Home » Lajme, Ndërkombëtare » Zviceranët kërkojnë traktat të ri me BE-në

Zviceranët kërkojnë traktat të ri me BE-në

Një sondazhi i  publikuar këtë të diel nga Institutit “GfS Bern” ka nxjerrë rezultatet interesante, duke pohuar se zviceranët mbështesin në shumicë planet e qeverisë vendase për të krijuar një traktat të ri me Bashkimin Evropian, i cili do të përfshinte edhe institucione arbitrazhi në ndihmë të zgjidhjes së disa mosmarrëveshjeve.

54% e të anketuarve në sondazh thonë se e mbështesin planin për të pasur gjykata arbitrazhi të formuara nga përfaqësues zviceranë të Bashkimit Evropian dhe palëve të tjera neutrale, për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve.

Edhe mbështetësit e ekstremit të djathtë, Partia Popullore Zvicerane (SPP), që kundërshtojnë një traktat të ri, e mbështetën këtë qasje. Sondazhi përfshiu 2.500 të anketuar.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch