Home » Politikë

Kurti: Pse Kosova nuk e ngriti problemin e shqiptarëve në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti në një konferencë për media ka paraqitur planin 4+1 për dialogun me Serbinë të subjektit të cilin ai e udhëheq por ka përmendur edhe pozitën shqiptare në Bujanoc, Preshevë dhe Medvegjë. Ky plan parasheh të bëhet bilanci shtetërorë i dialogut 2011-2017, të hapet dialog i brendshëm, të fillohet dialogu me Bashkimin Evropian për dialogun... 

Në kujtim të një Deklarate gjysmake të Konçulit

Tani që po bëhen rreth dy dekada që nga nënshkrimi i Deklaratës së Konçulit më 20 maj 2001, shqiptarët në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë janë në një gjendje politike shumë të rënd me forma të spastrimit etnik që po përdor shteti serb. Lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit që u zhvillua gjatë viteve 1999-2001, zë një vend të veçantë të historisë... 

DEKLARATË E KRYESISË SË PARTISË PËR VEPRIM DEMOKRATIK

Pengimi i pjesëmarjes së deputetëve të Kosovës në Konferencën ndërkombëtare ndërparlamentare në Beograd paraqet hap shumë të dëmshëm që është në kundërshtim flagrant me moton qendrore të kësaj Konference që ishte dashur të promovoj idenë se me UE arrihet paqja dhe zhvillimi. Kur dihet se me aktivitet shumë të rëndësishëm të Këshillit për qeverisje inkluzive të Alex... 

Aktakuzë ndaj Pal Lekajt

Ai akuzohet për veprat, përvetësim në detyrë dhe keqpërdorim të detyrës zyrtare, për kohën sa ishte në krye të Komunës së Gjakovës. Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, ka ngritur aktakuzë ndaj ish-kryetarit të Komunës së Gjakovës, Pal Lekaj, i cili aktualisht është ministër i Infrastrukturës në Qeverinë e Kosovës. Ai akuzohet për veprat, përvetësim në detyrë... 

LR PDSH: Referendumi mbetet vullnet i padiskutuar që ëndrrën ta bëjmë realitet

Kanë kaluar plot 26 vite prej atij marsi të vitit ’92, kur i gjithë faktori politik shqiptar në Luginën e Preshevës, bashkoi zërin në një qëndrim të unifikuar për një kauzë madhore që përbën aspiratën e të gjithë qytetarëve të këtyre viseve për një autonomi teritoriale e politike me të drejtë bashkimi me Kosovën. Në referendumin e mbajtur më 1-2 mars, për herë të... 

Alternativa për Ndryshime shënon 26 vjetorin e Referendumit të 1 dhe 2 marsit 1992

Në mbledhjen e djeshme , Këshilli Qendror i Alternativës për Ndryshim ka shënuar 26 vjetorin e Referendumit të 1 dhe 2 marsit të vitit 1992. Në mbledhjen e djeshme , Këshilli Qendror i Alternativës për Ndryshim ka shënuar 26 vjetorin e Referendumit të 1 dhe 2 marsit të vitit 1992. Referendumi i 1 dhe 2 marsit për Autonomi Politike e Territoriale, me të drejtë bashkimi me Kosovën,... 

Deklaratë e kryetarit të PVD-së Riza Halimit me rastin e 26 vjetorit të referendumit të 1 dhe 2 marsit 1992

Në 26 vjetorin e Referendumit të mbajtur me 1 dhe 2 mars 1992 kemi mundësi të bëjmë shqyrtim më objektiv të kësaj ngjarje historike që vazhdon të ketë rëndësi të jashtëzakonshme politike për Luginën e Preshevës. Rëndësia e posaçme e Referendumit qendron në faktin se për herë të parë Shqiptarët e këtij rajoni patën mundësinë për t’a shprehur vullnetin e tyre politik,... 

MINISTRAT E DIASPORËS DHE DIASPORA – “Mirëse na erdhët ministra”!

Sadri MEHAJ – New York Ditëve të fundit, në komunitetin tonë shqiptar në Amerikë kanë ardhur për të na vizituar zyrtarët e dy shteteve tona, gjegjësisht, nga Tirana -ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko dhe nga Prishtina – ministri i Diasporës e Investimeve Strategjike, Dardan Gashi.  Nga takimet e tyre në komunitet me shoqata e organizata dhe sheh patriote e patriot... 

Nënshkruhet marrëveshje koalicioni mes kryetarëve të APN-së dhe LRPDSH-së

Sot është nënshkruar marrëveshja për koalicion mes kryetarit të APN-së, Shqiprim Arifit dhe të LR-PDSH-së, Sami Salihut. Këto dy subjekte politike kishin arritur një marrëveshje koalicioni pas përfundimit të zgjedhjeve lokale me 24 dhjetor ku kishin siguruar së bashku 20 këshilltarë ndërsa tani, pas rivotimit në vendëvotimin nr. 5 në Preshevë, përbëjnë 18 ulëse në kuvendin... 

DEMARKACIONI: EDHE UJKU I NGOPUR, EDHE TUFA E DHENVE E PAPREKUR?

Kёto ditё, janё shtuar pёrpjekjet pёr zbulimin e ideve “tё reja”, “krijuese” pёr zgjidhjen e çёshtjes sё Demarkacionit me Malin e Zi. Analistё, ekspertё dhe drejtues partish politike, janё vёnё nё garё, kush e kush tё paraqitet me ide sa mё “origjinale”, nё mёnyrё qё tё mbetet nё histori si njeriu qё u hapi rrugёn e lёvizjes sё lirё shqiptarёve tё Kosovёs... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch