Home » Lajme

Mërgimtari nga Zvicra ndërton shtëpinë për familjen Abazi në Gjilan

Mërgimtar Milaim Kurteshi nga Zvicra do ta ndërtojë shtëpinë për familjen Abazi nga Livoçi i Gjilanit që i humbi dy djemtë nga tërmeti në Shqipëri. Këtë e ka bërë të ditur përmes një postimi në Facebook, humanisti shqiptarë, hoxhë Elvis Naçi. Postimi i Elvis Naçit: I nderuar Elvis, jam Milaim Kurteshi nga Livoçi i Epërm të Gjilanit. Jetoj në Bernë të Zvicrës,... 

Rita Ora nisë ndërtimin e shtëpisë për familjen Sala

Ajo e mbajti premtimin. Këngëtarja nga Kosova e famshme në botë, Rita Ora, ka nisur ndërtimin e shtëpisë për familjen Sala në fshatin Pinar pas tërmetit shkatërrues I cili la të vdekur 51 persona dhe qindra të plagosur. Lajmin e ka bërë të ditur Erion Veliaj përmes një videoje dhe një përshkrimi në rrjetet sociale. Pas tërmetit, nisi rindërtimi i shtëpisë së... 

Merkel: Gjermania dhe Bashkimi Evropian do t’ju mbështesin në këtë kohë të vështirë

Angela Merkel i ka nisur një letër kryeministrit Rama, ku i shpreh ngushëllimet për tërmetin që ka prekur Shqipërinë: Letra e Merkel: I nderuar kryeministër,Mësova me një ankth të madh për tërmetin në Shqipëri, ku vdiqën shumë njerëz dhe shumë u plagosën. Unë do të doja t’ju shpreh ngushëllimet e mia të sinqerta për ju. Mendimet tona janë me viktimat dhe të... 

Frizeret e Preshevës nisin aksionin për ndihmë Shqipërisë

Frizeret nga Komuna e Preshevës kanë filluar aksionin solidar ku më datë 30 Nëntor dhe 1 Dhjetor prej ora 10:00 së bashku do të kryejnë shërbime obdulimi me një çmim simbolik, ku paratë e grumbulluara do ti dedikohen viktimave të prekuara nga tërmeti në Shqipëri. Ky aktivitet është duke u mbajtur në amfiteatrin e TV Preshevës i cili gjindet në objektin e Shtëpisë së... 

Elvis Naçi: Familjes Abazi do t’i ndërtohet shtëpia e re dhe do t’i jepet pension

Elvis Naçi, i njohur me për aktivitetin e tij human, ka njoftuar se shumë shpejt do të fillojë ndërtimi i shtëpisë për familjen Abazi nga Gjilani dhe po ashtu kjo familje do të përfitojë një pension prej 1000 eurove. “Ne Familjen Abazi ne Gjilan ku vdiqen nga termeti dy vellezerit qe ndodheshin ne Durres, Qofshin te Xhenetit dhe shume shpejte fillon Shtepia e re per tu ndertuar... 

“STONE CASTLE” E KOSOVËS DREJT BUBQIT TË KRUJËS

Soldariteti humanitar panshqiptar e ndërkontinental për të prekurit nga Tërmeti i Nëntorit në Durrës e Thumanë me rrethina i kalon kufijtë e shteteve, dete e oqeaneve, duke lehtësuar dhimbjet e mëdha, peshën e rëndë të tragjedisë, nevojen e gjithanshme për ndihma nga buka e ditës tek ringritja e shtëpive të jetesës të të damtuarëve. Ndaj ndihmat e ditëve të para të... 

“GAZETA E ALPEVE”: SHFLETOJMË NUMRIN E RI 19…

Këto ditë nëntori 2019 doli në qarkullim “Gazeta e Alpeve”, numri i 19-të i saj, Gazetë Rajonale, PanShqiptare, NdërBallkanike, e cila gjendet në shitje të lirë në Shqipëri e në Kosovë dhe me abonime në Rajonin Ballkanik Shqiptar (Shqipëri, Kosovë, Mali i Zi, Greqi, Kosova Lindore e Sanxhak) dhe në Itali, Zvicër, Mbretëri e Bashkuar e Britanisë së Madhe, Gjermani e Amerikë... 

28 Nëntori kujtesa historike që ben bashkë dhimbjen, krenarinë, qëndresën e solidaritetin panshqiptar

Nga Azgan HAKLAJ 28 Nëntori kujtesa historike që ben bashkë dhimbjen, krenarinë, qëndresën e solidaritetin panshqiptar. Flamuri Kombëtar në gjysëmshtizë, Kombi Ynë zemërplagosur e shpirtërngrirë. Bie kushtetuta e kufijtë e vendosur padrejtësisht mes shqiptarëve. Fatkeqësia natyrore elaboron devizën:“Një Komb – një Republikë”. Nëntori i Pestë... 

Shkёlqimi i kombit shqiptar dhe rёnia e “kombit kosovar” – Nga Islam Lauka

Veҫ shembjes sё shtёpive, pallateve dhe objekteve social-kulturore, tёrmeti i 26 nёntorit shembi edhe ngrehinёn e rreme tё “kombit kosovar”. Tragjedia e shkaktuar nga kjo fatkeqёsi natyrore, me mbi 40 tё vdekur, qindra tё plagosur dhe mijёra tё pastrehё, u perceptua si tragjedi edhe pёr shqiptarёt e Kosovёs. Goditja e tёrmetit nё Durrёs e Tiranё u perceptua si goditje... 

FAMILJA E ALI DACIT NGA RROZHAJA PRET NË SOFREN E TIJ FAMILJARË TË MBETUR PA STREHË NGA TËRMETI NË SHQIPËRI

ALI DACAJ: “Ju mirëpres që tani vëllezër dhe motra!” Poeti e publicisti, veprimtari politik e shoqëror, mësuesi i Shqipes në shkollën në Dacaj në komunën Rrozhajë në Mal të Zi, Ali DACAJ- drejtor ekzekutiv i Manifestimit Tradicional Letrar Mbarëkombëtar Poetik “Ora e Maleve” në Rrozhajë; zv/kryeredaktor i “Gazeta e Alpeve”- gazetë Rajonale, PanShqiptare e Ndërballkanike,... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch