Home » Intervistë

Kryetari i Preshevës: Referendumi i vitit 1992 duhet të ketë një tjetër përmbajtje!

Problemet e qytetarëve të Luginës janë më të rëndësishme se sa autonomia dhe ndryshimi i kufijve, ka thënë kryetari i Preshevës Shqipërim Arifi në intervistën e realizuar në emisionin e mëngjesit “SOT” në KTV. “Politikanët në Preshevë për vite me radhë janë thirrur në bazë të referendumit në vitet ’90-të dhe deri më tani është vazhduar të kërkohet perceptim... 

“JU TREGOJ BUKURINË E JETËS SIME, E CILA MA QETËSON SHPIRTIN…”

( Bisedë me Xhemile Adilin, autore e disa librave poetikë ) Nga: Prof. Murat Gecaj publicist e studiues-Tiranë 1.Ke lindur dhe jeton në krahinën e Kërçovës…Aty i kreve dhe mësimet e para, të cilat lanë mbresa të pashlyera në jetën tënde. Më pas u frymëzove, për të shkruar e botuar dy libra për fëmijë…Cilët janë ata, çfarë përmbajnë dhe si u përjetua kjo ngjarje, si... 

Lis Bukuroca : “Shqiptarët e çliruan veten nga Perandorospia Osmane “

E bisedova me Lisin ashtu si çdo ditë, kur shihemi virtualisht, mu për ate  se si  “Shqiptarët  e çliruan veten nga Perandorspia Osmane pesëshekullore, kurse gjysma e kombit do të ripushtohet nga e shtypura pesëshekullor, Serbia.” dhe se kjo pjesa e çliruar nga ne po ripushtohet përsëri nga turqit , dhe kjo rishtas dhe pa luftë .’ Lis, kur  Kryeministri turk u shpreh se, “Shqipëria... 

Serbisë i intereson influenca turke në tokat shqiptare

Përderisa një shtresë e madhe e të mashtruarish me frymën ekstremo-islamike , ( e cila është vetëm për të keqen e kombit shqiptarë ) nuk e kuptojnë që janë viktima të agjenturave  të juaja e kemi pak vështirë. E kemi shumë vështirë , sepse vetëm në Kosovë në çdo 13,5  km katror e kemi një tempull që vjellë pa nda antikombëtarizëm .  Shqiptarët e mashtruar duhen ta... 

Kolonizimi serb i Kosovës , një ëndërr e tyre e pa fund

(Kolonizimi është një process i vazhdueshëm ku nga një qeveri qendrore komandohet domini i një vendi fqinjë apo më largë ; ku bëhet ndërrimi  total i fytyrës etnike te atij vendi) (Colonization (or colonisation) is an ongoing process of by which a central system of power dominates the surrounding land and its components  (people) The term is derived from the Latin word colere, which means... 

Me Luan Ramen për Anzhuinet . Cila ishte Regnum Albaniae ?

Biseda  virtuale është me Luan Ramën kineast, studjues arti, publicist, shkrimtar, ambasador (1991-1992) në Paris, Francë dhe diplomat kulturor i Shqipërisë (1997-2001), duke e përfaqësuar Shqipërinë edhe në UNESCO . Të bisedosh me një studjues , autor të shumë studimeve mbi pikë takimet e kulturave franko-shqiptare, në vijim të zbulimit të personaliteteve të botës shqiptare... 

Largim, largim, kurbet, deri kur?! ose “ 20 milion shqiptar në Turqi pa abetare “

( Bisedë virtuale me Dr. Laurant Bicajn ) I keq përdorur nga  gazetat proturke , thjeshtë ekstreme islame ( që shpesh ndjellin dyshimin se kush i boton dhe kush i financon ) Dr. Laurant BICAJ  shkruante :“Nga 27 kombet që jetonin në Perandorinë Osmane, në krye të tyre dhe me statusin më të lartë (qëndronin mbi turqit e të tjerët) ishin shqiptarët. Ata quheshin kombi “nexhip”,... 

Letra e një ushtari të huaj

Nga: ADIL OLLURI E dashura grua Së pari, të lutem më fal për padijen dhe mungesën e mirësjelljes që atë ditë nuk të pyeta si quhesh, prandaj në këtë letër nuk mund të ju drejtohem me emër e mbiemër. Edhe pse nuk e di se si të thërrasin, asnjëherë nuk kam mundur ta harroj fytyrën tënde të zbehur e të pluhurosur, me siguri duke ikur apo duke u fshehur në ndonjë skutë mali.... 

Basha – Shqiptarët e Luginës së Preshevës janë interes madhor kombëtar, detyrim kushtetues dhe politik i Partisë Demokratike të Shqipërisë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha priti në një takim kryetarin e Komunës së Preshevës njëherësh kryetar i Partisë Demokratike Shqiptare në Preshevë, zotin Ragmi Mustafa. Pas takimit Basha- Mustafa dhanë një prononcim për mediat: Basha: Kam kënaqësinë dhe privilegjin të pres dhe të bisedoj në mënyrë konstante me z.Mustafa, me kryetarin e Komunës së Preshevës dhe kryetarin... 

Një parti shqiptare në Sanxhak – domosdoshmëri!

Smajl  Huka- Hukiq Armiqtë janë të elektrizuar nga ëndrra se me veprimet antishqiptare do të arrijnë shkombëtarizimin e tyre dhe një ditë, do të ushtrojnë një kontroll të plotë mbi ta. Kodoshët shqipfolës, në bashkëpunim me armikun e jashtëm, duan ta shtrydhin Atdheun tonë. Misioni i tyre është të vazhdojnë të na bezdisin me llomotitje të çoroditura dhe në thelb të pakuptim.... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch