Home » Kulturë

HYRË TEJECI – AMBASADORE NË KOSOVË E SHOQATËS SË SHKRIMTARËVE DHE ARTISTËVE SHQIPTARË ”PAPA KLEMENTI XI ALBANI”, SUEDI

Nga fjala e recensentit të librit, Prof. Isuf Bajraktari HYRË TEJECI – AMBASADORE NË KOSOVË E SHOQATËS SË SHKRIMTARËVE DHE ARTISTËVE SHQIPTARË ”PAPA KLEMENTI XI ALBANI”, SUEDI (Libri i titulluar ”HYSEN IBRAHIMI-HERO I HESHTUR I DRITËS” autore Hyrë Tejeci-Murati, u përurua në Ängelholm të Suedisë, Ängelholm, 7 dhejtor 2019) Për një fjalë të këtij libri mu... 

Libri i titulluar “HYSEN IBRAHIMI-HERO I HESHTUR I DRITËS”, u përurua në Ängelholm të Suedisë

Nga: Fjala e redaktorit të librit, Prof. Fetah Bahtiri I PRIRË NGA NJERIU ME VULLNET, VRULL E ENERGJI TË JASHTËZAKONSHME – HYSEN IBRAHIMI, SHOQATA SHPEJT U SHNDËRRUA NË NJË LLOJ AKADEMIE (Libri i titulluar ”HYSEN IBRAHIMI-HERO I HESHTUR I DRITËS” autore Hyrë Tejeci-Murati, u përurua në Ängelholm të Suedisë, Ängelholm, 7 dhejtor 2019) Në botën në... 

Ylljet Aliçka “Rrëfenja me ndërkombëtarë” – botohet në Iran

Të nderuar miq të librit, Romani “Rrëfenjë me ndërkombëtarë” i shkrimtarit Ylljet Aliçka sapo qarkulloi në gjuhën persiane nga shtëpia botuese iraniane Degarandishan Publishing House, përkthyer nga Sadaf Abedian, studiuese në Qendrën e Edukimit dhe Përkthimit, në Danimarkë. Ky botim i fundit pason botimet e këtij romani në Francë, Norvegji... 

Hysen Ibrahimi, rizgjedhet kryetar i Shoqatës sëShkrimtarëve dhe Artistëve Shqitptarë ”Papa Klementi XI Albani”

Aktivitet i pakursyer për të hedhur në dritë krijimet letrare dhe të mirën e dhënë për atdheun Suedi, Ängelholm, 7 dhjetor 2019 Pas një pune të mundimshme u arrit që të botohen dhjetë libra “Thesar Kombëtar i Mërgatës Shqiptare në Suedi”, përmbajtja e të cilëve është e përkushtuar kryesisht aktivitetit të pasur të mërgimtarëve tanë në këtë vend të largët. Kryetar... 

MANIFESTIMI TRADICIONAL “ORA E MALEVE” NË RROZHAJË

Në dy ditë rradhazi, më 6 e 7 dhjetor 2019, po mbahet në Rrozhajë Manifestimi Tradicional “Ora e Maleve”, Edicioni i XI-të i tij, te Qendra për Kulturë dhe Hotel “Aldi”. Program ii veprimtari mjaft i pasur: Ekspozita “Guri i Nuses” i piktorit mirditor Pjetër Marku (te Galeria “Magaza”). Filmi shqiptar “Koncert në vitin 1936” i regjizorit Saimir Kombaro. Ansambli i... 

Përtej diellit të qelqët apo mallit për fisnikërinë

Nue Oroshi Malli i fisnikërisë përballë jetëngjitjes në timonin e besnikërisë që drejtohët prej mallëngjimit për ecjakët e drejtpeshimit të trupit i cili dirigjohet nga mendja e lëvizjeve përtej diellit të qelqet, sillet në valvitjen e valëve të jetës. Në kohën e peshëngritjeve pranë trullosjes së mendjës sillen vërdallë fushnaltat me një vijë gjarpërore që... 

KUVENDI I REPUBLIKËS SË MAQEDONISË SË VERIUT NDAN “MIRËNJOHJE” PËR UNIONIN ARTISTIK TË KOMBIT SHQIPTAR

Sot, në kryeqytetin e Shkupit, u organizua një ceremoni solemne për të nderuar Unionin Artistik të Kombit Shqiptar “Kalorës i Urdhrit ë Skënderbeut” me President Mjeshtrin e Madh Azgan HAKLAJ, artist, ish-deputet i Kuvendit të Shqipërisë, autor i disa librave me interes kombëtar, i vlerësuar me çmime kombëtare e ndërkombëtare.             Kryetari... 

Në nëntorin e përlotur nga tërmeti në Shqipëri, SHKA “DARDANIA” shënon 25 vjetorin e saj

Mblidhen edhe mjete financiare nga shënimi i 25 vjetorit të saj, në vlerë prej 2760 Fr.- nga të pranishmit. Edhe për kundër rrethanave të vështira të popullit tonë këto dita, SH.K.A  “Dardania” nga Winterthuri kishte pregadit me kohë festën e 25 vjetorit të themelimit të saj, dhe festën e 28 Nëntorit,  mandej festën e Pavarësisë së Shqipërisë dhe festën... 

ORGANIZOHET SESION SHKENCOR NË NDERIM TË ATË SHTJEFËN GJEÇOVIT (1874-1929)

Enver Sulaj Në 90-vjetorin e vrasjes ORGANIZOHET SESION SHKENCOR NË NDERIM TË ATË SHTJEFËN GJEÇOVIT (1874-1929)  Zym-Prizren, 1 dhjetor Shoqata e Intelektualëve Shqiptarë “Trojet e Arbrit” (Prishtinë) dhe Shoqata e Shkrimtarëve “Shtjefën Gjeçovi” (Zym) kanë organizuar dje sesionin e veçantë shkencor “Atë Shtjefën Gjeçovi 1874-1929”,... 

“GAZETA E ALPEVE”: SHFLETOJMË NUMRIN E RI 19…

Këto ditë nëntori 2019 doli në qarkullim “Gazeta e Alpeve”, numri i 19-të i saj, Gazetë Rajonale, PanShqiptare, NdërBallkanike, e cila gjendet në shitje të lirë në Shqipëri e në Kosovë dhe me abonime në Rajonin Ballkanik Shqiptar (Shqipëri, Kosovë, Mali i Zi, Greqi, Kosova Lindore e Sanxhak) dhe në Itali, Zvicër, Mbretëri e Bashkuar e Britanisë së Madhe, Gjermani e Amerikë... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch