Home » Rajonale

LAJM PIKËLLIMI: U nda nga jeta Prof. Dr. Remzi Nesimi

LAJM PIKËLLIMI Me dhimbje të thellë Ju njoftojmë se mbrëmë në orët e vona, më 3 shkurt 2018, u nda nga jeta Prof. Dr. Remzi Nesimi. Ceremonia e varrimit do të bëhet sot, më 4 shkurt (e dielë), në orën 14:30, në varrezat e fshatit Odri, Tetovë. Me këtë rast u shprehim ngushëllime familjes Nesimi dhe të gjithë miqve dhe dashamirëve të profesorit Remzi Nesimi. Qoftë i paharruar... 

Oliver Ivanoviq është vrarë sot me armë zjarri para zyrës së tij në veri të Mitrovicës

Kryetari i Iniciativës Qytetare “Serbia, Demokracia, Drejtësia” (SDP) Oliver Ivanoviq është sulmuar sot me armë zjarri para zyrës së tij në veri të Mitrovicës, ndërsa si pasojë ka ndërruar jetë në spitalin rajonal në veri të Mitrovicës. Policia e Kosovës ka dhënë detaje lidhur me vrasjen e Ivanoviqit. Policia njoftoi se në vendin ku është sulmuar Oliver Ivanoviq kanë gjetur... 

Kalon Ligji për gjuhët në Kuvendin e Maqedonisë

Përdorimi zyrtar i gjuhës shqipe është formuluar si “gjuhë të cilën e flasin mbi 20 për qind e popullatës”. Ajo do të zbatohet edhe në të gjitha tabelat udhëzuese të institucioneve shtetërore dhe në komunat ku gjuha shqipe përdoret mbi 20 për qind të popullatës së përgjithshme. Me 69 vota pro, asnjë kundër dhe asnjë abstenim, Kuvendi i Maqedonisë e ka votuar Ligjin për... 

DEMARKACIONISTAT HAJGAREN ME “STILOLAPSIN E HASHIM THAÇIT”(!)

Kjo foto i përket ditës kur Komisioni Shtetëror i Malit të Zi, përndryshe “Komisioni Milan Pauniq”, paraqiti raportin për Demarkacionin e Malit të Zi me Kosovën. Aty, në presidium, shihet dhe Gjukanoviqi me të vetët, që janë në krye të detyrës e në ballë të presionit të shumëfishtë në nje nga sall Ramiz LUSHAJ   DEMARKACIONISTAT PO HAJGAREN DHE ME “STILOLAPSIN... 

Deklaratë për shtyp nga Botimet Toena – Tiranë

Tiranë, 5 dhjetor 2016 Shkrimtari Bashkim Shehu u shpall fitues i Çmimit Letrar Balkanika 2015 nga Juria ndërballkanike e këtij çmimi, në ceremoninë që u mbajt mbrëmjen e 3 dhjetorit në Qendrën Kulturore Rinore të Shkupit, për romanin “Loja, shembja e qiellit”. Ai ishte në garë me 6 autorë të tjerë nga 6 vende të Ballkanit: Vladimir Yankovski “Invisible love” (FYROM) Christo... 

SKANDALI ME ORGANIZATAT MASHTRUESE/Sa shpenzoi kryetari i komunës së Zhelinës për të blerë çmime nga një kompani me reputacion të dyshimtë?

Biznesi i dhënies së çmimeve rezulton të jetë shumë fitimprurës. Organizatat që japin këto çmime janë kryesisht me bazë në vendet e BE-së dhe ia shesin çmimet e tyre në të shumtën e rasteve vendeve në zhvillim, përfshirë ato të Ballkanit. Sipas këtij investigimi, organizatat i gjejnë kandidatët e rinj në të njëjtën mënyrë. Ata thonë se bëjnë kërkime dhe zgjedhin më... 

Rezultatet përfundimtare në komunat shqiptare në Maqedoni, rënie e madhe e Besës

Dje (e diel) në Maqedoni u mbajtën zgjedhjet e gjashta lokale, të cilat në mënyrë të përgjithshme u realizuan në atmosferë të qetë dhe pa incidente të mëdha. Disa nga partitë politike akuzuan për keqpërdorime të mëdha dhe mashtrime zgjedhore, siç janë blerja e votave dhe presionet e ndryshme ndaj votuesve. Ndërsa sipas organizatave joqeveritare të cilat kanë qenë vëzhguese... 

“GENOCID EKOLOGJIK” NGA KRYETARI SHAHMONOVIQ I PLAVËS DHE MINISTRIA E TURIZMIT E PLANIFIKIMIT HAPËSINOR NË PODGORICË

Të nderuar qytetarë të Plavës dhe Gucisë, Me këtë rast dua që të shpreh shqetësimin tim në lidhje me planin që ka Ministria e Turizmit dhe Planifikimit Hapësinor për ndërtimin e mini-hidrocentraleve mbi lumin Komaraç, në zonën e Plavës. Të gjithë që njohin ato zona të bukura të Alpeve Shqiptare, e posaçërisht vendasit e dinë vlerën jetike të këtij lumi të bukur dhe piktoresk... 

Në Shkup, Zaev e Xhaferi falën bashkë Bajramin

Manifestimi qendror i faljes së namazit të Bajramit u mbajt në xhaminë Mustafa Pasha në Shkup, ku përveç numrit të madh të besimtarëve, të pranishëm ishin edhe kryeministri Zoran Zaev dhe kryeparlamentari Talat Xhaferi. Besimtarë të shumtë të fesë islame në Maqedoni, ishin mbledhur në Xhaminë e Mustafa Pashës në Shkup për ta falur Kurban Bajramin apo siç njihet ndër shqiptar... 

APEL PËR NDIHMË – Për Vëllëzrit tan, Grupi i Kumanovës… Ju lutemi ta shpërndani,sa më shum

Të nderuar vëllëzer dhe motra,kudo që jetoni dhe punoni, vëllëzrit tan,që gjinden në burgje të IRJM-së,nga GRUPI I KUMANOVËS,sot ma shum se kurr kan nevojë, për ndihmen ton monetare,për ti përballuar shpenzimet e Avokatëve. Të dashur vëllëzer dhe motra,në burgje nga Grupi i Kumanovës,jan 37 vëllëzer tan,që mbrohen nga 14 Avokat,kurse sot nga ne nevoitet,ashtu siq kemi treguar,... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch