Home » Politikë

Një delegacion i komunës së Preshevës i udhëhequr nga Kryetari i Kuvendit Sami Salihu kanë qëndruar dje për vizitë në Tiranë

Me ftesë të Kryetarit të Këshillit të Bashkisë së Tiranës dhe njëherit edhe Kryetar i Këshillit të Qarkut të Tiranës, Aldrin Dalipi, një delegacion i komunës së Preshevës i udhëhequr nga Kryetari i Kuvendit Sami Salihu, në përbërje të të cilit ishin edhe Sekretari i Kuvendit Avni Aliti, drejtori i Fondit për punë komunale, banesore dhe ndërtimore, Xhelal Hasani dhe ndihmës... 

Kamberi: Distanca kohore 27 vjeçare prej kur është reaizuar Referendumi në Luginë, po presim edhe arritjen e marrëveshjes finale mes Kosovës dhe Serbisë

Plot 27 vjet më parë, në Luginë të Preshevës- Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë-u mbajt Referendumi i 1 dhe 2 mars 1992. Nga kjo distancë kohore kemi mundësi të bëjmë shqyrtim më objektiv të kësaj ngjarje historike që vazhdon të ketë peshë të jashtëzakonshme politike për Luginën e Preshevës, sidomos në këtë periudhë, në të cilën po presim edhe arritjen e marrëveshjes... 

Ragmi Mustafa mirëpriti Koordinatorin për Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hotin

Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, është takuar me përfaqësuesit e Këshillit Kombëtar Shqiptar të Luginës së Preshevës. Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar Ragmi Mustafa mirëpriti Koordinatorin Hoti dhe i shprehu mirëseardhje në Komunat Shqiptare të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit. Hoti e Musafa... 

Edi Rama: S’kam rënë nga qielli, edhe unë kam gabuar

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, u shpreh në një komunikim të drejtpërdrejtë nga rrjetet sociale se edhe ai nuk është i pagabueshëm, por kur e ka kuptuar një gjë të tillë, ka bërë hapa mbrapa dhe ka kërkuar edhe ndjesë. Kreu i qeverisë hodhi akuza të forta drejt opozitës duke theksuar se me veprimet e fundit, avazi ka arritur kulmin. “Opozitës i dhamë të gjithë... 

Shqipëri: Mbyllet pa incidente protesta e opozitës

Protesta masive e opozitës, përballë Parlamentit, të enjten përfundoi pas tri orësh, pa incidente dhune. Disa fishekzjarre dhe bomba molotov nuk arritën të përhapen dhe të dominojnë protestën. Mijra mbështetës të opozitës, të ardhur në Tiranë nga gjithë Shqipëria, kërkuan përsëri largimin e kryeministrit Rama dhe qeverisë së tij dhe zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme... 

Prishtinadhe Tirana do të duhej caktuar një platformë dhe strategji

Shkruan: Refik HASANI Deputetët e ParlamentittëKosovëspërmesplatformës, duke diskutuartëarrijnmiratiminkupërMedvegjë, BujanocdhePreshevë,tëndërtojndhetëmbajnqëndrimpërkëtëkrahinëshqiptare.Vullnetidheplebishiti  i shprehurpërmesëReferendumittëdatës 1 e 2 mars 1992,sakrifica e UÇPMB-ëssëbashku me marrëveshjen e Konçulit do tëduhejtëpranohen. Përmesplatformës... 

Platforma për dialog nesër do ti dorëzohet Kuvendit, parimi i reciprocitetit elementë kyç në këtë dokument bazë

Bashkëkryesuesi i ekipit negociator Fatmir Limaj ka deklaruar sot se platforma e delegacionit shtetëror të Kosovës do të paraqesë qëndrimin e vetëm zyrtar karshi dialogut me Serbinë. I pyetur se a janë të përfshira në platformë veriu i Kosovës dhe Lugina e Preshevës, Limaj ka thënë se kjo do të bëhet e ditur nesër kur edhe do t’i dërgohet Kuvendit në ora 10.00. Ndërsa,... 

THAÇI-HARADINAJT: MIK MUND TË JESH KUR RESPEKTON KËSHILLAT

“Mik mund të jesh kur respekton këshillat”, ka thënë presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, kur i është kujtuar qëndrimi i kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, lidhur me mosheqjen e taksës ndaj Serbisë dhe ruajtjen e miqësisë me SHBA-në njëherësh. Ai ka folur të mërkurën në “Debat” të RTK-së.   “Nuk ka lider që mund ta cenojë miqësinë e SHBA-së... 

Kryetari i degës së PVD-së në Medvegjë reagon ndaj deklaratës së kryetarit Arsiq

Pas deklaratës së Kryetarit të komunës së Medvegjës, Nebojsha Arsiq, se nuk i ka ndëgjuar shqiptarët të kenë shfaqur dëshirën për bashkim me Kosovën, ka reaguar Kryetari i degës së Partisë për Veprim Demokratik në Medvegjë, profesor Ismet Kadriu.Edhe njëher kryetari i Komunes se Medvegjes flet në emër të shqiptarëve! Për kete lloj deklaratash Pvd në Medvegjë ka demantuar... 

PROBLEMET ME SERBINË ZGJIDHEN KUR DY SHTETET NJOHIN NJËRA-TJETRËN

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, njëherësh zëvendëskryeministër në Qeverinë e Kosovës, ka thënë se vendi aktualisht po ballafaqohet me tema të rëndësishme. Limaj ka thënë se Qeveria në njërën anë po punon për zhvillim ekonomik duke nxjerre vendime, por në anën tjetër është tema e dialogut dhe taksës. Limaj pohoi se nga viti 2011 deri në vitin 2018 vendi ka humbur... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch