Home » Politikë

LVV dhe LDK nesër do të nënshkruajnë marrëveshjen për bashkëqeverisje

Është arritur marrëveshja për bashkë-qeverisje mes Lëvizjes Vetëvendosje e Lidhjes Demokratike të Kosovës. Burime nga këto parti kanë thënë se Glauk Konjufca do të japë dorëheqje nga posti i kryeparlamentarit dhe do të kalojë në një post të lartë qeveritar. Pritet që gjatë ditës së nesërme, të dy këto parti do të mbledhin organet e tyre drejtuese. Sipas burimeve,... 

PVD: Për të ngopur apetitet e kryetarit të Preshevës dhe një grupi rreth tij, për dy vite janë shpenzuar 2.076.600 dinarë (18.000 Euro).

Pas një instistimi të gjatë që PVD të njoftohet për harxhimet që pushteti lokal, gjegjësisht kryetari i komunës me një grup i bëjnë në dreka e darka në një restoran (VILLA 1936) për dhjetorin e vitit 2017 dhe komplet vitin 2018 dhe 2019, më në fund para dy ditësh morëm përgjigje me shkrim dhe ekstraktet për këtë periudhë. Në përgjigjen e marrë së bashku me ekstraktet,... 

Nën logon “Lugina e Bashkuar”, Luginasit do të dalin me një listë zgjedhore për parlamentin e Serbisë

Ministri për Punë te Jashtme i Republikës së Shqipërisë z.Gent Cakaj, priti në një takim në Tiranë, përfaqësuesit politikë të shqiptarëve të Luginës së Preshevës. Ky takim kishte në fokus diskutime që lidhen me krijimin e një liste të përbashkët të partive politike shqiptare në zgjedhjet e ardhshme parlamentare në Serbi. Në konferencën e përbashkët për shtyp,... 

Albin Kurtri: Bisedimet me LDK-në nuk janë të lehta

Sot u mbajt mbledhja e parë me Qendrat e Lëvizjes Vetëvendosje për vitin 2020, ku mori pjesë edhe kryetari i kësaj partie Albin Kurti. Përveç çështjeve të rëndësishme organizative u diskutua edhe situata politike. Kryetari Kurti ka folur rreth ecurisë së bisedimeve për formimin e koalicionit qeverisës me LDK-në, si dhe për sfidat me të cilat po përballen këto negociata. “Duhet... 

Përfundon takimi Kurti-Mustafa, pa rezultat, takimi vazhdon nesër

Pas më shumë se tri orësh takim në mes të kryetarit të VV-së Albin Kurti dhe atij të LDK-së Isa Mustafa ka rezultuar pa ndonjë rezultat për marrëveshje të mundshme. Pas takimit zëdhënësi i LDK-së Besian Mustafa ka thënë se dy kryetarët do të takohen sërish nesër ndërsa është shprehur se nuk ka detaje se për çka është diskutuar aty. Takimi Kurti-Mustafa ka ndodhur... 

Nëndega e APN-së në Raincë, fajson opozitën për mosrealizimin e një projekti

Preshevë: Nëndega e Alternativës për Ndryshime (APN) të fshatit Raincë përmes një reagimi ka njoftuar aktivistët dhe qytetarët e Raincës se pushteti lokal kishte në plan që gjatë vitit 2019 t’i rregulloj anësoret e shtratit të lumit, por se opozita përmes ankesave të njëpasnjëshme e ka penguar realizimin e këtij projekti. Ky është reagimi i nëndegës së APN-së... 

Glauk Konjufca është zgjedhur kryetar i ri Kuvendit të Kosovës

Me 75 vota për, 27 kundër, 6 apstenime Glauk Konjufca zgjidhet për kryetar të Kuvendit të Republikës së Kosovës. Deputetët e VV-së dhe LDK-së kanë votuar pro Konjufcës, ndërsa deputetët e PDK-së kundër. Për nënkryetare të Kuvendit të Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje ka propozuar Arberie Nagavcin , LDK ka propozuar Kujtim Shalën, si dhe PDK ka propozuar Memli Krasniqin. Të... 

Dorëhiqet Shpend Ahmeti, zgjidhet për kryetarë të PSD-së, Dardan Molliqaj

Kryetari i Komunës së Prishtinës, njëherësh kryetar i Partisë Socialedemokrate, Shpend Ahmeti, ka dhënë dorëheqje nga pozita e kryetarit të partisë. Këtë e ka bërë të ditur vetë Ahmeti përmes një postimi në Facebook. Postimi i plotë i tij: Të nderuar, Meqenëse tani kanë kaluar më shumë se dy muaj pas zgjedhjeve të 6 tetorit, kemi pas kohë si Parti Socialdemokrate... 

Lëvizja për Reforma themelon nëndegën e saj në fshatin Bushtran

Bushtrani sonte konfirmoi që rruga jonë e nisur para 2 viteve, ishte rruga e duhur. Një rrugëtim me sfida, por një rrugë e drejt dhe e sigurt. Me një pritje ashtu siç i ka hije një shqipëtari, sonte, në rrugëtimin tonë për rithemelimin e rikonfirmimin e degëve tona, Bushtrani tregoi për zgjedhjen që ka bërë, për përkrahjen e Lëvizjes së tyre, Lëvizjes për Reforma. Gjithashtu... 

Kryetari i Këshillin Nacional, ia numëron ministrit serb në Beograd diskriminimet ndaj shqiptarëve

Kryetari i Këshillit Nacional Shqiptar (KNSH), Ragmi Mustafa së bashku me këshillat tjerë nacionale në Serbi, në kuadër të koordinimit të këshillave nacionale, në Beogead, vendosën që “Fondi buxhetor për pakicat nacionale 2020”, të orientohet kah nevojat e arsimit. Zoti Mustafa edhe me këtë rast nuk ka ngurruar që Ministrit Branko Ruzhiq t’ia përkujtoj diskriminimin... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch