Albin Kurti për “France 24“ shprehet optimist për marrëveshje me Serbinë

Read Time:1 Minute, 3 Second

Kryeministri Albin Kurti ka deklaruar se është “shumë optimist” se një marrëveshje që çon në normalizimin e plotë midis Kosovës dhe Serbisë mund të ndodhë “këtë vit”.

Gjatë një interviste për “France 24” me rastin e 15-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, i pari i ekzekutivit duke folur për takimin me presidentin serb Aleksandar Vuçiq në Bruksel, më 27 shkurt, shprehu keqardhjen që marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë “nuk janë normale” dhe pretendoi se Beogradi është izoluar duke “mos u shkëputur nga Kremlini”.

Duke folur për “France 24” gjatë Konferencës vjetore të Sigurisë në Munih, kryeministri Kurti tha se Vuçiq “në një masë të madhe po luan në duart e Putinit”.

Ai tha se lideri serb “ndonjëherë bën një gjest që tregon se ndoshta nuk është plotësisht në linjë me Putinin sepse dëshiron të marrë fondet e BE-së dhe tolerancën e SHBA-së”, pasi sipas tij ekonomia serbe, edhe pse kryesisht e varur nga nafta dhe gazi rus, është gjithashtu “e lidhur me Perëndimin”.

Duke iu kthyer luftës në Ukrainë, Kurti tha se Perëndimi duhet të sigurojë ndihmë shtesë për forcat ukrainase. Ai shtoi se kishte frikë se sulmet e mercenarëve të Grupit Wagner kundër Kosovës ishin “të mundshme”.

Kurti ka thënë se Kosova mbetet “vigjilente”, por “nuk ka frikë”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post KOSOVA KA SHEKUJ NË EVROPË, NDËRSA EVROPA ENDE NUK ËSHTË NË KOSOVË!
Next post <strong>Nëse Shqipëria e duron dhe e mban në pushtet Ramën , Kosova nuk ka pse  mos t’i thotë atij të paktën ndal, stop</strong>