Home » Vendore

Këshilli Komunal i Preshevës, mban seancën e 10 të radhës

Sot, Këshilli Komunal në Preshevë ka mbajtur seancën e dhjetë të saj. Në këtë mbledhje u shqyrtuan dhe u miratuan të gjitha pikat e parapara, ndër të cilat më të rëndësishmet ishin: 1. Vendimi mbi hapjen e nëndegës së biblotekës “Mehmet Jusufi” në fshatin Raincë, 2. Vendimi mbi dhënien në shfrytëzim të një pjese të hapsirës nga objekti multifunksional në... 

Albin Kurti priti në takim përfaqësuesit e APN-së nga Presheva dhe Bujanoci

Dje, Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi me bashkëpartiakët e tij, qëndruan në Prishtinë për ta uruar z. Kurti për fitoren në zgjedhjet parlamentare që u mbajtën më 6 tetor. Shqiprim Arifi e uroi Kryetarin Kurti për rezultatin zgjedhor dhe për mbarëvajtjen e drejtë dhe të rregullt të gjithë procesit. Pjesëmarrja kaq e madhe e qytetarëve të Republikës së... 

Kosova shënon fitore 2:0 kundër Malit të Zi

Kosova ka shënuar fitore tejet të rëndësishme kundër Malit të Zi në kualifikimet për Euro 2020, duke e vazhduar ëndrrën e kualifikimit. Golin e parë në minutën e dhjetë të ndeshjes e shënoi Amir Rrahmani ndërkaq të dytin Vedat Muriqi. Ndeshja u zhvillua në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë. Kosova është në të njëjtin grup kualifikues për Kampionatin... 

Sot rreth orës 11:00, disa punonjës të KQZ-së kanë marrë alergji nga votat e ardhura nga Serbia

Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë dhe Klinika Infektive, kanë njoftuar se nëntë zyrtaret e Komisionit Qendror Zgjedhor, kishin kruarje të intenzitetit të ulët dhe se gjendja e tyre është stabile, ndërkohë janë duke i bërë të gjitha masat dhe analizat për të mbuluar të gjithë patologjinë që mund të jetë. Drejtor i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë... 

Grenell, Kurtit: Mungrsa e marrëveshjes me Serbinë pengesë për investime

Sot, në Ambasadën e re të ShBA-ve në Prishtinë, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, dhe anëtari i kryesisë, Glauk Konjufca, u takuan me ambasadorin amerikan në Gjermani, Richard A. Grenell dhe ambasadorin amerikan në Kosovë, Philip S. Kosnett. Në një komunikatë për media, Lëvizja Vetëvendosje bënë të ditur se në këtë takim, Grenell theksoi që mungesa e marrëveshjes... 

SHTKKP ME SHUMË SUKSES REALIZOI PROJEKTIN: “EDUKIMI I TË RINJVE NËPËRMJET TRASHËGIMISË KULTURORE JO TË LUAJTSHME DHE PREZENTIMI I VLERAE TË TRASHËGIMISË KULTURORE”

/Projekti u realizua në fund të shtatorit 2019, me rastin e shënimit të Ditës Kombëtare të trashëgimisë kulturore shqiptare, më 29 shtator/ Shkruan : Xhemaledin SALIHU, profesor Gjatë realizimit të projektit : : “Edukimi i të Rinjve nëpërmjet trashëgimisë kulturore jo të luajtshme dhe prezentimi i vlerave të trashëgimisë kulturore” u organizuan këto aktivitete: 1.Organizimi dhe... 

Koalicioni i ardhshëm sipas njohësve të çështjeve politike në vend, duhet të jetë i qëndrueshëm e jo i brishtë

Sipas tyre, koalicioni i mundshëm pritet të jetë ndërmjet dy partive të para, VV dhe LDK-së , ku PDK-ja do të mbetet në opozitë. Në bazë të rezultateve të deritanishme nga KQZ-ja, mandatari për krijimin e qeverisë është Lëvizja Vetëvendosje. Arton Demhasaj, njohës i çështjeve politike, i tha Radio Kosovës se dy partitë e para, përjashtojnë PDK-në në qeveri, andaj... 

KQZ: Nga 98.15 % të votave të numruara VV e para, LDK e dyta, PDK e treta dhe AAK-PSD i katërti

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ka arritur të dalë me rezultate përfundimtare preliminare as dy orë pas mesnate. Derisa Lëvizja Vetëvendosje e ka shpallur fitoren dhe e ka festuar atë në sheshin Skënderbe, KQZ deri rreth orës 2 pa mesnatës ka arritur të procesojë 95 përqind të fletëvotimeve. Në bazë të kësaj përqindje kryeson Lëvizja Vetëvendosje me 25,55 përqind... 

Incident në seancën e Kuvendit Komunal të Preshevës

Në Kuvendin Komunal të Preshevës sot u mbajt një seancë tepër e tensionuar mes këshilltarëve opozitarë dhe kryetarit të Komunës z. Shqiprim Arifit, duke u përballur fizikisht edhe me drejtuesin e kuvendit dhe këshilltarët e pozitës. Në bazë të rregullores së kuvendit kryesuesi, Sami Salihu pas incidentit ka kërkuar suspendimin e këshilltarit që krijoi incidentin nga kjo... 

Zyrtarëve të Beogradit u ndalohet hyrja në Kosovë për të bërë fushatë

Ministria e Punëve të Jashtme në Kosovë ua kanë ndalur hyrjen zyrtarëve nga Beogradi në Kosovë për të bërë fushatë. Jetlir Zyberaj nga MPJ ka bërë të ditur se këtë vendim autoritetet kosovare e kanë marrë pas kërcënimeve që po i bëhen komunitetit serb në Kosovë nga ana e Beogradit zyrtar. “Zgjedhjet e 6 tetorit janë zgjedhje të Republikës së Kosovës dhe të... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch