Home » Lajme

Kurti del me dy propozime për president të Kosovës

Lideri i Lëvizjes “Vetëvendosje”, njëherësh kandidati për kryeministër, Albin Kurti, ka propozuar disa emra për president të shtetit. Në mbledhjen e sotme të Kryesisë së LVV-së, lideri i kësaj partie ka dalë me propozime për njërin prej posteve kryesore të vendit. Figura e parë që ka propozuar Kurti është shkrimtari Rexhep Qosja, për të cilën LDK-ja nuk ka aspak... 

HYRË TEJECI – AMBASADORE NË KOSOVË E SHOQATËS SË SHKRIMTARËVE DHE ARTISTËVE SHQIPTARË ”PAPA KLEMENTI XI ALBANI”, SUEDI

Nga fjala e recensentit të librit, Prof. Isuf Bajraktari HYRË TEJECI – AMBASADORE NË KOSOVË E SHOQATËS SË SHKRIMTARËVE DHE ARTISTËVE SHQIPTARË ”PAPA KLEMENTI XI ALBANI”, SUEDI (Libri i titulluar ”HYSEN IBRAHIMI-HERO I HESHTUR I DRITËS” autore Hyrë Tejeci-Murati, u përurua në Ängelholm të Suedisë, Ängelholm, 7 dhejtor 2019) Për një fjalë të këtij libri mu... 

Elvis Naçi dhe Edi Rama në Thumanë: Janë mbledhur 7 mln euro, do të shkojnë për ata që kanë nevojë

Kryeministri Edi Rama bashk me Elvis Naçin vizituan sot Thumanën për të parë nga afër punët që po bëhen dhe përgatitjet përe ngritjen e ndërtesave të reja. Në Thumanë po vijon puna për ndërtimin e banesave të qytetarëve që mbetën në “qiell të hapur” pas tërmetit të 26 nëntorit. Elvis Naçi : Janë mbledhur nga donacionet 7 milionë euro dhe paratë do... 

Falemindert Turqi, vëndi më humanitar i Botës

Nga Skënder Sadri KAPITI Turqia prej vite e vitesh është vëndi më humanitar i Botës. Sipas Raportit të Organizatës së Pavarur të Zhvillimit Ndërkombëtar, Development Initiative (DI),vetën në vitin 2018,  8 mijë e 400 million dollarë apo 29% e të gjitha ndihmave humanitare nga e gjithë bota vinin nga vëndi më bujar në Botë, që është shteti turk. Ne shqiptarët... 

Xhudistja kosovare e detyroi Kinën që të njohë simbolet e Shtetit të Kosovës

Nga Skënder Sadri KAPITI Të lumtë Distria! Na bëre krenar çdo shqiptar, pasi sot triumfuat jo vetëm Ju dhe trajneri i madh Kuka, por triumfoi edhe kombi, edhe Kosova. Kjo, pasi e Arta që stolise Kosovën është fitore jo vetëm sportive, por edhe politike, prestigji dhe imazhi kombëtar për Shtetin Kosovës, sepse Ju triumfuat në Kinë , në shtetin e madh i cili nuk e njeh akoma... 

Kuvendi Komunal i Preshevës shqyrton dhe miraton Rebalansin e Buxhetit për vitin 2019 dhe propozim Buxhetin për vitin 2020

Sot, Kuvendi Komunal i Preshevës mban seancën e saj të rregullt në të cilën si pika të veçanta ishin të parapara Rebalansi i Buxhetit për vitin 2019 dhe propozim Buxheti për vitin 2020. Të pranishëm në sallë ishin 20 këshilltar nga 36 sa i ka gjithsej Kuvendit Komunal I Preshevës. Në këtë seancë të gjitha pikat e rendit të ditës që ishin të parapara u shqyrtuan dhe... 

Diaspora shqiptaro-kanadeze dhuron 135 mijë dollarë për të prekurit nga tërmeti

Është bërë e ditur se diaspora shqiptaro-kanadeze ka dhënë kontributin e tyre financiar prej 135.000 $ për të mbështetur përpjekjet e lehtësimit në Shqipëria pas tërmetit shkatërrues që mori shumë jetë dhe la të tjerë të pastrehë. Po ashtu diaspora kanadeze shpreh mirënjohjen e thellë për qeverinë kanadeze dhe për të nderuar David Lametti për rritjen e çështjes... 

KDNJ për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë: Kumtesë

Këshilli për të Drejtat e Njeriut për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë konsideron se viti 2019 ishte vit i vendnumërimit sa i përket respektimit dhe avancimit të të drejtave të njeriut në këto komuna.Për me tëpër, problemet e shfaqura në procesin e pasivizimit të vendbanimeve në komunat e Medvegjës, Bujanocit dhe Preshevës, po e rëndojnë edhe më shumë gjendjen, duke pasur... 

Kundër Nobel-it për Handke-Faleminderit Turqi, Maqedoni, Afganistan dhe Ch. Doctare

Skënder Sadri KAPITI Siç duhet poetit racist, austriakut Handke iu dhe Çmimi Nobel në letërsi për meritën e “përkrahësit dhe të mbështëtesit të kriminelit dhe të regjimit genocidist të Millosheviçit”. Pra, kjo do të thotë se për të fituar Çmimn Nobel u dashka edhe plotësimi i një “standarti të ri”: atij që pavartësisht se mund të jesh letrar, shkrimtar e... 

Ftesë – Bashkim Kuçuku “Historiografi, risi, shformime” & “Uni krijues dhe vepra”

Ju ftoj të merrni pjesë në përurimin e dy librave të rinj të prof. Bashkim Kuçukut”Historiografi, risi, shformime” & “Uni krijues dhe vepra” ————–Irena Toçi Drejtore e përgjithshmeBotimet ToenaRruga “M. Gjollesha”K.P. 1420Tirane – AlbaniaTel. ++355 422 40 116Cel. ++355 68 20 677 11 botimet.toena@gmail.comredaksia@toena.com.alirena.toci@gmail.comwww.toena.com.alwww.facebook.com/botimet.toenahttps://twitter.com/TOENABOTIME1www.instagram.com/botimet_toena  Read More »
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch