Home » Vendore

Jehona pozitive e Konferencës shkencore rreth trashëgimisë kulturore në Luginë të Preshevës

NGA: SEVDAIL HYSENI   FOTO GALERI Konferenca shkencore rreth trashëgimisë kulturore në Luginë të Preshevës   Gjatë javës së dytë të korrikut, Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore, në Preshevë e drejtuar nga profesor Xhemaledin Salihu, i përmbylli me sukses punimet shkencore, dyditore, me temë: “Trashëgimia kulturore jomateriale shpirtërore e Luginës së... 

Politikanët e Luginës së Preshevës vetëm me formalitete deklarative

Mbledhja e liderëve politik dhe këshilltarëve shqiptarë të tre kuvendeve Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë për të marrur vendim të rëndësishëm që ka të bëj me të drejtat e shqiptarëve të kësaj ane, në parim duhet aplauduar dhe si e tillë ishte më se e domosdoshme edhe pse shumë e vonuar. Por, pas një sërë deklaratash që janë tashmë të nxjerrura si: Referendumit të 1 dhe... 

Mbahet Kuvendi i këshilltarëve shqiptarë, miratohet deklarata politike

Sot në Bujanoc, këshilltarët shqiptar të tre Kuvendeve komunale sot në Bujanoc kanë miratuar deklaratën e përbashkët me të cilën kërkohet përfaqësimi i shqiptarëve të Luginës në dialogun e Brukselit ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës. Në këtë seanc ishin të pranishëm 50 këshilltar shqiptar dhe kryetarët e subjekteve politike përveç kryetarit të APN-së dhe të komunës... 

Shqipëria e Kosova do të ishin përfaqësueset e duhura të të drejtave të shqiptarëve të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës

Presheva dhe Bujanoci janë duke u përballur në prag të një rreziku për të mbetur si një pakicë edhe në qytetin e Bujanocit dhe të Preshevës sikurse Medvegja, nga rrethanat politike të represionit shtetëror serb. Kjo politikë diskriminuese me elemente të paramendimit të një politike shtetërore serbe me tendenca të qarta ekspansioniste që të shpërngulin popullatën shqiptare nga... 

Konferenca shkencore : : “TRASHËGIMIA KULTURORE JOMATERIALE SHPIRTËRORE E LUGINËS SË PRESHEVËS DHE VISEVE SHQIPTARE”

SHOQATA PËR TRASHËGIMI DHE KRIJIMTARI KULTURORE E LUGINËS SË PRESHEVËS   P  R  O  G  R  A  M  I   Konferenca shkencore : : “TRASHËGIMIA KULTURORE JOMATERIALE SHPIRTËRORE E LUGINËS SË PRESHEVËS  DHE VISEVE SHQIPTARE”     E premte, më 6 korrik 2018, në orën 11 Vendi i mbajtjes: Salla e Kuvendit komunal në Preshevë   Fjala e rastit: Xhemaledin Salihu,... 

Bashkatdhetari Ejup Ademi i dhuron mbi 100 libra bibliotekës ‘’Mehmet Jusufi’’

Bashkatdhetari Ejup Ademi nga fshati Bukuroc i ka dhuruar bibliotekës së qytetit ‘’Mehmet Jusufi’’, mbi 100 libra në gjuhën gjermane.   Ademi pas takimit që ka realizuar me drejtorin e bibliotekës, Reshat Nezirin është zotuar se në vazhdimësi do të ndihmoj bibliotekën me tituj të ndryshëm. Drejtori Neziri e ka falënderuar tej mase bashkatdhetarin tonë, duke theksuar se biblioteka... 

Gramoz Ruçi: Vendimi për negociatat, arritje e madhe për Shqipërinë

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi, në një bashkëbisedim me gazetarët, foli mbi konkluzionet e Këshillit të Bashkimit Evropian (BE), për procesin e hapjes së negociatave me Shqipërinë. Në fjalën e tij, kryeparlamentari Ruçi tha se Këshilli iu përgjigj pozitivisht progresit të Shqipërisë dhe mori parasysh rekomandimin e Komisionit Evropian (KE), sipas tij, për hapjen... 

Analogji alogjike

Në konferencën e sotme për shtyp, Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, deklaroi se, në qoftë se nuk shfrytëzohet rasti për të bërë marrëveshje me Serbinë, Kosova mund të mbetet si Palestina. Pas 11 vjetësh, në majë të pushtetit, Thaçi “zbuloi” se ku është degëdisur Kosova e pavarur, nën drejtimin e tij. Ai nuk gjen vend tjetër për ta krahasuar Kosovën, veç Palestinës.... 

KA VDEK BIBLIOTEKA KOMBETARE E SHQIPERISE…!

Në dy vitet e fundit i ka marrë tri plagë: 1.- Djegje nga Zjarri. 2.- Përmbytje nga Uji. 3.- E rrethuar në të katër anët me hekura e rrjeta teli si “kloni i kufinit”!! Pra, janë dëmtue 12 mijë libra nga fondi i saj, etj. Asnji lexues nuk mundet me marrë libra për lexim e studime në shtëpi. Brenda nji jave ke të mundshme me kërkue vetëm 4 libra ose gazeta…! Biblioteka... 

Ekskluzive – Në firmën Elmatic Gmbh Hamburg kërkohen mbi 100 puntorë të Preshevës

Në firmen Elmatic Gmbh Hamburg kerkohen mbi 100 puntor te qytetit tone. 1-Ku kerkohet Gjuha Gjermane primare por edhe gjuhe Angleze (A2 se paku) (Sipas Administratores se Nderrmarjes Elmatic Gmbh. Zonja Melanie.) 2. CV ne gjuhen Gjermane 3. Foto e Pasaportes ne CV 4- Te kesh Provoje ne keto lëmi _______________________________ 5- Eshte shum mire Certifikate te kesh nese te kerkohet e dergon. 6-Passaporta... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch