Home » Ndërkombëtare

DOLI NGA SHTYPI NUMRI 10 I THESARIT KOMBËTAR JUBILAR…

Ky numër i librit Thesar kombëtar i mërgatës shqiptare në Suedi është numri 10 – pra numër jubilar. Pse këta libra që mbajnë titullin “Thesar kombëtar i mërgatës shqiptare në Suedi” janë thesarë? A thua a janë thesarë? Nëse marrim parasysh brumin i cili është botuar në Thesarët… e gjertanishëm dhe vlerësimet që u janë bërë Thesarëve tanë... 

POETI IDRIZ GASHI, JEP ELEMENTE TË MJAFTUESHME SE KA AFTËSI KRIJUESE POETIKE

Nga z. Hysen Ibrahimi Sot dolingashtypilibri i titulluar ”Se nukvdes” (Përmbledhjemepoezi) iautoritIdrizGashit, botuesShoqata e ShkrimtarëvedheArtistëveShqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi. Kur flasimpërpoezinë e autoritIdrizGashi, përidenë e tijkrijuesepoetike, kam parasyshprirjen e tij, prirjekjoqëështëesencialisht e natyrëssëvleravekualitativepërpoezi,... 

Arsenali dhe Chelsea në finale të kupës së Europa League-s

Ashtu si në Londër, edhe këtë rastë ishte Valencia që kaloi e para në avantazh, me golin e shënuar nga Kevin Gameiro në minutën e 11’, por Arsenali riktheu baraspeshën me Aubameyang dhe më pas i mori avantazhin me Lacazette. Gameiro riktheu edhe njëherë baraspeshën në “Mestalla”, por Aubameyang shënoi edhe dy herë të tjera deri në fund, duke vulosur triumfin e Arsenalit,... 

Kosova pranohet në WCPT ndërkaq Serbia përjashtohet

Oda e Fizioterapeutëve të Kosovës është pranuar me të drejta të plota në Konfederatën Botërore të Fizioterapisë (World Confederation for Physical Therapy – WCPT). Ajo që ishte më e rëndësishme, është fakti që Serbia u përjashtua për shkak të mospërmbushjes së detyrimeve ndaj Konfederatës Botërore të Fizioterapisë.Lajmin e ka bërë të ditur deputeti Bekim... 

Liverpool mposht Barcelonaën me rezultatin 4-0

Liverpool ka përmbysur gjithçka në ndeshjen e kthimit në Anfield duke mposhtur Barcelona-n me rezultatin 4-0. Këto janë komentet e protagonistëve të kësaj sfide të paharrueshme, përcjell Telesport.  Kapiteni i Liverpool Jordon Henderson: “E pabesueshme. Mendoj se njerëzit mendonin se kishim shanse. E dinim që do të ishte e vështirë, por jo e pamundur. Kjo është një... 

VEPRA 3 ME TË DHËNA PUBLICISTIKE E SHKRIME TË BOTUAR NGA VET AUTORI HYSEN IBRAHIMI

Nga Prof. Fetah Bahtiri, 3 prill 2019, Recensuesi Sot doli nga shtypi libri i tirulluar ”VEPRA 3” e autorit z. Hysen Ibrahimi, botues Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi. Libri ”VEPRA 3”, është një libër me të dhëna publicistike, në të cilin  janë paraqitur disa nga... 

Hysen Ibrahimi: Letër presidentit Trump

I dashur President Trump: Embargo totale, duhet vënë edhe Serbisë sepse ajo hapur e mbështet Maduron! I dashur President Trump, Embargo totale, përveç Kubës duhet vënë edhe Serbisë sepse ajo hapur e mbështet Maduron dhe janë në një vi me Kubën. Jo vetëm Maduron, por Serbia mbështetë çdo politikë që është kundër jush. Ajo, formalisht deklarohet për marëdhënje të... 

Haradinaj: Morëm “po”-në e Gjermanisë për liberalizimin e vizave

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka pasur një takim me ministrin e Punëve të Brendshme të Gjermanisë, Horst Seehofer. Haradinaj deklaroi se ka marrë “po”-në e Gjermanisë për liberalizimin e vizave. Pas takimit me ministrin e Punëve të Brendshme të Gjermanisë, Horst Seehofer, morëm “po”-në e Gjermanisë për liberalizimin e vizave. Faleminderit Kancelares Merkel... 

Publikohet strategjia e Francës për Ballkanin Perëndimor

Ambasada franceze në Maqedoninë Veriore publikoi sot Strategjinë e Ballkanit Perëndimor, miratuar me kërkesën e presidentit francez Emmanuel Macron, me qëllim të afrimit më pranë vendeve të rajonit dhe për të plotësuar dhe, siç thuhet, të mbështesë aktivitetet e BE-së për t`i afruar ato në Evropë. Strategjia u botua në frëngjisht, maqedonisht dhe shqip në faqen e internetit... 

Angela Merkel: T’i sjellim në rrugë të drejtë Kosovën dhe Serbinë

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, në një konferencë për media para fillimit të Samitit të Berlinit ka thënë se janë bërë bashkë me Presidentin e Francës, Emanuel Macron, për të diskutuar çështje të ndryshme të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Merkel ka thënë se në këtë diskutim do t’i japim një shtysë këtij rajoni pasi që është në interesin e tyre. “Këtu... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch