Home » Opinione

Rruga e vetme e Maqedonisë nga të gjithë skenarët post-referendum është BE dhe NATO

AZGAN HAKLAJ Referendumi për emrin e Maqedonisë Veriore kristalizoi qartë dy kahjet e faktorit politik në shtetin fqinj, që mbahet në këmbë nga faktori shqiptar, për të cilin janë të interesuara drejtëpërsëdrejti, jo vetëm Tirana dhe Prishtina zyrtare por edhe opinioni publik mbarë kombtar, SHBA dhe BE. Shqiptarët e Maqedonisë treguan edhe njëherë se ata kanë zgjedhur perendimin... 

Tradhëtitë “patriotike” të politikbërjes kosovare ndaj Luginës së Preshevës

Shkruan: Nehat Hyseni Askush nga bota e qytetëruar demokratike, europiane e euroatlantike, nuk mundet ta kuptoj politikbërjen kosovare, sidomos atë të pasluftës, nga viti 1999 e këndej. Shumëçka që ka ndodhur në këtë nënqiell, nga shporrja e ushtrisë, policisë dhe pushtetit të Serbisë nga Kosovaa, paraqet problem të madh për t’u (mirë)kuptuar nga njerëzit e zakonshëm dhe... 

Ta amnestosh një krimil është ma shumë se vetevrasje

Ali Hertica Tani si kan ndërgjegje pushtetarët  dhe të gjith ata që votuan ligjin për amnistin e kriminevel dhe të vizitojn vorrezat e deshmshmorv dhe familjarët  ndersa vrasesit dhe dhunusit sorrllotaten të lir e tu fal krimin Falja është megjithatë një aspekt i moralit personal e të gjithëve dhe nuk do të jetë pjesë e politikës, I kufizuar me virtytet më modeste politike të... 

Paskomunizmi – shndërrim i komunizmit majtist në komunizëm “djathtist”

Nga Skënder Sadri KAPITI Pas rënies  komunizmit apo pas  vetërënies së tij si ndodhi në Shqipëri, komunistët më të zellshëm, më servilë të regjimit dhe më fanatikët e tij , si dhe  pinjollët e tyre  u shdërruan  në antikoministë në dukje sa për hipokrizi e për mashtrim për ta trashëguar edhe paskomunizmin politik, ekonomik e juridik, pra demokracinë.  Në Shqipëri... 

Internacionalizmi kriminal si teori e praktikë e Qeverisë së Rilindjes

Trinomi Rama-Xhafa-Balla konsuj të krimit. Azgan Haklaj Kur në vitet 80-të ministri i rendit Fatmir Xhafa pozonte me krenari në tribunën e 1 majit në krah të diktatorit Hoxha, mafia siçiliane ndihej e plotëfuqishme dhe e paprekshme. U desh atëherë mobilizimi i mijra forcave ushtarake që Shteti Italian tu tregonte qytetarëve të tij se ishulli i krimit do të çlirohej me çdo çmim. Ndërkaq... 

Në Shqipëri siguria më e sigurtë është pasiguria (2)

Nga Skënder Sadri KAPITI Njerëzit organizohen në shoqëri dhe  hyjnë, përpiqen, luftojnë  e ndërtojnë shtetin e tyre  kombëtar për të qenë të sigurtë  në shtetin e tyre sovran dhe të pavarur nga pushtuesi i huaj;  ndertojnë  dhe kontribuojnë dhe e mbajnë shtetin  për sigurinë e  jetës nga kërcënimi prej njëri –tjetrit, prej më të fortëve dhe për të ushtruar... 

Veprim politik “kosovarofob” i Qeverisë Shqiptare me taksën e “Rrugës së Kombit”

Nga Skënder Sadri KAPITI ËSHTË  DETYRIM KOMBËTAR QË KJO TAKSË DUHET TË RISHIKOHET ,  DHE MË E MIRA ËSHTË QË AJO TË HIQET PASI ËSHTË  PENGESË  PËR INTEGRIMIN GJITHKOMBËTAR  SHQIPTAR . Vetëm në Shqipëri ndodh që Shteti Kombëtar  Amë si e quajnë dhe e admirojnë Shqipërinë shqiptarët e Kosovës të cilëve   Qeveria Shqiptare u vendos  taksë  te larte për kalimin... 

Taksa e “Rrugës së Kombit”- grabitje për shqiptarët

Nga Skënder Sadri KAPITI Mosareagimi ,indiferenca  publike  dhe paralizimi i shoqërisë civile, hipokrizia politike e opozitës dhe heshtja mediatike ndaj  taksës  korruptive qeveritaro-private së Rrugës së Kombit “justifikon”  edhe meritën që ka shoqëria shqiptare për tu pajtuar me gjithcka cfarë bën e vepron pushteti dhe interesi i korruptuar i pushtetit dhe i pushtetarëve... 

Taktikat e gabuara tё Thaҁit si komprometim i strategjisё sё drejtё tё Kosovёs

Nga Dr. Islam LAUKA *   Hashim Thaҁi u pёrpoq dy herё pёr ndryshimin e statukuosё nё Kosovё. Herёn e parё, kur si udhёheqёs politik I UҪK-sё, pёrcaktoi drejt strategjinё e saj – mbrojtjen e popullsisё nga makineria ushtarako-policore serbe dhe ҁlirimin e Kosovёs, natyrisht, me ndihmёn e NATO-s, si dhe taktikёn e duhur pёr realizmin e kёsaj strategjie – luftёn guerile.... 

Rezistenca popullore- muri i pakalueshëm për Sulltan Ramen, pushtetin kleptokratik e banden e tij qeverisëse

Nga Azgan HAKLAJ Shtatori erdhi e bashkë me të edhe Sulltani e banda e tij. Pas pushimeve në resortet luksoze e defrimeve hodeniste me paratë qe ju vjelin taksapaguesve shqiptarë Edi Rama e kalifati i tij u rikthyen në vendin e krimit. U kthyen në kryeministri e në ministritë ku miratohet vjedhja e qindra – mijëra e miliardave përmes konçesioneve, tenderave pa konkurim, por me prokurim... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch