Home » Politikë

Osmani takohet me Hahn: Liberalizimi i vizave, zotim i papërmbushur i BE-së

Nënkryetarja e LDK-së, Vjosa Osmani, ka zhvilluar sot vizitë zyrtare në Bruksel me ftesë të komisionarit për Zgjerim, Johannes Hahn, thuhet në një komunikatë e LDK-së. Përveç takimit me komisionarin Hahn, ajo ka zhvilluar takime edhe në Parlamentin Evropian, ku u prit nga zëvendës presidenti i Parlamentit Wieland, kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme, David Mccallister,... 

Vizioni i reformatores Grida Duma

Nga Skënder Sadri KAPITI Shqiptarët e kanë humbur besimin te politika dhe te politikanët shqiptarë, dhe jo vetëm shqiptarët por madje edhe ndërkombëtarët nuk kanë besim më te kjo elitë politike dhe te këta “liderë”dështakë e të konsumuar. Prej kësaj politike shqiptarët vetëm sa largohen nga atdheu, dhe po prej kësaj politike as BE nuk hap negociatat për antarësimin... 

Veseli dhe Palmer flasin për zhvillimet e fundit

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka takuar sot zëvendësndihmës sekretarin e Shtetit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Matthew Palmer. Në këtë takim të zhvilluar në Ambasadën e SHBA-së në Prishtinë, u diskutua për marrëdhëniet Kosovë-SHBA dhe për vazhdimin e bashkëpunimit në të gjitha fushat. Lideri i PDK-së Kadri Veseli, ka vlerësuar... 

PZAP hedh poshtë ankesën e NISMA-AKR-PD për anulim të votave nga Serbia

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa ka hedhur poshtë ankesën e koalicionit Nisma-AKR-PD për anulim si të parregullta të fletëvotimeve të ardhura nga Serbia dhe atyre me postë. PZAP ankesën e këtij koalicioni e ka cilësuar si të pasafatshme. Ky është vendimi i plotë:  Read More »

Kështu duket përbërja e Kuvendit të Kosovës pas rinumërimit të votave

Ka përfunduar rinumërimi dhe numërimi i votave me kusht dhe të personave më aftësi të veçanta. Sipas analistit Blerim Vela, koalicioni NISMA-AKR-PD,do ta kalojë pragun dhe do t’i fitojë 6 deputetë në Kuvendin e Kosovës. Sipas tij, ndarja do të bëhet në këtë mënyrë: LVV- 29 deputetë, LDK- 28 deputetë, PDK- 24 deputetë, AAK- 13 deputetë dhe NISMA- 6 deputetë. Por,... 

Vetëvendosje: Gjykata Supreme shmangi një padrejtësi të madhe

Gjykata Supreme shmangi një padrejtësi të madhe, e konfirmoi një të drejtë kushtetuese të mijëra votuesve nga mërgata, ka theksuar Lëvizja Vetëvendosje. Ky subjekt në një komunikatë të lëshuar për media ka theksuar se Gjykata Supreme ka konfirmuar të drejtën e mërgatës.  “Gjykata Supreme konfirmon të drejtën e mërgatës Mijëra dërgesa me fletëvotime... 

Albin Kurti: Do t’i kemi veç 12 ministri e 26 zëvendësministra

Albin Kurti ka vendosur të ndryshojë krejtësisht prej Ramush Haradinajt, Fatmir Limajt, Kadri Veselit e Behgjet Pacollit kur vjen puna të numri i ministrave dhe zëvendësministrave. Kandidati për Kryeministër ka thënë se për dallim prej keqqeverisje së PAN-it, koalicionit me LDK-në do të ketë vetëm 12 ministri. Ka premtuar se do të jenë vetëm 26 zëvendësministra. “U dakorduam... 

Mbahet takimi, Kurti -Mustafa e Osmani

Në një nga hotelet në kryeqytet u takuan kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti dhe kreu i LDK-së, Isa Mustafa, e pjesë e këtij takimi ishte edhe kandidatja për kryeministre nga LDK-ja, Vjosa Osmani. Me këtë rast Kurti ka deklaruar se “ky është fillimi i qeverisë së re. Po punojmë për koalicionin qeveritar që do ta çkapë shtetin nga e keqja”. Kandidatja për kryeministre... 

Koalicioni i ardhshëm sipas njohësve të çështjeve politike në vend, duhet të jetë i qëndrueshëm e jo i brishtë

Sipas tyre, koalicioni i mundshëm pritet të jetë ndërmjet dy partive të para, VV dhe LDK-së , ku PDK-ja do të mbetet në opozitë. Në bazë të rezultateve të deritanishme nga KQZ-ja, mandatari për krijimin e qeverisë është Lëvizja Vetëvendosje. Arton Demhasaj, njohës i çështjeve politike, i tha Radio Kosovës se dy partitë e para, përjashtojnë PDK-në në qeveri, andaj... 

KQZ: Nga 98.15 % të votave të numruara VV e para, LDK e dyta, PDK e treta dhe AAK-PSD i katërti

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ka arritur të dalë me rezultate përfundimtare preliminare as dy orë pas mesnate. Derisa Lëvizja Vetëvendosje e ka shpallur fitoren dhe e ka festuar atë në sheshin Skënderbe, KQZ deri rreth orës 2 pa mesnatës ka arritur të procesojë 95 përqind të fletëvotimeve. Në bazë të kësaj përqindje kryeson Lëvizja Vetëvendosje me 25,55 përqind... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch