Home » Ndërkombëtare

Revista “The Economist” jep parashikimin e saj për takimin e Berlinit

Në datën 29 prill, kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron do të presin liderët e shteteve të Ballkanit Perëndimor, si dhe kryeministrat e Kroacisë dhe Sllovenisë. Në takim do marrin pjesë gjithashtu edhe Jean-Claude Juncker që është president i Komisionit Evropian dhe Federica Mogherini përfaqësuese e lartë e BE’së për marrëdhënie të jashtme... 

Takimi i liderëve të Ballkanit Perëndimor, shans për Kosovën e Serbinë

Takimi i liderëve të Ballkanit Perëndimor, i cili është paralajmëruar të mbahet më 29 prill, në Berlin, ku nikoqir të takimit pritet të jenë kancelarja gjermane, Angela Merkel, si dhe presidenti francez, Emmanuel Macron, është takim tradicional dhe joformal, por megjithatë, kësaj radhe nuk do të jetë i zakonshëm, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike në Kosovë... 

Malmö: Në Kuvendin e tretë zgjedhor, Albert Jashari u zgjodh kryetar i RRBS

NË MALMÖ TË SUEDISË U MBAJTË KUVENDI I TRETË ZGJEDHOR I RRJETIT TË BIZNESEVE SHQIPTARE NË SUEDI, KRYETAR U ZGJODH ALBERT JASHARI Malmö, 13.04.2019 Në lokalet e Qendrës Kulturore Shqiptare në Malmö të Suedisë, u mbajtë Kuvendi i tretë zgjedhor i Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Suedi, në një atmosferë të lartë demokratike. Mbarëvajtja e punimeve të kuvendit... 

Udhëheqësit e Kosovës dhe ata të Serbisë do të takohen në Berlin me znj. Merkel dhe z. Macron

Udhëheqësit e Kosovës dhe ata të Serbisë pritet të marrin pjesë, në një takim joformal në Berlin. Nikoqirë të takimit pritet të jetë kancelarja gjermane, Angela Merkel, si dhe presidenti francez, Emmanuel Macron. Deri më tani, këtë takim të thirrur në Berlin e ka konfirmuar presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Gjatë një konference për media në Beograd, Vuçiq ka... 

“Valsi i lumturisë” i Ylljet Aliçkës botohet në Francë

Me kënaqësi dhe gëzim ju njoftoj se sapo qarkulloi në Francë romani “Valsi i lumturisë” i shkrimtarit Ylljet Aliçka nga shtëpia e njohur botuese L’esprit du temps, përkthyer nga Michel Aubry,  me parathënie nga Ismail Kadare, i cili ndër të tjera shkruan: «Një roman i shkruar me art dhe dinjitet».Ky roman ka qarkulluar për herë të parë në shqip nga Botimet... 

ELIOT ENGEL FLET SHQIPTARISHT

Ramiz LUSHAJ 1.             Kongresmeni amerikan Eliot Engel prej të shtatës ditë të marsit 2019 hyri në të 43-tin vit të jetës së tij në politikën e madhe amerikane, i cili është nji emër shumë i njohur e fort i nderuar për Shqiptarët. Ish-kryeministri i Shqipërisë, dr. Berisha, e vlerësimon shprehimisht:”është,... 

Porosia e G7: Kosova dhe Serbia ti normalizojnë në tërësi marrëdhëniet e tyre me anë të një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht të detyrueshme

Ministrat e Jashtëm të shteteve anëtare të Grupit të shtatë vendeve më të zhvilluara (G7) u bënë thirrje Beogradit dhe Prishtinës që të angazhohen në mënyrë konstruktive në normalizimin e marrëdhënieve me anë të një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht të detyrueshme. “Ne i bëjmë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të angazhohen në mënyrë konstruktive... 

Hashim Thaçi: Dialogu është mënyra e vetme për të ecur përpara, përndryshe do të ngelim peng i së kaluarës dhe çmimin do ta paguajnë gjenerata e ardhshme

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka theksuar se nuk është lehtë për armiqtë e dikurshëm të flasin me njëri – tjetrin, por “komunikimi dhe dialogu janë mënyra e vetme për të ecur përpara, mënyra e vetme për të arritur paqe, përndryshe do të ngelim peng i së kaluarës dhe çmimin do ta paguajnë gjenerata e ardhshme”. Ai me ftesë të Institutit Mbretëror për Marrëdhënie... 

Hysen Ibrahimi, i ftuar në emisionin URA, ka folur rreth dy botimeve të reja

Kryetari i Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”, Suedi, z. Hysen Ibrahimi, i ftuar në emisionin URA, te Artur Bejzade, për të folur rreth dy botimeve të reja nga kjo shoqatë: Librin”TË DASHUROSH NUK ËSHTË MËKAT”, një antologji me 185 poezi, e përmbledhur nga 48 autorë, në mërgatë dhe në trojet etnike shqiptare. Autorë të librit... 

Doli nga shtypi libri “Ti je dora e zotit” i autorit Bahri Shyti

NGA: HYSEN IBRAHIMI Sot doli nga shtypi libri i titulluar “TI JE DORA E ZOTIT” i katërti me radhë i autorit Bahri Shyti. Botues, Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi. Redaktor, Maxhun Smajli, recensent Avni Azizi. Krijimtaria e fillimviteve të shekullit XXI, e z. Bahri Shyti, me të drejtë mund të themi se paraqet poezinë... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch