Home » Kulturë

Mbahet akademi përkujtimore për nderë të të ndjerit Demir Behluli

Dje, në ambientet  e bibliotekës së qytetit “Mehmet Jusufi” me fillim prej ora 12:00h është mbajtur akademi përkujtimore për nderë të të ndjerit Demir Behluli. Akademia përkujtimore është organizuar nga Shoqata e Shkrimtarëve ”Feniks” ku të pranishëm ishin kryetari i kësaj shoqate z.Bilall Maliqi, drejtori i bibliotekës z.Reshat Neziri, familjarë dhe të afërm të të... 

Nesër fillon dita e parë e muajit të shenjtë të Ramazanit

Muaji i shenjtë i Ramazanit fillon nesër më datë 16.05.2018, muaj ku gjithë besimtarët e besimit Islam, në mbarë ruzullin tokësorë, me këtë edhe të Luginës së Preshevës do të nisin agjërimin e këti muaji të bekuar. Sonte do të jetë syfyri i parë ku dhe fillon agjërimi në orën 03:06 minuta, ndërsa iftari i parë është në orën 19:58 minuta. Stafi i portalit KosovaLindore.com,... 

15 maj 2018 – Theodhoros Pangallos në Tiranë – Honoris Causa nga Universiteti Mesdhetar i Shqipërisë – Promovimi i librit të tij “Me Papandreun në Europë”

Botimet Toena dhe Universiteti Mesdhetar i Shqipërisë organizojnë vizitën e z. Theodhoros Pangallos në Tiranë, në dt. 15 maj 2018.   Programi i aktiviteteve të parashikuara, 15 maj 2018  Me praninë e SH.T.Z. Ilir Meta – President i Republikës së Shqipërisë Me pjesëmarrjen e jashtëzakonshme të z. Theodhoros Pangallos. Ju mirëpresim! ———————————————– Fragment... 

Libër me shumë të mira dhe dy të meta

Me rastin e botimit të librit: “Vallet e Karadakut I, /pjesa e parë/ , Gjilan, në botim të Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore, 2018, dokumentuar nga ekspertë të fushës , Dilaver Kryeziu, Etnokoreolog, Visar Munishi, Etnomuzikolog. Shkruan: Xhemaledin SALIHU, prof.   Libri në fjalë është botuar edhe në gjuhën angleze, i përkthyer nga Tahit Dalipi, në katalogim të Bibliotekës... 

Doli nga shtypi libri i titulluar ”Po të pres”

Nga redaktori i librit Z. Hysen Ibrahimi   Sot doli nga shtypi libri i titulluar ”Po të pres” (Përmbledhje me poezi) i autorit Idriz Gashi, botuar nga Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI – Albani”, Suedi.   Libri është i ndarë në pesë kapituj, ku përfshihen poezi të natyrave të ndryshme, por që janë të artikuluara në nivel të lartë artistik.   Janë... 

PROMOVIM I SHKËLQYESHËM I LIBRIT ME MODERIM DHE PIKA MUZIKORE TË NIVELIT TË LARTË ARTISTIK

Shkruan: Xhemaledin SALIHU   Të shtunën, më 5 maj 2018, në sallën e Kuvendit komunal të Preshevës, Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore e Luginës së Preshevës me seli në Preshevë organizoi promovimin e librit monografik “Presheva pjesë e pandarë e Lëvizjes kombëtare nëpër shekuj”të Xhemaledin Salihut, profesor, në botim të Shoqatës për Trashëgimi dhe Krijimtari... 

PANAIRI KOMBETAR I LIBRIT “FIERI 2018” (10 – 13 MAJ)

-Çelet në Fier, në datat 10 – 13 Maj, në ambientet përpara ish-Turizmit,  Panairi Kombëtar i Librit. – Të ftuar do të jenë personalitetet më të njohura të letrave, shkrimtarë, poetë, akademikë, përfaqësues të medias e politikës, të cilët vijnë nga Shqipëria, Kosova, Mali i Zi e Maqedonia. – Ceremonia e hapjes mbahet më datën 10 Maj, ora 11.00, ku do të marrin... 

Promovohet romani “Një jetë në tri botë” të autorit Arben Braçe

Në këtë promovim do të referojnë: Znj. Irena Toçi (botuese e Toena-s) Z. Artan Fuga (akademik) Znj. Vera Bekteshi (shkrimtare) Z. Kleo Lati (shkrimtar) Z. Simon Miraka (kryetar i SHPP-së) Z. Arben Braçe (autor i librit) E hënë, 7 maj, ora 18:30, Libraria "Tirana Times". ---------------------------------- Fragment nga Nje jete ne tri bote BOTIMET TOENA LIBËR I RI ARBEN BRAÇE “NJË... 

Dy milionë albume të shitura nga Dua Lipa

Dua Lipa ka arritur shifrën 2 milionë përsa i përket albumeve të shitura në të gjithë botën. Këngëtarja shqiptare, e cila po korr sukses të jashtëzakonshëm në muzikë, e ka bërë të ditur këtë arritje me anë të një postimi në Instagram. “Dy milionë albume në të gjithë botën. I dua që të gjithë fansat dhe ekipin tim”, ka shkruar këngëtarja shqiptare. Kënga e fundit... 

Të shtunën promovohet libri “Themelimi i Universitetit të Tetovës”

Të shtunën më 28 prill në ora 18:00, nga “ABSM Ausbildungs- und Beratungsstelle” dhe Lidhja Shqiptare në Botë, do të zhvillohet ceremonia e promovimit të librit “Themelimi i Universitetit të Tetovës”, shkruar nga profesor Milaim Fejziu, intelektual elitar, veprimtar i shquar, si dhe njëri ndër themeluesit e Universitetit të Tetovës. Autori do jetë i pranishëm në ceremoninë... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch