Home » Histori

Libri im kushtuar Heroit tonë Kombëtar në vitin Jubilar të 550- vjetorit

Po e sjell në vemendje sot me rastin e 552- vjetorit të kalimit në amshim. Gjergj Kastrioti – Skenderbeu, Moisiu Ynë. Arbërorët e quanin Kryezot.Papët e Romës e emertuan Atlet i Krishtërimit.Studiuesit e artit ushtarak e kanë vendosur në Panteonin e strategëve gjenial përkrah Aleksandrit të Madh, Jul Qezarit, Kostandinit të Madh, Napoleon Bonapartit.Shumë kritikë e krahasojnë... 

Presidenti Ibrahim Rugova do ta donte një Kosovë ndryshe!

Nga: Hysen Ibrahimi, Jemi në prag të 14 vjetorit që kur shkoi në amshim presidenti historik e shpirtërorDr. Ibrahim Rugova. Si, studiues, shkrimtar e politikan, ai u shndërrua dhe mbeti një ikonë për popullin shqiptar, por edhe ndër figurat shumëvizionare dhe përmbajtjesore në botë. Shumë burrshtetas botërorë e kanë cilësuar presidentin Ibrahim Rugova, si lider unik, me qendrime... 

Kongresi i Lushnjes Epoka e Re e historisë moderne të Kombit Shqiptar

Nga Azgan HAKLAJ Çertifikim i Pavarësisë, prolog i qeverisjes demokratike, gurëthemel i parlamentarizmit e shtetit modern shqiptar. Refleksione me rastin e 100 vjetorit. Kemi hyrë në Jubileun e 100 vjetorit të Kongresit të Lushnjes.Është afërmendësh që viti 2020 të mbajë siglën e këtij Kongresi, ashtu siç ishte viti Jubilar i 550 vjetorit të vdekjes së Heroit Kombëtar,... 

NDAHET NGA JETA SHEKULLORI AVDI REXHA, MISIONAR I PAJTIMIT, QËNDRESTAR I DEMOKRACISË, SIMBOL I PAQES…

Sot u nda nga jeta misionari i Pajtimit, veprimtari i shquar i Çështjes Kombëtare Shqiptare, qëndrestari i paepur për mbrojtjen e vlerave të Demokracisë, simboli i Paqes dhe i Solidaritetit Njerëzor, Avdi Rexha, 95 vjeçar. Varrimi bëhet ditën e premte, më 27 Dhjetor 2019, ora 12.00, në vendlindjen e tij, në Bujan të Krasniqes së Malësisë së Gjakovës,Tropojë. I koftë i lehtë... 

AZGAN HAKLAJ – Triumfi i Legalitetit gure themeli i shtetit modern shqiptar

-Në vitin e 95 -vjetorit ky triumf kujtohet me krenari dhe Vepra Madhështore e Mbretit Ahmet Zogu me nostalgji- Nga AZGAN HAKLAJ 24 Dhjetori i vitit 1924 i njohur si Triumfi i Legalitetit është një ngjarje madhore historike, e cila i dha fund anarkisë së brendëshme të provokuar nga Kryengritja e Armatosur e Grushti i Shtetit të 10 qershorit të po atij viti. Historiografia komuniste... 

PËR TY, KUNE BRAHA – LAUKA…!

Nga Rukie RAMA e Bytyçit – Bruksel Jeta ikën por kujtimet mbesin. Të të ngushëlloj Ty… për Kune Brahen (Lauka) është njëlloj sikur të ngushëlloj veten për motren time. I pari fëmi që erdhi para meje si nxënës, atëherë kur isha vetëm 16 vjeç ishte Sibja dhe përfundoi kjo jetëgjatësi e karrieres time me të 12 fëmijët e Kune Brahës dhe Shaban Lahukës,... 

Tiparet fashiste që demonstroi “antifashizmi” serb, maqedonas dhe malazez në qëndrimin ndaj popullit shqiptar të Kosovës me vise gjatë Luftës së Dytë Botërore

Prof.dr.Muhamet Shatri Lufta e Dytë Botërore dhe zhvillimet e saj krijuan kushte të reja gjeopolitike në Ballkan dhe në trojet etnike shqiptare. Gjatë kësaj lufte Kosova me vise e tjera shqiptare të robëruara nga sllavët e jugut u pushtuan nga Italia, Gjermania dhe Bullgaria dhe u ndanë në mes tyre. Në bisedimet rreth ndarjes u theksua se kriter themelor për përcaktimin e kufijve... 

Ftesë – Bashkim Kuçuku “Historiografi, risi, shformime” & “Uni krijues dhe vepra”

Ju ftoj të merrni pjesë në përurimin e dy librave të rinj të prof. Bashkim Kuçukut”Historiografi, risi, shformime” & “Uni krijues dhe vepra” ————–Irena Toçi Drejtore e përgjithshmeBotimet ToenaRruga “M. Gjollesha”K.P. 1420Tirane – AlbaniaTel. ++355 422 40 116Cel. ++355 68 20 677 11 botimet.toena@gmail.comredaksia@toena.com.alirena.toci@gmail.comwww.toena.com.alwww.facebook.com/botimet.toenahttps://twitter.com/TOENABOTIME1www.instagram.com/botimet_toena  Read More »

RRENJËT ILIRO-DARDANE S’SHKULEN KURRË – ATY TOKA E QIELLI FLASIN SHQIP

Nga Azgan HAKLAJ -Kujtesë historike për sanxhakët e Pazarit të Ri dhe Nishit. -Dy treva të lashta të Qytetërimit Iliro-Dardan që nuk shuhen. -Pushtuesit barbarë nuk mundën ta ndryshojnë ADN Arbërore e ta zvogëlojnë gravitetin shqiptar. -Sanxhaku i Pazarit të Ri- Sebrenica e Parë. Sanxhakët e Pazarit të Ri dhe Nishit provinca Iliro-dardane në epokën e mbretërive,... 

MUZEU KOMBËTARË: KRIMET SERBE NË KOSOVË PARAQITEN PËRMES FOTOGRAFIVE

Në muret e Muzeut Kombëtar të Kosovës, kanë zënë vend mbi 100 fotografi të cilat paraqesin eksodin dhe gjenocidin serb të kryer në Kosovë, gjatë periudhës mars-qershor 1999. Ka shumë dëshmi që dokumentojnë krimet serbe të kryera në vend, shumë nga to tash e 20 vjet po i ruan edhe Enver Hoxha, i cili kishte shërbyer si mjek në Zonën Operative të Llapit. Me këtë po... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch