Home » Lajme

Skënder Sadri Kapiti: Vëllezërit Kuka dhe Majlinda, Distria, Nora, Loriana e Akili e lartësuan kombin shqiptar si një komb të madh

Distria dhe Nora, gjithë kombi shqiptar krenohet me Ju. Edhe në këtë Olimpiadë xhudistet e Kosovws e stolisën Kosovwn   me ar.   Vëllezërit Kuka,  Dritoni dhe Agroni   si  dhe heroinat Majlinda, Distria, Nora e Loriana dhe Akili tashmë kanë bërë historinë dhe e kanë lartësuar në maksimum krenarinë kombëtare shqiptare... 

Ish-kryeministrja kroate solidarizohet me familjet e viktimave të aksidenti

Ish-kryeministrja kroate Jadranka Kosor përmes një postimi në rrjetin social Twitter, ka shkruar se bashkëndjenë dhimbjen me familjet e viktimave dhe të lënduarve në aksidentin e tmerrshëm që ka ndodhur në Kroaci, ku humbën jetën 10 persona dhe mbi 40 tjerë u dërguan për hospitalizim. Një autobus që po vinte nga Gjermania, transportonte qytetarë nga Kosova, ku në një moment... 

Xhelal Sveçla: Gjendja e të lënduarve është stabile

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës Xhelal Sveçla ka dhënë detaje të reja lidhur me gjendjen e pacientëve të shtrirë në spitalin e Brodit në Kroaci, pas aksidentit tragjik. Ai në një prononcim përmes telefonit në Debat Plus të TV Dukagjini ka bërë të ditur se momentalisht në Kroaci janë 16 qytetarë të shtrirë në spital, prej tyre një në Slavonski Brod dhe... 

Miftar Hasani, veprimtar e humanist i Malësisë së Bujanocit

(26.08.1909-28.11.1978) Miftari është i lindur në vitin 1909, një rrëfim i shkurtër për njeriun nga lagja Litesh i Zarbicës, ishte tepër i urtë dhe me shumë autoritet me vepra të mira dhe gjeste humane, e solidare. Ishte pjesëmarrës i luftës së dytë botërore për mbrojtjen e kufirit shqiptarë që mbrohej në Zarbicë e Bujanoc. I rritur në një territor verilindor pjesë e... 

Albin Kurti: Ditë e rëndë, me dhembje e pikëllim për gjithë popullin tonë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka quajtur shumë të rëndë ditën e diel, kur 10 persona kanë vdekur në një aksident me autobus në Sllavonski Brod në Kroaci. Si pasojë e aksidentit, që ka ndodhur në orët e para të mëngjesit më 25 korrik, janë plagosur edhe mbi 40 persona. Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD) në Kosovë, ka thënë se të vdekurit... 

​Nderohen viktimat e aksidentit në Kroaci

Dhjetë qirinj që simbolizojnë dhjetë jetët e humbura në aksidentin e sotëm u ndezën pranë Teatrit Kombëtar në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë. Kryekuvendari Glauk Konjufca, zëvendëskryeministrja Emilia Rexhepi, ministrat Hekuran Murati, Rozeta Hajdari, Artane Rizvanolli, Faton Peci, Krasniqi, deputetë, si dhe përfaqësues të institucioneve ndezën qirinjtë. Qirinj... 

Distria Krasniqi ka siguruar sot medaljen e dytë të artë

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka siguruar sot medaljen e dytë të artë olimpike në histori të Kosovës. Krasniqi, në kategorinë deri në 48 kilogramë arriti që në finale të mposht xhudisten japoneze Funa Tonaki. E pas fitores së madhe dhe sigurimit të medaljes së artë olimpike, Distria tregoi që menjëherë kishte telefonuar familjen e saj, për të ndarë së bashku... 

Një qeveri e familjeve të pakta ose të disa familjeve (të pasura)

Mr.Ali Hertica  Një oligarki është fjalë për fjalë një formë e qeverisjes nga pak.Shumë terma politikë janë huazuar nga greqishtja. Të tilla si vetë fjala politikë (e cila vjen nga ‘polis’: qytet-shtet), plutokracia (qeveria e më të pasurve), demokracia, oklokracia (qeveria e turmës), aristokracia (qeveria e më të mirëve), oligarkia (qeveria e pak), monarki... 

Avokati Taulant Hodaj: Shqipëria dhe Turqia mund të kenë garantuar lirimin e Thaçit

Avokati Taulant Hodaj dy shtete të treta, që kanë ofruar garanci për lirimin me kusht të ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi nga paraburgimi mund të jenë Shqipëria e Turqia. Mbrojtja e Hashim Thaçit, përmes një parashtrese drejtuar gjykatësit paraprak, ka bërë të ditur se dy shtete të treta kanë garantuar për lirimin e përkohshëm të tij në territoret e tyre, duke... 

Lulzim Basha sulmohet sepse ai nuk është si Berisha, si Nano, si Meta dhe as si Rama

Nga Skënder Sadri KAPITI Berisha, Nano, Meta e Rama janë 4 shtrigat që e mbajtën peng Shqipërinë, zhvillimin, progresin, demokracinë, drejtësinë dhe integrimin e Shqipërisë për 30 vite të tranzicionit. Kush më shumë e kush më pak, të katër këta vijnë nga regjimi kumunisto-enverist, të formësuar , të edukuar dhe të shkolluar në shkollën dhe përvojën ideologjiko-komuniste,... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch