Home » Politikë

NËNDEGA E LDK NË NRW TË GJERMANISË, PJESË AKTIVE E VOTIMEVE NË KOSOVË

Nga Hilmi  GASHI – Gjermani  Kryesia e Nëndegës së Lidhjes Demokratike të Kosovës në NRW të Gjermanisë është organizuar si kurrë më parë për të marrë pjesë në Zgjedhjet e Parakoshme Parlamentare në Kosovë. Për t’i dhënë një përkrahje sa ma të fortë kandidates së nominuar për Kryeminstre nga Kryesia Qëndrore dhe Këshilli i Përgjithshëm i... 

Fillon përplasja SHBA – Rusi për dialogun Kosovë – Serbi

Vizita në Prishtinë dhe Beograd e dy senatorëve amerikanë, Ron Johnson dhe Chris Murphy, të cilët kanë dhënë deklarata të fuqishme për marrëveshjen përfundimtare Kosovë – Serbi kanë bërë bujë. Senatori Chris Murphy, kishte thënë se për të arritur marrëveshjen finale duhet të bëhen kompromise të vështira, duke bërë thirrje se të dy palët, Kosova dhe Serbia duhet... 

Platforma e politikës, edhe subjekte e fuqishme në Kosovë

Ali Hertica Në këtë tekst, unë do të doja të përpiqesha të përmendja dhe analizoja se si platformat bëjnë politikë, si organizojnë bazën e tyre të energjisë, dhe në cilat fusha politika e tyre tashmë po ndryshon botën dhe sitemet demokratike por së pari duhet të dime dhe mos të ketë keqkuptime në lidhje me politikën e platforms,dhe shpalosjen e sajë në politikën... 

Zgjedhjet e 6 tetorit – garë midis dy taborreve politike në luftën kundër krimit, korrupsionit dhe kapjes së shtetit

Shkruan: Nehat HyseniGjithçka është gati për zgjedhjet e parakohëshme parlamentare të 6 tetorit 2019, ku marrin pjesë gjithsej 25 subjekte: 20 parti politike, 4 koalicione dhe një kandidat i pavarur.E veçanta e këtyre zgjedhjeve është se, si asnjëherë më parë, opinioni kosovar është entuziazmuar për rrëzimin e keqqeverisjes, krimit dhe korrupsionit, që personifikohet në... 

Vrapi pas zgjedhjeve dhe heshtja për zgjidhjen

Nue Oroshi Turravrapi i partive politike shqiptare në Kosovë në prag të zgjedhjeve i ngjanë një mozaiku me shumë ngjyra ku secila mundohet të rrezatoj edhe pse në të vërtetë shpeshherë këto ngjyra nuk janë ngjyra natyrore por janë ngjyra artificiale që  ju humbë rrezatimi me të përfunduar të zgjedhjeve më, 6 tetor 2019. E njëjta gjë ndodhë edhe me buzëqeshjet... 

Katër kandidatët për kryeministër të Kosovës që garojnë në zgjedhje, sigurojnë një mbështetje më të gjerë nga votuesit

Pozita e kryeministrit përbën figurën kryesore në zgjedhjet parlamentare në Kosovë. Andaj, të gjitha subjektet politike dhe koalicionet që garojnë në zgjedhje, përpiqen që përmes kandidates apo kandidatit të tyre për këtë pozitë, të sigurojnë një mbështetje më të gjerë nga votuesit. Aktualisht, partitë dhe koalicionet në Kosovë kanë dalë me emrat e katër... 

Me 89 vota pro, nje kunder dhe dy abstenime, Kuvendi i Kosovës votoi pro shpërndarjes

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar për shpërndarjen e legjislaturës së gjashtë ende pa i skaduar mandati kushtetues, prej katër vjetësh. Me 89 vota pro, nje kunder dhe dy abstenime, Kuvendi votoi pro shpërndarjes. Propozimi i deputetëve për shpërndarjen e Kuvendit, pason dorëheqjen e Ramush Haradinajt nga pozita e kryeministrit të Kosovës më 19 korrik, pasi që... 

Nënshkruhet koalicioni parazgjedhor AAK-PSD

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj dhe ai i Partisë Socialdemokrate, Shpend Ahmeti edhe zyrtarisht kanë nënshkruar marrëveshjen për koalicion parazgjedhor. Sot ka mbajtur mbledhje Këshilli Drejtues i AAK-së, ku u vendos për një koalicion të mundshëm parazgjedhor me Partinë Socialdemokrate. “Ka dominuar tema e koalicionit me... 

Klinaku: LB-ja bën koalicion vetëm me ata që janë për shkëmbim të territoreve

Sekretari i përgjithshëm i Lëvizjes për Bashkim, Avni Klinaku, ka thënë se kushti i kësaj partie për të bërë koalicion parazgjedhor me subjektet e tjera politike është për shkëmbimin e territoreve Kosovë-Serbi. Ai ka thënë se LB’ja këtë herë do të bëjë koalicion vetëm me ato parti që e përkrahin këtë ide. Klinaku ka thënë për “Epoka e re” se shkëmbimi... 

Reagime e kundër-reagime mes ministrit serb Ruzhiq dhe kryetarit të KNSH-së, Mustafa

Ministri i Administratës Shtetërore dhe Vetëqeverisjes Lokale (MAShVL) të Republikës së Serbisë, Branko Ruzhiq, tashmë për herë të dytë po sulmon politikisht Këshillin Kombëtar Shqiptar. Përmes një postimi në faqen zyrtare të MAShVL drejtuar udhëheqësit të KKSH-së, ministri Ruzhiq ka thënë se : “Një tjetër shembull i keqpërdorimit të Këshillit Kombëtar të pakicave... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch