Home » Intervistë

Largim, largim, kurbet, deri kur?! ose “ 20 milion shqiptar në Turqi pa abetare “

( Bisedë virtuale me Dr. Laurant Bicajn ) I keq përdorur nga  gazetat proturke , thjeshtë ekstreme islame ( që shpesh ndjellin dyshimin se kush i boton dhe kush i financon ) Dr. Laurant BICAJ  shkruante :“Nga 27 kombet që jetonin në Perandorinë Osmane, në krye të tyre dhe me statusin më të lartë (qëndronin mbi turqit e të tjerët) ishin shqiptarët. Ata quheshin kombi “nexhip”,... 

Letra e një ushtari të huaj

Nga: ADIL OLLURI E dashura grua Së pari, të lutem më fal për padijen dhe mungesën e mirësjelljes që atë ditë nuk të pyeta si quhesh, prandaj në këtë letër nuk mund të ju drejtohem me emër e mbiemër. Edhe pse nuk e di se si të thërrasin, asnjëherë nuk kam mundur ta harroj fytyrën tënde të zbehur e të pluhurosur, me siguri duke ikur apo duke u fshehur në ndonjë skutë mali.... 

Basha – Shqiptarët e Luginës së Preshevës janë interes madhor kombëtar, detyrim kushtetues dhe politik i Partisë Demokratike të Shqipërisë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha priti në një takim kryetarin e Komunës së Preshevës njëherësh kryetar i Partisë Demokratike Shqiptare në Preshevë, zotin Ragmi Mustafa. Pas takimit Basha- Mustafa dhanë një prononcim për mediat: Basha: Kam kënaqësinë dhe privilegjin të pres dhe të bisedoj në mënyrë konstante me z.Mustafa, me kryetarin e Komunës së Preshevës dhe kryetarin... 

Një parti shqiptare në Sanxhak – domosdoshmëri!

Smajl  Huka- Hukiq Armiqtë janë të elektrizuar nga ëndrra se me veprimet antishqiptare do të arrijnë shkombëtarizimin e tyre dhe një ditë, do të ushtrojnë një kontroll të plotë mbi ta. Kodoshët shqipfolës, në bashkëpunim me armikun e jashtëm, duan ta shtrydhin Atdheun tonë. Misioni i tyre është të vazhdojnë të na bezdisin me llomotitje të çoroditura dhe në thelb të pakuptim.... 

Fatmir Arifi: Problemin e Luginës duhet ta shtrojmë si zgjidhje në instancat ndërkombëtare dhe jo të devijojmë nga e vërteta

“Realiteti flet se shqiptarët e Luginës së Preshevës janë në gjendje të mjerueshme dhe si asnjëherë më parë që nga përfundimi i luftës nuk kemi pasur një humbje të kuptimit të politikës si tani. Humbja e kuptimit të politikës është si pasojë e devijimit fundamental të të drejtave të shqiptarëve në Luginë të Preshevës. Duhet ta theksojmë se aty ku politika e humb... 

Ç`më tha Kadare për At Zef Pllumin ?

Një mik më porositi që të lexoj librin e Kardelit “ Me  Stalinin: e posaçërisht aty  kur e pvetë Stalini për Shqipërinë se a do bashkohet me Jugosllavinë Kardeli thotë : -“S’ka problem bashkimi ,sepse Enver Hoxha është njeri besnik!” -“Besnik!?”-habitet Stalini,-“Njeriu s`ka si me qenë besnik! Besnik është vetëm qeni…Njeriu ka interesa!” Pak... 

Ç`më tha Gjon Keka për Skenderbeun ?

Me studjuesin e Skënderbeut , jetës dhe veprës se tij Gjon Kekën është një privilegj të bisedosh mu për atë se si e shpjegon  kryetrimin legjendar . Nga studimet e tija të shumta nëpër arkivat e ndryshme  e sheh  kryetrimin legjendar të gjallë mu ashtu si e përshkruan Petruzi: “Një hundë butësisht e lakuar si shqiponjë, një fytyrë të bardhë e përzier me pamje të skuqur... 

Ç`më tha Frrok Kristaj për Imzot Nikë Prelën

Nëse edhe  vetëm një qiri e ndezë për ndriqimin e rrugës së kombit e meriton vendin në historinë e tij; nëse edhe një zë të të mirë e ngritë për kombin , ai zë do të jehojë në botën e civilizuar dhe botës së errtë antikombëtare do t`ia shurdhosh veshët dhe ia humbë qëllimin në armiqësinë e tij djallëzore . Por Imzot Nikë Prelaj ishte një yll ndriçues në çështjen... 

E vërteta shqiptare -ç`më tha Mili Butka ?

 Një fat i madh  nga rrjetet sociale është ky : Dashamirët e të vërtetës shqiptare po e kanë mundësinë që të shkruajnë atë që kishte qenë e shkruar për ne , por që “ falë “ konjukturave politike antishqiptare nuk kanë guxuar të shpalosen.  Për lexuesin e zakonshëm si jemi ne , mjafton një postim -studim i mikut Mili Butka që ne të hapim sytë dhe të nxëmë diçka... 

“Njih vetveten”- kështu fliste Ramadan Sokoli

Po fillojmë me fjalët e të madhes Dora d` Istria “Arbëria gjithmonë njerëz të mëdhenj ka nxjerrë” menjëherë në rreshtin e parë lexojmë dy fjalë “Njih vetveten” si leitmotiv i tërë këtij studimit, sepse profesori i nderuar Ramadan Sokoli në të nëntë kaptinat flet dhe shkruan për personalitete që pak ose aspak nuk janë hulumtuar dhe shkruar për ta për krijimtarinë... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch