Home » Ndërkombëtare

Kamberi dhe Haziri me ftesë të Shoqatës „Jehona”, kanë udhëtuar drejt Zvicrës

Shaip Kamberi dhe Lutfi Haziri, dy ithtarët më këmbëngulës të idesë që Lugina e Preshevës ti bashkohet Republikës së Kosovës, së bashku sot kanë udhëtuar drejt Zvicrës ku do të kenë takime me diasporën tonë në shtetin helvetik. Ata janë të ftuar nga ana e Shoqatës „Jehona“. Në njoftimin e Shoqatës thuhet: Të nderuar bashkatdhetarë (Mërgimtarë) nga Lugina e Preshevës... 

Johannes Hahn e ka cilësuar si “të mirë dhe të hapur”, diskutimin me Haradinajn

Pasi nuk kishte konferencë për media, Hahn dhe Haradinaj zgjodhën rrjetet sociale të tregojnë për temat e diskutimit. Nëpërmjet një postimi në rrjetin social Twitter, Hahn ka vlerësuar se Kosova mund të përparojë në rrugën drejt Bashkimit Evropian. “Vizita e parë e vitit 2019 është në rajon, në Prishtinë. Pati një diskutim të mirë dhe të hapur me kryeministrin... 

SKËNDER PERPEPAJ, SHEMBULLI I SUKSESIT, NJERËZILLEKUT DHE SHQIPTARIZMËS

Nga  prof. dr. Lush SUSAJ Shqipëria është zhvilluar falë shqiptarizmës së familjeve tradicionale nga ku janë lindur, rritur dhe edukuar bijë dhe bija të mbushura me dashuri dhe respekt për Shqipërinë dhe Shqiptarët. Djemtë dhe vajzat e këtyre familjeve orëmëdha, pavarësisht ku kanë emigruar dhe punuar, asnjëherë nuk e kanë ulur vëmendjen e tyre ndaj fateve të njerëzve... 

SHBA-TË NUK NDRYSHOJNË QËNDRIMIN PËR TAKSËN

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, ka njoftuar se pozicioni amerikan nuk ka ndryshuar në lidhje me taksen, duke pohuar se SHBA-të në vazhdimësi kanë kërkuar nga udhëheqësit kosovarë ta pezullojnë menjëherë taksen për produktet serbe dhe ato të Bosnje e Hercegovinës. “Pozicioni ynë mbi taksen nuk ka ndryshuar. SHBA-të në vazhdimësi kanë kërkuar... 

Rrustem Mustafa: U mora në pyetje si dëshmitarë i dyshuar

Ish-komandanti i Zonës Operative të Llapit, Rrustem Mustafa ka përfunduar intervistimin nga Zyra e Prokurorit të Specializuar. Ish-gjenerali i UÇK-së, i njohur si Remi, për dy ditë u intervista nga Zyra e Prokurorit të Specializuar. Pas përfundimit të intervistimit, Remi ka deklaruar për media se është marrë në pyetje si dëshmitar i dyshuar, duke mos treguar se çka do të... 

Rrustem Mustafa- Remi u paraqit sot për intervistim në Prokurorinë Speciale në Hagë

Gjatë ditës së sotme Mustafa tha se do t’i përgjigjet të gjitha pyetjeve të prokurorit. Ish-komandanti i UÇK-së e ka përfunduar intervistimin në orën 17:00, mirëpo nuk ka dashur të deklarohet për media, shkruan lajmi.net. Intervistimi i tij ka zgjatur rreth 7 orë. Në Hagë këtë javë do të intervistohet edhe ish-komandanti i UÇK-së, Sami Lushtaku. Ftesat e Speciales... 

PRESIDENTI META: JEMI NË MBËSHTETJEN TUAJ, ME VLERËSIME E MIRËNJOHJE NDAJ JUSH

Letër falenderuese drejtuar Presidentit Ilir META nga veprimtari atdhetar politik e kulturor, Hilmi GASHI, veteran i UÇK-së në Gjermani – I nderuari President i Shqipërisë, Sh. Juaj, Z. Ilir Meta, Unë jam një mërgimtar i lindur në rajonin e Drenicës martire të Kosovës dardane. Quhem Hilmi Gashi. Prej nga viti 1991 jetoj dhe veproj në shtetin mik të popullit shqiptar,... 

Daniel Server: Shtëpia e Bardhë është duke dhënë vetëm një stimulim në dialogun Kosovë-Serbi

“Nuk kam parë ndonjë angazhim, do të ketë shpërblime dhe çmime nëse arrihet ndonjë marrëveshje ndërmjet Serbisë dhe Kosovës”, tha Serwer përmes Skype sonte në ‘Monitor’ të Radio Televizionit të Kosovës (RTK). Sipas tij çmimi do të jetë nënshkrimi i marrëveshjes dhe pritja në Shtëpinë e Bardhë. “Unë jam optimist për një marrëveshje të mundshme, por unë... 

Fatmir Limaj: BE e ka të qartë se Serbia duhet ta njoh Kosovën

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj po kthehet nga Brukseli optimist sa i përket arritjes së një marrëveshjeje përfundimtare me Serbinë, të cilës, sipas tij, nuk duhet t’i caktohet afat kohor. Ai thotë se Kosova do të prezantohet si shtet në dialog, e jo më mbi baza individuale. Shprehet këmbëngulës se s’do të ketë marrëveshje me Serbinë pa zgjidhjen e çështjes... 

VIDEO – MOGHERINI PRET NESËR PRESIDENTËT E BALLKANIT PERËNDIMOR

Nesër në Bruksel mbahet takimi i ftuar nga Federica Mogherini, përfaqësues e lartë e BE-së për politikë të jashtme. Aty do të jenë të ftuar tre presidentë dhe 3 kryeministra të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Nga Kosova, Mogherini ka ftuar presidentin Hashim Thaçi, nga Serbia Aleksandër Vuçiq, nga Mali i Zi Milo Gjukanoviq, kurse nga Shqipëria, Maqedonia e Bosnja, kryeministrat... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch