Home » Ndërkombëtare

SHBA PARALAJMËRON TËRHEQJEN E USHTARËVE NGA KOSOVA

Duke komentuar zhvillimet politike në Kosovë dhe mungesën e një vendimi nga Qeveria e Kosovës për heqjen e taksës, senatori amerikan David Perdue, përmes një shkrimi në Twitter ka shkruar se në rast që Kosova nuk e shfuqizon tarifën ndaj Serbisë dhe nuk është e përkushtuar për paqen, atëherë SHBA-ja duhet të rishqyrtojë praninë e saj në Kosovë.“Për më shumë se dy... 

CA PERSHTYPJE MBI TAKIMIN E PRESIDENTIT TE KOSOVËS Z. HASHIM THAÇI ME KOMUNITETIN SHQIPTAR NË SHBA

LEONORA LAÇI Këto ditë ndoqa në rrjetet sociale një video ku shfaqet veprimtari shqiptaro-amerikan, publicisti z.Agim Aliçkaj, anëtar i keshillit të Vatrës dhe anëtar i Bordit Ekzekutiv të Ligës Qytetare shqiptaro-amerikane, i cili i bëri disa pyetje guximtare Presidentit të Republikës së Kosovës z. Hashim Thaçi. Z. Agim Aliçkaj ka qenë sëfundmi kritik ndaj qeverive të... 

SOT PËKUJTOJMË SAKRIFICËN E NJË DITE TË MADHE

Nga Harry BAJRAKTARI – Nderi i Kombit, Amerikë. Para 22 vjetësh, në Prekaz Adem Jashari dhe Jasharajt tjerë në luftë kundër forcave ushtrake serbe, vendosën themelet e lirisë në Kosovë. Qendresa dhe sakrifica e Jasharajve dhe e pjesëtarëve të tjerë të UÇK-së, i teguan botës se liria është më e shtrenjtë se sa vetë jeta. Pas kësaj qëndrese heroike, radhët e... 

Nr. 40-Revista DIELLI DEMOKRISTIAN (Vjenë, mars 2020)-shqip dhe gjermanisht

I/E nderuar/a, në emër të këshillit redaktues, kemi kënaqësinë e veçantë të ju dërgojmë numrin e dyzetë të revistës në formë elektronike ”Dielli Demokristian”, e cila u redaktua nga vullnetarët tanë në Vjenë. Kjo revistë botohet një herë në tre muaj. Numri i saj i parë u editua para pothuajse dhjetë viteve, në qershor 2010. Për më shumë para jush... 

HARRY BAJRAKTARI PATRIOT I JASHTËZAKONSHËM SHQIPTARO-AMERIKAN

Nga ShTZ. Ilir META – President i Republikës së Shqipërisë Falenderim dhe mirënjohje e veçantë për veprimtarin e palodhur të çështjes kombëtare, patriotin e jashtëzakonshëm shqiptaro-amerikan,Harry Bajraktari, themelues i gazetës “Illyria” në New York, biznesmen e humanist i shquar, për mesazhin e tij të solidaritetit me kauzën e drejtë mbarëkombëtare dhe Uraganin Kuqezi... 

Sapo doli nga shtypi libri i titulluar “KOHA E EKLIPSIT”

Nga Hysen Ibrahimi, redaktor i librit Suedi-Förslöv, 1 mars 2020 Sapo doli nga shtypi libri i titulluar “KOHA E EKLIPSIT”, i autores Ymrije Beqiri, botues, Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”, Suedi. Autorja e librit pas veprave të titulluara: ”NË KUFIJTË E HARRESËS”; Bashkautore e dy antologjive, ”Na bashkoi POEZIA” Ymrije Beqiri... 

Ambasadori Amerikan Kosnett shpreh interesim për Rrjetin Global të Bizneseve të Diasporës Shqiptare në Botë

-Drejtori Ekzekutiv i Rrjetit të Bizneseve të Diasporës Shqiptare në Botë, dr. Naim Dedushaj, takim e bisedë pune në Nju Jork me Ambasadorin Amerikan, Z. Philip Kosnett- Sot isha i nderuar të takoj në Nju Jork- SHBA Ambasadorin Amerikan në Kosovë,  z. Philip Kosnett, i cili bëri një prezantim shumë përmbajtësor për mundësitë e investimeve në Kosovë! Në takim ishin... 

Fjala e redaktorit, Prof. Fetah Bahtiri

Sot doli libri i titulluar“AVDYL UKA  HERO I DËSHMUAR I ATDHEUT” i autorit z. Hysen Ibrahimi, titulli i këtij libri, i cili, në vete përmban një domethënie të rëndësishme dhe porosinë e tij patriotike. Në të vërtetë autorit Hysen Ibrahimi i është dashur të bëjë hulumtime të thukëta, të takojë personalitete të shumta, të bisedojë me ta gjerë e gjatë për... 

EMINE S. HOTI ËSHTË NJËRA NDËR ATDHETARET MË TË DËSHMUARA NË EVROPË NË AFIRMIMIN DHE SENSIBILIZIMIN E ETNOGRAFISË SHQIPTARE

Nga   Hysen Ibrahimi, recension,          Förslöv, Suedi, 20.02.2020 Para pak kohe doli nga shtypi libri i titulluar ”MARIGOJA SHQIPTARE NË NORVEGJI”, Tiranë, 2019, i autorit Viron Kona, kushtuar shkrimtares, stilistes dhe atdhetares së njohur shqiptare EMINE S. HOTIT (MONOGRAFI), botim i revistës ”Dituria” Båros. Rreth këtij libri, mund të themi se është njëra... 

“VERSER I EXIL – VARGJE NË MËRGIM” LIBËR I FETAH BAHTIRIT SHQIP – SUEDISHT

Doli nga shtypi libri i titulluar “VERSER I EXIL – VARGJE NË MËRGIM”, autor Prof. Fetah Bahtiri, botues: Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”, që një libër karakteristik me poezi paralelisht në gjuhën shqipe dhe suedeze. Që në fillim, autori gjen rastin të shprehë falënderimin e sinqertë për Lidhjen e Shkrimtarëve... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch