Home » Ndërkombëtare

OBSH hyn në bisedime me Moskën për zyrtarizimin e vaksinës kundër Covid-19

Pasi Rusia njoftoi se kishte gati vaksinën kundër koronavirusit, Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se po diskutonin me autoritetet e Moskës për zyrtarizim të mundshëm paraprak të vaksinës së aprovuar rishtazi nga Moska. “Mund të them se jemi në kontakt të ngushtë më autoritetet shëndetësore në Rusi dhe diskutimet po vazhdojnë lidhur me zyrtarizmin e mundshëm paraprak... 

Bashkimi Evropian reagon rreth hyrjes së xhandarmërisë serbe në territorin e Kosovës

Bashkimi Evropian është në dijeni për hyrjen e xhandarmërisë serbe në territorin e Kosovës. Të shtunën që e lamë pas (7 gusht), xhandarmëria serbe ka hyrë në territorin e Kosovës, konkretisht në fshatin Karaçevë të Kamenicës. Hyrja e tyre kishte ngjallur frikë te banorët dhe reagime të ndryshme nga skena politike. Ndërkaq, ka qenë vetë KFOR-i që është deklaruar... 

DOLI NGA SHTYPI LIBRI „NEZIR ZASELLA LUFTËTAR E ATDHETAR I PËRBETUAR”, I AUTORIT AVDYL UKA

Nga z. Hysen Ibrahimi, recension Suedi, Förslöv, 08.08.2020 Botues: Shoqata e ShkrimtarëvedheArtistëveShqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi REZISTENCA E TIJ ME PUSHKË NË DORË DUKE MBROJTUR PRAGUN E SHTËPISË DHE KAUZËN KOMBËTARE SHQIPTARE E HEROIT NEZIR ZASELLA, RADHITËT SI NJË NDËR TRIMAT MË TË DEVOTSHËM TË KOMBIT SHQIPTAR Jeta historike e popullit shqiptar,... 

Të pagjeturit në Kosovë, ekspertja e EULEX zbulon për ‘DW’ pengesat që duhen kapërcyer

Mijëra familje në Kosovë presin të mësojnë mbi fatin e të dashurve të tyre. Të pagjeturit janë temë në dialogun e rifilluar Kosovë-Serbi. Mbi pengesat që duhen kapërcyer flet për DW, ekspertja e EULEX-it, Taria Formisto. Deutsche Welle: Prej më se dy dekadash çështja e personave të pagjetur nga lufta e Kosovës është nga më të dhimbshmet e më të debatuarat mes Prishtinës... 

Matthew Palmer: SHBA-të duan një marreveshje gjithëpërfshirëse Kosovë-Serbi

Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit, Matthew Palmer shprehet entuziast për rifillimin e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë. Në një bisedë me portalin Balkan Insider me fokus mbi lajmet për Ballkanin, përfaqësuesi i posaçëm i Sekretarit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor flet për një numër zhvillimesh pozitive në rajon që i përshëndet si hapa përpara në rrugën drejt... 

Skender Hyseni: SHBA janë plotësisht të përfshira në bisedimet Kosovë-Serbi

Koordinatori shtetëror i Kosovës për bisedimet me Serbinë, Skender Hyseni, ka thënë nga Brukseli të premten se Shtetet e Bashkuara janë plotësisht të përfshira në këtë proces. Hyseni tha për Zërin e Amerikës se do të udhëtojë nga Brukseli për në Washington ku do të ketë takime me zyrtarë të lartë të administratës amerikane për të diskutuar procesin e normalizimit... 

Mirosllav Lajçak ka përgatitur një plan nëntë pikësh për bisedimet Kosovë-Serbi

Sipas burimeve ndërkombëtare, i dërguari i Posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka përgatitur një plan nëntë pikësh, ku do të diskutohet ndërmjet palës kosovare e asaj serbe. Si pikë e fundit, parashihet edhe debati për mundësinë e njohjes reciproke. Vazhdimi i dialogut mes Kosovës e Serbisë, sipas burimeve ndërkombëtare do të ketë disa çështje... 

Me rastin e 25 vjetorit të shkuarjes në amshim, të poetit të Madh Mirko Gashi

Nga Hysen Ibrahimi Suedi, Förslöv, 29.07.2020 POETI MIRKO GASHI KA SHKRUAR PAK POR KA SHKRUAR BUKUR DHE PËR DALLIM NGA NJË NUMËR JO I VOGËL I POETËVE (Me rastin e 25 vjetorit të shkuarjes në amshim, të poetit të Madh Mirko Gashi) Vargje të poetit Mirko Gashi[1]: ”jetoja zi e më zi, skamnor e i pasur, por i tëri në poezi”, – nxjerrë nga poezia e titulluar... 

Vuçiq: Nëse nuk i tërhiqet vërejtja Kosovës, do të vazhdojmë me fushatën për çnjohje

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq i është përgjigjur deklaratës së kryeministrit të Kosovës Avdullah Hoti, se lobimi për njohjen e Kosovës nuk është pezulluar, duke thënë se ai do të pres për të parë se cila do të jetë organizata e parë ndërkombëtare ku do të aplikojë Kosova për anëtarësim dhe a do ta njeh dikush pavarësinë e Kosovës.“Në atë ditë, nëse... 

Fondacioni Biberaj ndanë 40 bursa akademike në vlerë prej 1 milionë e 160 mijë dollarësh, 5 përfitues nga Presheva

Fondacioni Biberaj ka ndarë 40 bursa akademike me vlerë prej 1 milionë e 160 mijë dollarësh, për 40 studentë për studimet “Bachelor” në Institutin Teknologjik të Roçesterit në Kosovë -Fondacioni i Universitetit Amerikan në Kosovë. Ky fondacion në SHBA ua jep këto 40 bursa për nxënësit me rezultate të larta akademike e që kanë nevojë për ndihmë financiare. Në... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch