Home » Intervistë

ENVER CAMAJ ISHTE DHE MBETI ATDHETAR I PA LUHATSHËM I ÇËSHTJES KOMBËTARE PËR PAVARËSINË E REPUBLIKËS SË KOSOVËS

Është fakt i pamohueshëm se Enver Camaj, ishte dhe mbeti njëri ndër veprimtarët më të dalluar, sidomos në mbarëvajtjen e Fondit të Republikës së Kosovës Trepërqindëshi për Suedi. Shikuar nga këndi i veprimtarisë së tij, mund të themi se ai ka arritur përmbushjen e obligimeve që t’a mbështes njëqindpërqind vijën institucionale të Republikës së Kosovës të udhëhur nga... 

KJO KËRKON QË TË GJITHË NE TË PUNOJMË SIÇ PUNON SHOQATA E SHKRIMTARËVE ”PAPA KLEMENTI XI ALBANI”

Intervistë me Dr. Nuri Dragoj, historian e publicist Kjo kërkon që të gjithë ne kudo që jemi të punojmë siç punon shoqata ”Papa Klementi XI Albani” me qëllim që ta shpejtojmë sepse është fat i madh që fuqitë e mëdha që e coptëtuan Shqipërinë dhe ato e kanë në dorë edhe bashkimin… Intervistën e zhvilloi Fazli Muharremi-Tali Fazli Muharremi-Tali: Profesor, mirë se ke ardhur... 

Tarelli: UNË KAM THEKSUAR SE NUK NJOH SHOQATË TË DYTË NË EMIGRACION

Intervistë me Z. Kadri Tarelli, historian e publicist   UNË KAM THEKSUAR SE NUK NJOH SHOQATË TË DYTË NË EMIGRACION QË TË BËJË PUNË KAQ TË MADHE SIÇ BËJNË NJË KAQ TË MADHE SIÇ BËNË SHOQATA E SHKRIMTARËVE DHE ARTISTËVE SHQIPTARË ”PAPA KLEMENTI ZI ALBANI”, NË SUEDI   Intervistën e zhvilloi Fazli Muharremi-Tali   Fazli Muharremi-Tali:Si janë raportet Shqipëri-Kosovë,... 

Intervistë me Prof.dr.Zyhdi Dervishi

UNË FALËNDEROJ SHUMË SHOQATËN E SHKRIMTARËVE DHE ARTISTËVE SHQIPTARË ”PAPA KLEMENTI XI ALBANI”, NË SUEDI, PO BËNË NJË PUNË SHUMË TË VYER, NJË PUNË HYJNORE PËR TË AFIRMUAR VLERAT MË TË MIRA TË KULTURËS SHQIPTARE   Intervistën e zhvilloi Fazli Muharremi-Tali[1]   Fazli Muharremi-Tali: Arsyeja e bashkëpunimit me Shoqatën e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptar ”Papa... 

Ja se ç `ka më tha z. Mathieu Aref

Në Oqeanin e madh dhe të thellë dhe të lashtë të historisë sonë të madhe mund të lundrohet vetëm me njerëzit e mëdhenj si Mathieu Arefi , që janë të pajisur me dijen më të madhe për të bërë ballë valëve të çmendura që ngrihen kohë pas kohe mbi historinë tonë .Është krenari kur kemi njerëz të kalibrit të tij dhe me ndihmën e tyre ecim  ballë për  ballë me valët... 

Prof. Xhelal Zejneli: Qeveria e Zaevit dhe sfida shqiptare

Profesor, si e shihni situatën politike në hapësirat shqiptare në Ballkan? Gjendja nuk është e mirë. askush nuk di të tregojë në janë shqiptarët ende në fazën e tranzicionit, apo e kanë tejkaluar atë. Midis partive politike shqiptare, sidomos në Shqipëri, kemi një polarizim të skajshëm, si në asnjë vend tjetër të gadishullit. Udhëheqësit politikë më të lartë të Shqipërisë,... 

“Bota e tingujve per mua tani eshte e pandare”

(Interviste me sopranon shqiptare te fames boterore, Alketa Çela)     Mona Agrigoroaiei: Na thoni, nje permbledhje te shkurter te jetes dhe karrieres juaj.   Alketa Çela; Studimet i mbarova ne kohen e komunizmit dhe ne celjen e demokracise ne Tirane ne Akademine e Arteve. Duke mos ardhur nga nje familje artistesh puna ime ka qene e dyfishte per te arritur ne kete mjedis. Shume shpejt kam fituar... 

Kryetari i Preshevës: Referendumi i vitit 1992 duhet të ketë një tjetër përmbajtje!

Problemet e qytetarëve të Luginës janë më të rëndësishme se sa autonomia dhe ndryshimi i kufijve, ka thënë kryetari i Preshevës Shqipërim Arifi në intervistën e realizuar në emisionin e mëngjesit “SOT” në KTV. “Politikanët në Preshevë për vite me radhë janë thirrur në bazë të referendumit në vitet ’90-të dhe deri më tani është vazhduar të kërkohet perceptim... 

“JU TREGOJ BUKURINË E JETËS SIME, E CILA MA QETËSON SHPIRTIN…”

( Bisedë me Xhemile Adilin, autore e disa librave poetikë ) Nga: Prof. Murat Gecaj publicist e studiues-Tiranë 1.Ke lindur dhe jeton në krahinën e Kërçovës…Aty i kreve dhe mësimet e para, të cilat lanë mbresa të pashlyera në jetën tënde. Më pas u frymëzove, për të shkruar e botuar dy libra për fëmijë…Cilët janë ata, çfarë përmbajnë dhe si u përjetua kjo ngjarje, si... 

Lis Bukuroca : “Shqiptarët e çliruan veten nga Perandorospia Osmane “

E bisedova me Lisin ashtu si çdo ditë, kur shihemi virtualisht, mu për ate  se si  “Shqiptarët  e çliruan veten nga Perandorspia Osmane pesëshekullore, kurse gjysma e kombit do të ripushtohet nga e shtypura pesëshekullor, Serbia.” dhe se kjo pjesa e çliruar nga ne po ripushtohet përsëri nga turqit , dhe kjo rishtas dhe pa luftë .’ Lis, kur  Kryeministri turk u shpreh se, “Shqipëria... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch