Home » Intervistë

Ç`më tha teologu Zekirija Idrizi ?

Figurat fetare shqiptare me të cilët mund të bisedosh lirshëm janë të rralla; e aq më pak  me ato të komunitetit musliman . Sot , të mëshehur pas perdes së korrupcionit fetar islamik , figurat e ndritshme që si të tillë i japin nderë edhe kombit  e jo vetëm besimit të tyre janë të rralla . Gazetat ,portalet ,faqet e organizuara apo individuale të rrjeteve sociale të sjellin neveri... 

Ç`më tha Jusuf Buxhovi ?

Është kënaqësi kur e ke rastin të bisedosh me një figurë mendjendritur , larg pamës  dhe kombëtarisht të orientuar. Sot , e ke pak si vështirë të gjesh të till; jo pse  se komb nuk kemi ,por se janë strukur në sqetullat e heshtjes dhe të bëjnë të dyshosh në pikepamjet e tyre për të kaluarën , të tanishmen dhe t`ardhmen e kombit . Është shumë flagrante kur e lexon shtypin... 

GËZIM PESHKËPIA: KOMANDANTI I BURGUT QË NUK MË DENONCOI KUR SHAVA NGA NËNA ENVER HOXHËN

Foto e Gezim Peshkepisë,  bere ne hetuesi,  gjate torturave.   Ne koke i duket nje plage nga goditjet,  marre nda dosja hetimore e tij.   Bisedoi Nebil Çika Sot ne emisionin tim” Rrno per me tregue” ne Shijak TV,  dua te prezantoj per ju Z.  Gezim Peshkepia,  pinjoll i nje familje te madhe dhe te njohur ne Shqiperi, me kontribut qe nga fillimet e idese se shtetit shqiptar deri... 

BEQIR AJAZI: PROKURORI IM ,NJË FASHIST I KTHYER NË KOMUNIST. NJOHJA ME HOXHËN PËRBALLJA ME SHEHUN. ABAZ KUPI E PËRZURI POPOVIÇIN NGA KONFERENCA E PEZËS

Bisedoi Nebil Çika Bisedë ne “Rrno per me tregue” në Shijak TV me Beqir Ajazin: Veprimtar politik, gazetar, përkthyes. Lindi më 20 korrik 1920 në Dibër të Madhe. Kreu Liceun e Korçës. Gjatë Luftës së Dytë Botërore punoi në Ministrinë e Kulturës Popullore, Agjencinë Telegrafike Shqiptare dhe gazetën “Bashkimi i Kombit”. Mori pjesë në kongresin e Legalitetit, 1943.... 

Kurteshi: Në Kosovë është instaluar një diktaturë policore

Ish-avokati i Popullit në Kosovë, Sami Kurteshi i aktivizuar në radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, nuk u kursye nga Policia me 28 Nëntor, kur u bastisën zyrtar e kësaj partie. Kurteshi thotë se policia nuk e kurseu nga sulmi fizik, sepse ishte e dirigjuar nga Qeveria. Në intervistën e shkurtët për Albinfo.Ch, a konsideron se në Kosovë nuk funksionon demokracia por “tragjikisht, tani... 

Profesori skocez: Politikat gjuhësore kanë diskriminuar dialektet e gjuhës shqipe

Flet për “Koha Jonë” Tomasz Camusella, profesor në universitetin Saint Andrew të Skocisë, i cili po mban disa ligjërata në Shqipëri e Kosovë Profesori skocez: Politikat gjuhësore kanë diskriminuar dialektet e gjuhës shqipe Intervistoi: Sidorela Lepri Tomasz Kamusella është profesor në universitetin Saint Andrew të Skocisë dhe aktualisht është duke mbajtur disa ligjërata në... 

“RASTI MË FLAGRANT, I FATIT TË NËPËRKËMBUR TË NJË GRUAJE”…

–Intervistë nga Elisabeta Ilnica, me Majlinda Nana-Rama, autore e romanit të ri, “Zonja me të kuqe”-   Majlinda Nana-Rama E kuqja tërheq gjithmonë, edhe kur bëhet fjalë për një titull libri. Pas një vargu botimesh në poezi, eseistikë, studime letrare etj., Majlinda Nana Rama, i rikthehet romanit. Gazetarja dhe shkrimtarja Rama sapo ka sjellë librin e ri “Zonja me të kuqe”,... 

Bisedë virtuale me Ismail Kadarenë – “Letërsia e bejtexhinjve”

Ismail Kadare është nga personalitetet më të shquara të letërsisë shqiptare. Me veprën e tij, që ka shënuar një numër rekord të përkthimeve (në rreth 32 gjuhë të huaja) ai e bëri të pranishme Shqipërinë në botë, me historinë dhe me kulturën e saj shekullore. Kadareja që në vitet ’60 shënoi kthesë në letërsinë shqiptare me poezinë dhe prozën e tij. Brenda potencialit... 

Brunner: “SVP/UDC kurrë nuk ka zhvilluar fushatë kundër kosovarëve”

Toni Brunner, kryetar i partisë më të madhe të Zvicrës, SVP/UDC në intervistën për albinfo.ch shpalos qëndrimet e kësaj partie lidhur me krizën aktuale të refugjatëve në botë, qasjen që mban Zvicra ndaj gjithë kësaj dhe që, sipas SVP-së do të duhej ta mbante etj. Ai thotë se zgjidhja më efikase e kësaj krize do të ishte dërgimi i ndihmave në fqinjësi me rajonet prej nga... 

Mëshehja e pellazgëve nga vet shqiptaret

(Bisedë e imagjinuar me zot. Arif Mati (Mathieu Aref ) ) Mathieu Aref: Këtu jam në Alpet françese …në Malësinë e stergjyshërve ! – Ju përshëndesë Juve Z.Aref, dijetar i madh me zemër dhe shpirt të një Shqiptari të lavdishëm! Pse dhe çka po ndodhë me historinë tonë të lashtë ? M.A.: :Ja një rast i cili më lejon që dënoj vrullshëm disa qëllime të fshehta, të cilat... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch