Home » Kulturë

IBRAHIMI: TË SHKRUASH PËR ATDHEUN E KE ÇELIKOSUR NDJENJËN PËR TË

Mitrovicë, 9 korrik 2019 Në Mitrovicë u përurua libri “Thesar Kombëtar i Mërgatës Shqiptare, numër 10, të botuar nga Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani” në Suedi, si dhe katër libra të tjerë, të botuar nga kjo shoqatë: “Fjalor dhe fraza në shërbimet mjekësore suedisht – shqip”, pjesa e 2-të, autor Fetah Bahtiri; “Dëshmorët... 

Doli nga shtypi libri i tirulluar “Dardanët për Dardaninë”, i autorit, z. Rrahman Rrahmani

Botues: Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë  “Papa Klementi XI Albani”, Suedi. Fjala e redaktorit, Prof. Fetah Bahtiri DARDANI RRAHMAN RRAHMANI – SHËRBËTOR BESNIK I DARDANISË Autori i këtij libri, Rrahman Rrahmani i ka hyrë një pune bukur të vështirë dhe voluminoze, me një synim të vetëm: t’i shtrojë në këtë libër për lexuesit e sotëm... 

Shoqata Humanitare “Medvegja” shembull i organizimit dhe veprimit të mërgatës sonë!

Mërgata apo Diaspora shqiptare historikisht ka qenë shumë aktive dhe përherë e lidhur me fatin e atdheut duke punuar pa reshtur për të mirën e tij, duke dhënë kontribut të pakursyer në organizimin politik, shoqëror e kulturor, por njëkohësisht edhe në mbështetje financiare, nëpër kohë të rënda… Bëhen gati, më shumë se tri dekada që kur Shoqata humanitare “Medvegja”... 

LIBRI STUDIMOR “ELIOT ENGEL FLET SHQIPTARISHT” VJEN NË 243 VJETORIN E PAVARËSISË SË AMERIKËS

Sot, në kuadrin e Festës të 243 Vjetorit të Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, dhe në rastin e vizitës me 5 korrik 2019 në Tropojë të kongresmenit amerikan Eliot Engel – kryetar i Komisionit të Politikës së Jashtme të Kongresit Amerikan, “Botimet Tropoja” sjellin për lexuesit librin studimor “Eliot Engel flet Shqiptarisht” të  studiuesit, publicistit... 

“Loja, shembja e qiellit” i shkrimtarit Bashkim Shehu botohet dhe prezantohet në Itali

Të nderuar Miq të Librit dhe të Botimeve Toena,me kënaqësi ju njoftoj që sapo qarkulloi në Itali nga Botimet Rubbettini romani “Loja, shembja e qiellit” i shkrimtarit Bashkim Shehu, përkthyer në italisht nga Paolo Rago, me titullin “La rivincita” (Shpagimi).“Loja, shembja e qiellit” ishte romani që i dha shkrimtarit Bashkim Shehu çmimin letrar... 

Asani: Shoqata e Shkrimtarëve “Papa Klementi XI Albani” në Suedi është Institucion

Foto nga e majta: Skënder Asani dhe Hysen Ibrahimi Prishtinë, 24 qershor 2019 Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”, Suedi, nënshkroi të hënën në Prishtinë një marrëveshje bashkëpunimi me Institutin për Trashëgimi Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Maqedoni. Marrëveshja u nënshkrua nga kryetari i Shoqatës së Shkrimtarëve... 

Doli nga shtypi libri i titulluar ”FJALOR DHE FRAZA NË SHËRBIMET MJEKËSORESUEDISHT-SHQIP 2

Autor – Prof. FetahBahtiri Nga Hysen Ibrahimi[1] Recension FJALOR DHE FRAZA NË SHËRBIMET MJEKËSORESUEDISHT-SHQIP2 , AUTOR PROF. FETAH BAHTIRI Pas një pune intenzive dhe aspak e lehtë, me një përkushtim të madh të autorit dhe përkthyesit Prof. Fetah Bahtiri, sot e kemi në duar librin e titulluar ”FJALOR DHE FRAZA NË SHËRBIMET MJEKËSORE SUEDISHT – SHQIP 2”.... 

Doli nga shtypi vëllimi më i ri “Fusha e heshtjes” i shkrimtarit Avni Azizi

Sot, doli nga shtypi vëllimi poetik “Fusha e heshtjes” i shkrimtarit Avni Azizi. Botues i këtij libri është Fondi Për Letërsi Art e Kulturë “Brezi  ‘81” Promovimi i kësaj vepre do bëhet në qytetin e Cyrih të Zvicrës me datë 22 qershor 2019, (e shtunë), nga ora 17:30 në adresën:  8004 Zürich, Strassburgestrasse 11, Kati i gjashtë Si dhe të nesërmen... 

BARDHOK RAJTA 70 VJEÇ, SHTATËDHJETË VJET NË UDHË DRITE

Bardhok Rajta po e vazhdimon rrugën e paraardhësve të tij, ndaj dhe në ditën e sotme, të 13 qershorit 2019, në ditëlindjen e tij të 70-të, shumë nga arritjet e tij në jetë ia dedikon familjes, Derës së Rajtës dhe Lurës edhe pse që nga mosha gjashtëvjeçare u largua për në Peshkopi. Në Derën e Rajtës brezat i përcollën njëri-tjetrit traditën si vlerë.Të rinjtë tradicionalist... 

Në 86-vjetorin e ditëlindjes: BARDHYL XHAMA: PUBLICISTI, SHKRIMTARI DHE KOLEGU YNË I MIRË…

Nga: Prof. Murat Gecaj       publicist e studiues Kam pasur fatin që jam njohur shumë vite më parë, me Bardhyl Lame Xhamën. Por njohja jonë u shtua dhe miqësia u forcua, kur në vitin 1980 shkova me punë, redaktor i gazetës “Mësuesi”, ku ai ishte sekretar i Kolegjumit. Menjëherë, dallova te ai njeriun e mirë, korrekt, buzagas e shpirtgjerë.... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch