet  per Luginen e  Presheves mbi diskriminin e te drejtave te shqiptareve etnik ne Presheve, Bujanoc dhe Medvegje.Prishtine, 23 qershor/AIK-Presheva Jone

You’re looking for your dream job in www.college-homework-help.org education, which will allow you to perform at your best

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress