Home » Kulturë

Hajde Azem, zbrit nga Shtatoret…

(Klithmë poeme pa mbarim) Nga Ramiz Lushaj 1. AH…! Azem HAJDARI. 2. Dhjetori të ktheu në Hero. Shtatori të ktheu në Shtatore. 3. Dhjetori po vjen pa Ty…! Ti mos ik me dhjetorin…! 4. Edhe sivjet, Dhjetori po vjen pa Dhjetorin ’90…! 5. Demokracia po vjen pa Ty…! Ne po kërkojmë Azemin…! 6. Ne po presim Azemin të vijë si një vullkan Që dikur, dikund, shpërthen… Hajde, po të... 

Sot e takova rrugës Sadik Selmanin…

Më 8 dhjetor 1986, plot 32 vjet ma herët, ndrroi jete Sadik Selmani i Grisë. Poemë nga  Ramiz Lushaj 1. Sot e takova rrugës Sadik Selmanin… Te dy e kishim lanë duhanin. Me fisnikëri e mbante në kambë veten. Nga xhepi i majtë me dorë të djathtë Ma zgati mirësisht paketën: -Po ua çoj nga dy cigare me dashuri e mallë, Ju të gjithëve sa jeni mbledh për mue në bar-restorant... 

Poeti Lulzim Logu vjen me librin poetik “Akoma hiri im” në katër gjuhë

Poeti tropojas Lulzim Logu, autor i shtatë vëllimeve poetike: “Kohën e engjëllit” (Poezi. “Dardania”, Tiranë, 1999), “Hiri” (Poezi. “Kristalina KH”, Tiranë, 2002),  “Pinoku i qytetit magjik” (Poezi. “Kristalina KH”, Tiranë, 2002), “Koha vdes si zemër” (Haiku e tanka, “Egnatia”, Elbasan, 2009), “Krishti i harruar” (Poezi haiku. “Egnatia”. Elbasan, 2010),... 

FATJONA GECI PROMOVON NË TETOVË LIBRIN E SAJ “TË JESH SHQIPTAR”…

Më 6 dhjetor 2018, ditë e enjte, ora 13.00, në amfiteatrin e Fakultetit Filozofik (kati i V-të) i Universitetit të Tetovës në Maqedoni, do të promovohet libri “Të jesh shqiptar” i Fatjona Gecit, gazetare e sociologe nga Bytyçi i Tropojës, me punë e qëndrim në Maqedoninë e Veriut. Libri i mirëpritun “Të jesh Shqiptar” (i Maqedonisë së Veriut) i sociologes Fatjona Geci ka dy... 

Fituesit e Festivalit Letrar për të Rinj “Tirana 2018”

Elona Zeraliu – Çmimi i Parë në Ese për krijimin “Harta e zhubrosur”. Çmimi iu dorëzua nga gazetarja Arta Marku Qëndro (anëtare e Jurisë së Festivalit). Behar Jacaj – Çmimi i Parë në Prozë për krijimin “Gjama e Gjamës!”. Çmimi iu dorëzua nga shkrimtari Ylljet Aliçka (anëtar i Jurisë së Festivalit) . Oriada Dajko – Çmimi i Parë në Poezi për krijimin... 

POEZIA E JAHË FIDËS ËSHTË SHUMË PËRFAQËSUESE E DOMETHËNËSE

Nga  Hysen Ibrahimi Förslöv, Suedi, 30.11.2018 Të gjitha poezitë e poetit të mirëfillt Jahë Fida[1], të cilat i kam lexuar me ëndje dhe shpirt, më detyruan të shkruaj pak fjalë për ato poezi. Them të drejtën se poezia e poetit Fida, më ka emocionuar, duke i cilësuar në përgjithësi nga pikëpamja artistike. Poezia e tij është shumë përfaqësuese, domethënëse, madje madje... 

U promovua libri i parë historik për rezistencën e armatosur për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, “Kryengritja Çlirimtare në Kosovë Lindore gjatë viteve 1999-2001”

Më  21 nëntor në Sallën e Bibliotekës Kombëtare ‘Pjetër Bogdani” në Prishtinë, është bërë promovimi i librit të historianit, Ma.sc. Valon Jashari, “Kryengritja Çlirimtare në Kosovë Lindore gjatë viteve 1999-2001” (Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë). Është libri i parë për këtë periudhë historike, që në tërësi shtjellon kryengritjen çlirimtare në Preshevë, Bujanoc... 

Njё libёr, jo vetёm pёr dhimbjen nga vdekja pa rend

Nga dr. Islam LAUKA* Para njё viti, Çun Lajҁi, pёrjetoi atё qё as hasmit mos i raftё me e provue. Pa i mbushur ende 34 vjeҁ, e bija e tij, Bubulina, shkoi nё amshim. Ҫdo vdekje ёshtё e dhimbshme, por ajo pa rend, kur prindi e shtin nё dhé femijёn e vet, dhimbja ёshtё e fundbotshme. Duhet shumё forcё, vullnet e karakter qё tё mbahesh, tё qёndrosh e tё mos biesh. Ka ndodhur shpesh... 

Botohet libri me tregime i shkrimtarit të njohur shqiptar, Ylljet Aliçka, “Tregime të dikurshme”

Të dashur miq të librit dhe Botimeve Toena, një tjetër libër me tregime i shkrimtarit të njohur shqiptar, Ylljet Aliçka, “Tregime të dikurshme”, sapo është botuar në frëngjisht nga Shtëpia Botuese “Pyramidion et Chapitre douze”. Ylljet Aliçka, tashmë është një zë i rëndësishëm në letërsinë bashkëkohore shqipe dhe jehona e emrit dhe veprave të tij po ndihet edhe jashtë... 

ME SKËNDERBEUN U RRITEM…

-Nga fjala e hapjes e studiuesit Hasan Muzli SELIMI, mbajtur më 11 tetor 2018 në Tiranë,  në “Ora e Madhe Letrare për Skënderbeun”, organizuar në kuadrin e 550 Vjetorit të vdekjes së Skënderbeut, në “Vitin e Skënderbeut” dhe të Simpoziumit Ndërkombëtar Kulturoro-Letrar “Skënderbeu në Kulturën Europiane” (Kosovë, 8-10 tetor 2018), nën kujdesin e Unionit të Shkrimtarëve... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch