Home » Ndërkombëtare

EMINE S. HOTI ËSHTË NJËRA NDËR ATDHETARET MË TË DËSHMUARA NË EVROPË NË AFIRMIMIN DHE SENSIBILIZIMIN E ETNOGRAFISË SHQIPTARE

Nga   Hysen Ibrahimi, recension,          Förslöv, Suedi, 20.02.2020 Para pak kohe doli nga shtypi libri i titulluar ”MARIGOJA SHQIPTARE NË NORVEGJI”, Tiranë, 2019, i autorit Viron Kona, kushtuar shkrimtares, stilistes dhe atdhetares së njohur shqiptare EMINE S. HOTIT (MONOGRAFI), botim i revistës ”Dituria” Båros. Rreth këtij libri, mund të themi se është njëra... 

“VERSER I EXIL – VARGJE NË MËRGIM” LIBËR I FETAH BAHTIRIT SHQIP – SUEDISHT

Doli nga shtypi libri i titulluar “VERSER I EXIL – VARGJE NË MËRGIM”, autor Prof. Fetah Bahtiri, botues: Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”, që një libër karakteristik me poezi paralelisht në gjuhën shqipe dhe suedeze. Që në fillim, autori gjen rastin të shprehë falënderimin e sinqertë për Lidhjen e Shkrimtarëve... 

KUSH ËSHTË SAMI MUSA

Kandidat në garë për në Parlamentin e Hamburgut në Gjermani, që do të mbahen më 23 shkurt 2020 (FRAGMENTE NGA LIBRI ”THESAR KOMBËTAR…” VËLLIMI 7, 2017, BOTUAR NGA SHOQATA E SHKRIMTARËVE DHE ARTISTËVE SHQIPTARË ”PAPA KLEMENTI XI ALBANI”, SUEDI) SAMI MUSA VJEN NGA BABAI I TIJ Z. XHELIL MUSA NJË PËRFAQËSUES I DENJË I SHQIPTARËVE NË MËRGIM Intervistë me Xhelil... 

LETER E UNIONIT SHQIPTAR TE SHOQERISE CIVILE, DREJTUAR ZOTIT DONALD TRAMP DHE ZONJES ANXHELA MERKEL.!

I nderuar zoti DONALD TRAMP.!President i Shteteve te Bashkuara te Amerikes.! E nderuara zonja ANXHELA MERKEL.!Kancelare e Republikes Federale te Gjermanise. Me ndjenjen e larte te pergjegjesise qytetare dhe me shqetesim te madh kemi ndjekur zhvillimet politike me te fundit ne Kosoven Lindore,ne tre komunat ku banojne shqiptaret,ne MEDVEGJE,BUJANOC e PRESHEVE.Prej shume e shume viteve, ne... 

FADIL FERATI KISHTE PRIRJE PREJ NJË NJERIU TË SHQUAR ME VIRTYTE TË LARTA NJERËZORE EDHE KOMBËTARE

Në këtë 30 janar, kujtoj Fadil Feratin, një burrë të madh të kombit. Një personalitet që nuk u ndalë asnjëherë të veprojë për Kosovën dhe shqiptarët. Sot kujtoj mikun tim më të mirë! Me Fadilin kemi qenë bashkë në struktura të LDK- së. Kemi kaluar kohë të vështira, por edhe momente të mira, pas sfidave që kalonim.  Fadil Ferati, për asnjë moment nuk i është... 

“GAZETA E ALPEVE”: SHFLETOJMË NUMRIN 2 TË JANARIT 2020…

Këto ditë janari 2020 doli në qarkullim “Gazeta e Alpeve”, numri 2 (21) i saj, Gazetë Rajonale, PanShqiptare, NdërBallkanike, e cila gjendet në shitje të lirë në Shqipëri e në Kosovë dhe me abonime në Rajonin Ballkanik Shqiptar (Shqipëri, Kosovë, Mali i Zi, Maqedoni, Greqi, Kosova Lindore e Sanxhak) dhe në Itali, Zvicër, Mbretëri e Bashkuar e Britanisë së Madhe, Gjermani... 

FEDERATA E PAQES UNIVERSALE NË LONDËR VLERËSON PERSONALITETIN SHQIPTARO-BRITANIK SKENDËR PERPEPAJ ME TITULLIN “AMBASADOR I PAQES”

1.           Sot, në këto ditë të janarit 2020, në kryeqytetin britanik, në London, në shtetin ishullor euroatlantik të Mbretërisë së Bashkuar, Federata e Paqes Universale (FPU), në një ceremoni solemne e festive, vlerësoi e nderoi me titullin e lartë “Ambasador i Paqes” personalitetin e njohur shqiptaro-britanik, Skënder Perpepaj,... 

Në Kopenhagë të Danimarkës u përurua libri ”MISTERET E KOHËS”, roman, i autorës, Elhame Gjyrevci

Në Kopenhagë të Danimarkës, u përurua vepra e titulluar ”MISTERET E KOHËS”, roman, i autorës Elhame Gjyrevci, botues Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani, Suedi (SHSHASHS). Përveç delegacionit të SHSHASHS, si Hysen Ibrahimi, kryetar, Mona Juniku e Elhame Gjyrevci, nënkryetarë, Rrahman Rrahmani, Naim Latifi, Ali Gjyrevci e Adnan Jetullahu,... 

“Der Standard”: Nëse nuk ka qeveri deri më 24 shkurt, në Kosovë ka zgjedhje

Është bërë e ditur se gazeta e përditëshme austriake me emrin “Der Standard” i ka dedikuar një shkrim të shkurtër edhe aktualitetit politik në Kosovë. Partitë politike në Kosovë që po kërkojnë formimin e qeverisë, LVV dhe LDK, kanë mosmarrëveshje vetëm sa i përket pozitës së presidentit të vendit ka shkrar kjo gazetë dhe se koalicionin mes këtyre dy partive e... 

Për anëtarësinë e Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani” Suedi dhe mqitë e saj:

Kuvendi i Tretë Zgjedhor i Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”, Suedi (SHSHASHS). Kryetar u rizgjodh Hysen Ibrahimi, i cili është dëshmuar shkelqyeshëm dy mandante për punën dhe aktivitetet e shoqatës. Dokumentarin e përgaditi: Hyrë Tejeci Murati, Anëtare e Nderit e Shoqatës SHSHASHS Dokumentarin e keni në Youtube, në... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch