Home » Rajonale

Bullgari, 46 udhëtarë shqiptarë nga Maqedonia e Veriut humbin jetën në aksident

Të paktën 46 persona, të gjith shqiptarë nga Maqedonia e Veriut, vdiqën pasi një autobus u përplas dhe u përfshi nga flakët në një autostradë në jug të Sofjes së Bullgarisë. Shefi i Policisë Kombëtare të Bullgarisë, Stanimir Stanev, ka thënë se nga 50 pasagjerë që ndodheshin në autobusë kanë qenë me kombësi shqiptare, raporton Deutsche Welle. “Sipas informacioneve... 

Dështon seanca për mocionin e votëbesimit në Kuvendin e Maqedonisë

Seanca për mocionin e votëbesimit në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, dështoi nga se në sallë kishte vetëm 60 deputetë, dhe nuk kishte koorum. Në sallë nuk ishin as ministrat dhe as kryeministri. Drejtuesi i seancës nënkryetari i Kuvendit Fadil Zendeli tha se seanca do të vazhdojë brenda ditës, për kohën do të ketë njoftim shtesë. Mirëpo, merret... 

Digjet spitali për COVID-19 në Tetovë, dyshohet për viktima

Të mërkurën rreth orës 21:00, në Tetovë është djegur spitali modular për trajtimin e të sëmurëve me koronavirus. Nga zjarri që, besohet të jetë përhapur nga shpërthimi i një bombole, dyshohet edhe për viktima, por zyrtarisht kjo gjë nuk është konfirmuar ende. Në hapësirat e spitalit ndodhen ekipe të shumta zjarrfikësish dhe ata të ndihmës së shpejtë, të cilat... 

Ish-kryeministrja kroate solidarizohet me familjet e viktimave të aksidenti

Ish-kryeministrja kroate Jadranka Kosor përmes një postimi në rrjetin social Twitter, ka shkruar se bashkëndjenë dhimbjen me familjet e viktimave dhe të lënduarve në aksidentin e tmerrshëm që ka ndodhur në Kroaci, ku humbën jetën 10 persona dhe mbi 40 tjerë u dërguan për hospitalizim. Një autobus që po vinte nga Gjermania, transportonte qytetarë nga Kosova, ku në një moment... 

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, takon Ardita Sinanin

Kryetari i parlamentit të Maqedonisë së Veriut, z.Talat Xhaferi takohet me Kryetaren e Komunës së Preshevës, znj. Ardita Sinani dhe Kryetarin e Kuvendit z.Sami Salihu Postimi i znj. Sinani: “Ishte nderë që së bashku me kryetarin e Kuvendit Komunal të Preshevës z.Sami Salihu, të mirëpritemi sot në Shkup, nga Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, z.Talat... 

Binjakëzohet Presheva me Çairin, si mundësi për më shumë zhvillim

Kryetarja e Komunës së Preshevës znj. Ardita Sinani bashkë me kryetarin e Kuvendit z.Sami Salihu,u pritën nga kryetari i Komunës së Çairit z.Visar Ganiu, për nisjen e binjakëzimit të dy komunave duke patur parasysh mbështetjen dhe lidhjet ekzistuese mes komunash. Kryetarja Sinani deklaroi:𝐅𝐢𝐥𝐥𝐨𝐧 𝐛𝐢𝐧𝐣𝐚𝐤𝐞̈𝐳𝐢𝐦𝐢 𝐦𝐞 𝐂̧𝐚𝐢𝐫𝐢𝐧... 

Zijadin Sela: I bëj thirrje Qeverisë së Maqedonisë së Veriut që urgjentisht të solidarizohet me Preshevën

Pas kryetarit të Bashkisë së Tiranës, z. Veliaj edhe kryetari i Aleancës për Shqiptarët, z.Zijadin Sela solidarizohet me vëllezërit në Preshevë “Vëllezërit tanë në Preshevë po përballen me dëme të jashtëzakonshme materiale e infrastrukturore si pasojë e vërshimeve të mbrëmshme. I bëj thirrje Qeverisë së Maqedonisë së Veriut që urgjentisht të solidarizohet me... 

Mediumi slloven publikon dokumentin ku rikthehet ideja e ndryshimit të kufijve në Ballkan

Mediumi slloven Necenzurirano.si ka publikuar sot një dokument që sipas tyre është dokument diplomatik jozyrtar që flet për ridefinim të kufijve në Ballkan, konkretisht shpërbërjen e Bosnje e Hercegovinës, aneksimin e Republikës Serbe nga Serbia dhe bashkimin e Kosovës me Shqipërinë. Sipas këtij mediumi një dokument jozyrtar është dërguar nga kryeministri slloven Janez Jansa... 

Shqiptari nga Mali i Zi, Dritan Abazoviq zgjedh partitë serbe për koalicion qeverisës

Sot u mbajt një takim i liderëve të koalicionit, “Për Ardhmërinë e Malit të Zi”, “Paqja është kombi ynë” dhe “E zezë dhe e bardhë”, Zdravko Krivokapiq, Aleksa Beciq dhe Dritan Abazoviq, i cili do të formojë Qeverinë e ardhshme të Malit të Zi. Parimi i parë që është rënë dakord është që qeveria e re, demokratike do të zbatojë me përgjegjësi të gjitha... 

Talat Xhaferi rizgjidhet kryeparlamentar i RMV

Me 62 vota “për”, 43 “kundër” dhe asnjë “të përmbajtur” Talat Xhaferi sërish zgjidhet në krye të Kuvendit të Maqedonisë së Veriut. Për zgjedhjen e tij votuan 46 Deputetët e koalicionit “Mundemi” që udhëhiqet nga LSDM-ja, 15 nga BDI-ja dhe 1 nga PDSH-ja e Menduh Thaçit. Deputetët e VMRO-DPMNE-së kanë braktisur sallën e Kuvendit derisa Xhaferi jepte deklaratën... 
© 2022 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress