ShqipEnglishDeutsch

Home » Rajonale

APEL PËR NDIHMË – Për Vëllëzrit tan, Grupi i Kumanovës… Ju lutemi ta shpërndani,sa më shum

Të nderuar vëllëzer dhe motra,kudo që jetoni dhe punoni, vëllëzrit tan,që gjinden në burgje të IRJM-së,nga GRUPI I KUMANOVËS,sot ma shum se kurr kan nevojë, për ndihmen ton monetare,për ti përballuar shpenzimet e Avokatëve. Të dashur vëllëzer dhe motra,në burgje nga Grupi i Kumanovës,jan 37 vëllëzer tan,që mbrohen nga 14 Avokat,kurse sot nga ne nevoitet,ashtu siq kemi treguar,... 

Talat Xhaferi i drejtohet në shqip Kuvendit të Maqedonisë, irriton VMRO-në

Talat Xhaferri seancën e filloi në gjuhën shqipe, megjithatë u shpreh se deri në miratimin e ndryshimeve të ligjit për përdorimin gjuhëve, seancat do t’i udhëheq në gjuhën maqedonase. Kryetari i ri i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi e ka nisur në gjuhen shqipe seancën e parë plenare të Kuvendit maqedonas si kryeparlamentar, në të cilën pritet të votohet përbërja e re... 

RASTI I KUMANOVËS, SHENASI MEMEDI DHE BEKIR ASANI FTOHEN SI DËSHMITARË

I punësuari në Agjencinë për Zbulim Shenasi Memedi,  dhe këshilltari i Çairit Bekir Asani do të thirren si dëshmitarë. Kjo me kërkesë të avokatit të të akuzuarit Nasuf Bekiri, Elenko Millanov i cili tha se këta persona kanë njohuri për ngjarjen. Së bashku me ta do të thirret edhe Sulejman Osmani për të cilin ka proces të veçantë gjyqësor pasi gjoja ka njohuri për takimin... 

“Der Spiegel”: Gruevski, përgjegjësi i krizës në Maqedoni

The leader of Macedonia’s ruling VMRO-DPMNE party Nikola Gruevski, center, arrives at an election rally, in Macedonia’s capital Skopje, on Sunday, Nov. 27, 2016. The ruling coalition, led by the conservative VMRO-DPMNE, held a massive rally in Skopje ahead the country’s early parliamentary elections scheduled for Dec. 11, amid a deep political crisis, caused by a mass illegal wiretapping... 

Tetë persona janë arrestuar, Çavkov është shkarkuar nga Shtabi operativ

Për ngjarjet e djeshme të dhunshme në Kuvend, në të cilën janë lënduar disa deputetë në Stacionin Policor Gazi Babë janë arrestuar tetë persona me të cilët ende po punohet, ka informuar zëvendës ministri Jordan Lamanovski, cili shtoi se është siguruar video material për identifikim dhe zbulim të autorëve të mundshëm. Lamanovski ka kumtuar se me shtabin operativ pranë MPB-së... 

Kaos në Maqedoni: Pas zgjedhjes se Telat Xhaferit per kryetar Kuvendi mbeshtetesit e Gruevskit hynë dhunshëm në Kuvend, grushtojnë Zaevin gjersa ne gjendje te rende shendetsore nga sulmet e protesuesve eshte kryetari i LRPDSH-se z. Zijadin Sela

Turma u fut në sallë, pasi deputetët e koalicionit LSDM-BDI, Aleanca për Shqiptarët, votuan Talat Xhaferin për kryetar të Kuvendit të Maqedonisë.  Disa nga protestuesit goditen liderin opozitar Zoran Zaev, duke  e përgjakur atë. Policia ishte spektator në këtë rast Qindra protestues, mbështetës të VMRO DPMNE-së, kanë hyrë dhunshëm në sallën e Kuvendit të Maqedonisë dhe kanë... 

Sela: Platforma është e shqiptarëve, si done quajeni

“Tani për të gjithë opinionin, po them se ka Deklaratë të përbashkët të partive shqiptare…ju mund ta quani Platforma e Tiranës, e si të doni…”, tha Sela i “Aleancës së Shqiptarëve” Deputeti shqiptar në Kuvendin e Maqedonisë, Ziadin Sela nga “Aleanca për shqiptarët” ua bëri me dije ligjvënësve maqedonas, kryesisht atyre të VMRO DPMNE-së, se platforma e shqiptarëve... 

ALI AHMETI: KRIZA TË MOS SHNDËRROHET NË ETNIKE

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, të martën kërkoi nga VMRO-DPMNE-ja dhe LSDM-ja si palë përgjegjëse për zgjidhjen e krizës, t’i përafrojnë qëndrimet e tyre. Ai pas takimit që realizoi me euro komisarin Johanes Hahn tha se nuk është ithtar i marrjes së institucioneve me dhunë, andaj theksoi se po i jepet mundësi dialogut. “Energjitë tona janë në vijë të kuqe dhe kërkojmë që... 

Ahmeti e Zaev, koordinohen për seancën e Kuvendit

Mbrëmë Ali Ahmeti dhe Zoran Zaevi janë takuar në selinë e LSDM-së në Shkup dhe kanë rënë dakord që të premten të tentohet të thirret vazhdimi i seancës së mbledhjes konstituive të parlamentit. Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti dhe lideri i Lëvizjes Social Demokratike të Maqedonisë, Zoran Zaev janë duke i koordinuar veprimet për të thirrur seancën e Kuvendit... 

Nëse ka marrëveshje, ku përdoret shqipja?

Draft-ligji parashikon një përdorim të gjerë të gjuhës shqipe në Kuvend, në Qeveri, në gjykata, në noteri, në komuna, në tabelat e rrugëve dhe në kartëmonedha. Përdorimi i gjuhës shqipe në administratë, gjykatë, mdia…ka mbetur çështja e pazgjidhur ndërmjet dy partive politike, LSDM-së dhe BDI-së, të cilat po bëjnë përpjekje të vazhdueshme për ta gjet një formulë qeverisëse.... 
© 2017 KosovaLindore – Portal Informativ · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress