Home » Ndërkombëtare

Arrihet marrëveshja me Greqinë, Maqedonia nga sot me emër të ri

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev njoftoi se marrëveshja parashikon që emri i ri i shtetit të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut, ndërsa gjuha dhe shtetësia do të jenë maqedonase. Arrihet marrëveshja midis Shkupit dhe Athinës për çështjen e emrit, kontest ky i cili për më shumë se dy dekada e mban të bllokuar procesin integrues të vendit. Kryeministri i Maqedonisë, Zoran... 

NË LANDSKRONA TË SUEDISË U PËRURUA LIBRI ”PO TË PRES” I AUTORIT IDRIZ GASHI

Në Landskrona të Suedisë u përurua libri i titulluar ”PO TË PRES” (Përmbledhje me poezi) i autoritIdriz Gashi, nën përkujdesjen e Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi. Që në fillim, moderatorja Liza Gashi, ftoj të pranishmit për të mbajtur një minut heshtje, për ndërrimin jetë të legjendës së futbollit shqiptar FadilVokrri. Në... 

Shoqata Trojet e Arbrit – Sesioni i tretë i veçantë shkencorë

Tema: Dom Anton Kçira-Ambasador i shqiptarëve në SHBA Shoqata Trojet e Arbrit si çdo vit, edhe kët herë ne kuadër të tri aktiviteteve shkencore që ka planifikuarë të mbajë në Javën e Trojeve te Arbrit, do të mbajë një sesion të veçantë shkencor kushtuar aktivitetit të një prej personaliteteve më të rëndësishme të diasporës shqiptare.Akademia do te mbahet me temën bosht... 

Në 20 vjetorin e aksionit “Për pavarësinë e Kosovës”, të organizuar “kur shqiptarët ende ishin bashkë*”

Muhamet Shatri *Pjesën e titullit nën thonjëza e huazova nga një shkrim i Shemsi Rukovcit, ish-nxënësi im dhe pastaj veprimtar i shquar i LDK-së dhe i Fondit të Trepërqindëshit në Suedi. Prolog Prej10 qershor deri me 10 korrik të vitit 1998 në Suedi, sikundër edhe ne mbarë diasporën shqiptare, u zhvillua aksioni “Për pavarësinë e Kosovës”. Kjo me jep rast qe nëpërmjet këtij... 

SOT DOLI NGA SHTYPI ”THESAR KOMBËTAR…” VËLLIMI 9

SHOQATA E SHKRIMTARËVE DHE ARTISTËVE SHQIPTARË ”PAPA KLEMENTI XI ALBANI”, SUEDI…, I KTHEN KAH HISTORIKU I SHOQATAVE TË TILLA PREJ SE NJË SHEKULL E KËNDEJ …tha Prof. dr. Mehmet Rukiqi OPINIONE TË CILAT NDODHEN NË THESARIN 9:   Kujtim Mateli: Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”në Suedi, rrezaton fuqishëm në të gjitha trojet shqiptare,... 

“Mallkimi i priftëreshave të Ilirisë” i shkrimtares Mira Meksi botohet në frëngjisht nga “Les Éditions Persée”

Të nderuar miq të Librit dhe të Botimeve Toena,   Është vënë në qarkullim për lexuesin e gjuhës frënge nga grupi Hachette, romani historik i Mira Meksit Teuta e Ilirisë, mbretëreshë dhe pirate, priftëreshë dhe dashnore. Ky roman në gjuhën shqipe, i botuar nga Botimet Toena në vitin 2014 dhe i ribotuar në vitin 2015, mban titullin Mallkimi i priftëreshave të Ilirisë.... 

Ndërron jetë ‘milioneri me kancer’ i cili dhuroi pasurinë për bamirësi

Një djalosh milioner i dhënë pas dynjasë, sprovohet me kancer. Mjekët i thonë se nuk do të jetojë më shumë se disa muaj. Dje ai ka vdekur, jo disa muaj pas shfaqjes së sëmundjes, por disa vjet. Ali Banat, pasi kuptoi sëmundjen e rëndë, ndryshoi stilin e jetës, filloi me projekte bamirësia dhe nuk ndaloi deri sot kur ai vdiq. Ai thotë se sëmundja ishte dhuratë nga Zoti, që të ndryshonte... 

Futbollistët e Shqipërisë dhe Kosovës këndojnë së bashku himnin kombëtar

Ndeshja vëllazërore ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë përfundoi me rezultat 3:0. Por, para ndeshjes derisa po intonohej himni kombëtar, përveç lojtarëve të Kombëtares shqiptare, atë e kënduan edhe futbollistët e Kosovës, shkruan albinfo.ch. Kjo ishte diçka unike nga kjo ndeshje, derisa atmosfera në Cyrih ishte e mrekullueshme me tifozerinë që përkrahën të dy ekipet shqiptare.      Read More »

Dua Lipa kuqezi në Kiev para finales së Ligës së Kampionëve

Këngëtarja nga Kosova, Dua Lipa do të performojë ditën e nesërme në ceremoninë hapëse të finales së Ligës së Kampionëve. Këngëtarja shqiptare ka dhënë sot edhe një parashikim se kush e fiton trofeun, ku do të ndeshen Real Madrid dhe Liverpooli. “Përshëndetje. Unë jam Dua Lipa, dhe parashikimi im për nesër është 3:2, për Liverpoolin”, thotë këngëtarja në faqen zyrtare... 

Prizreni dhe Tirana, në top-10 destinacionet nga “Lonely Planet”

Në renditjen e saj, Prizreni ndodhet në vendin numër katër, kurse kryeqyteti shqiptar në atë të dhjetë. Prestigjiozja amerikane që boton guidat më të famshme në botë për udhëtimet “Lonely Planet”, ka renditur Prizrenin dhe Tiranën ndër 10 vendet që duhen vizituar patjetër nga turistët këtë verë. Në renditjen e saj, Prizreni ndodhet në vendin numër katër, kurse kryeqyteti... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch