Home » Rajonale

SKANDALI ME ORGANIZATAT MASHTRUESE/Sa shpenzoi kryetari i komunës së Zhelinës për të blerë çmime nga një kompani me reputacion të dyshimtë?

Biznesi i dhënies së çmimeve rezulton të jetë shumë fitimprurës. Organizatat që japin këto çmime janë kryesisht me bazë në vendet e BE-së dhe ia shesin çmimet e tyre në të shumtën e rasteve vendeve në zhvillim, përfshirë ato të Ballkanit. Sipas këtij investigimi, organizatat i gjejnë kandidatët e rinj në të njëjtën mënyrë. Ata thonë se bëjnë kërkime dhe zgjedhin më... 

Rezultatet përfundimtare në komunat shqiptare në Maqedoni, rënie e madhe e Besës

Dje (e diel) në Maqedoni u mbajtën zgjedhjet e gjashta lokale, të cilat në mënyrë të përgjithshme u realizuan në atmosferë të qetë dhe pa incidente të mëdha. Disa nga partitë politike akuzuan për keqpërdorime të mëdha dhe mashtrime zgjedhore, siç janë blerja e votave dhe presionet e ndryshme ndaj votuesve. Ndërsa sipas organizatave joqeveritare të cilat kanë qenë vëzhguese... 

“GENOCID EKOLOGJIK” NGA KRYETARI SHAHMONOVIQ I PLAVËS DHE MINISTRIA E TURIZMIT E PLANIFIKIMIT HAPËSINOR NË PODGORICË

Të nderuar qytetarë të Plavës dhe Gucisë, Me këtë rast dua që të shpreh shqetësimin tim në lidhje me planin që ka Ministria e Turizmit dhe Planifikimit Hapësinor për ndërtimin e mini-hidrocentraleve mbi lumin Komaraç, në zonën e Plavës. Të gjithë që njohin ato zona të bukura të Alpeve Shqiptare, e posaçërisht vendasit e dinë vlerën jetike të këtij lumi të bukur dhe piktoresk... 

Në Shkup, Zaev e Xhaferi falën bashkë Bajramin

Manifestimi qendror i faljes së namazit të Bajramit u mbajt në xhaminë Mustafa Pasha në Shkup, ku përveç numrit të madh të besimtarëve, të pranishëm ishin edhe kryeministri Zoran Zaev dhe kryeparlamentari Talat Xhaferi. Besimtarë të shumtë të fesë islame në Maqedoni, ishin mbledhur në Xhaminë e Mustafa Pashës në Shkup për ta falur Kurban Bajramin apo siç njihet ndër shqiptar... 

APEL PËR NDIHMË – Për Vëllëzrit tan, Grupi i Kumanovës… Ju lutemi ta shpërndani,sa më shum

Të nderuar vëllëzer dhe motra,kudo që jetoni dhe punoni, vëllëzrit tan,që gjinden në burgje të IRJM-së,nga GRUPI I KUMANOVËS,sot ma shum se kurr kan nevojë, për ndihmen ton monetare,për ti përballuar shpenzimet e Avokatëve. Të dashur vëllëzer dhe motra,në burgje nga Grupi i Kumanovës,jan 37 vëllëzer tan,që mbrohen nga 14 Avokat,kurse sot nga ne nevoitet,ashtu siq kemi treguar,... 

Talat Xhaferi i drejtohet në shqip Kuvendit të Maqedonisë, irriton VMRO-në

Talat Xhaferri seancën e filloi në gjuhën shqipe, megjithatë u shpreh se deri në miratimin e ndryshimeve të ligjit për përdorimin gjuhëve, seancat do t’i udhëheq në gjuhën maqedonase. Kryetari i ri i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi e ka nisur në gjuhen shqipe seancën e parë plenare të Kuvendit maqedonas si kryeparlamentar, në të cilën pritet të votohet përbërja e re... 

RASTI I KUMANOVËS, SHENASI MEMEDI DHE BEKIR ASANI FTOHEN SI DËSHMITARË

I punësuari në Agjencinë për Zbulim Shenasi Memedi,  dhe këshilltari i Çairit Bekir Asani do të thirren si dëshmitarë. Kjo me kërkesë të avokatit të të akuzuarit Nasuf Bekiri, Elenko Millanov i cili tha se këta persona kanë njohuri për ngjarjen. Së bashku me ta do të thirret edhe Sulejman Osmani për të cilin ka proces të veçantë gjyqësor pasi gjoja ka njohuri për takimin... 

“Der Spiegel”: Gruevski, përgjegjësi i krizës në Maqedoni

The leader of Macedonia’s ruling VMRO-DPMNE party Nikola Gruevski, center, arrives at an election rally, in Macedonia’s capital Skopje, on Sunday, Nov. 27, 2016. The ruling coalition, led by the conservative VMRO-DPMNE, held a massive rally in Skopje ahead the country’s early parliamentary elections scheduled for Dec. 11, amid a deep political crisis, caused by a mass illegal wiretapping... 

Tetë persona janë arrestuar, Çavkov është shkarkuar nga Shtabi operativ

Për ngjarjet e djeshme të dhunshme në Kuvend, në të cilën janë lënduar disa deputetë në Stacionin Policor Gazi Babë janë arrestuar tetë persona me të cilët ende po punohet, ka informuar zëvendës ministri Jordan Lamanovski, cili shtoi se është siguruar video material për identifikim dhe zbulim të autorëve të mundshëm. Lamanovski ka kumtuar se me shtabin operativ pranë MPB-së... 

Kaos në Maqedoni: Pas zgjedhjes se Telat Xhaferit per kryetar Kuvendi mbeshtetesit e Gruevskit hynë dhunshëm në Kuvend, grushtojnë Zaevin gjersa ne gjendje te rende shendetsore nga sulmet e protesuesve eshte kryetari i LRPDSH-se z. Zijadin Sela

Turma u fut në sallë, pasi deputetët e koalicionit LSDM-BDI, Aleanca për Shqiptarët, votuan Talat Xhaferin për kryetar të Kuvendit të Maqedonisë.  Disa nga protestuesit goditen liderin opozitar Zoran Zaev, duke  e përgjakur atë. Policia ishte spektator në këtë rast Qindra protestues, mbështetës të VMRO DPMNE-së, kanë hyrë dhunshëm në sallën e Kuvendit të Maqedonisë dhe kanë... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch