Home » Lajme

Një kokë për një pëllëmbë tokë

Nga Azgan HAKLAJ Koalicioni, apo më qartë kuarteti Putin-Erdogan-Rama-Thaçi, një aleancë antipëredimore e antishqiptare, njëherësh kanë herë në dimrin e vetmisë së madhe.Dy të parët, lider autokrat dhe diktator kanë zgjuar endërrat dhe po përpiqen të jetësojnë ish perandoritë ruso-otomane, njëherësh të ndajnë zonat e influencës në Ballkan permes satelitëve të tyre... 

ANALISTËT NË TIRANË, THIRRJE PRISHTINËS: DËGJONI SHTETET E BASHKUARA!

Paskal Milo, ish-ministër i Punëve të Jashtme, e komenton letrën e Uashingtonit për udhëheqësit e Kosovës si një situatë të re në marrëdhëniet mes dy vendeve. “Kur flasin Shtetet e Bashkuara të Amerikës për çështjen e Kosovës dhe për Kosovën, në Prishtinë patjetër që duhet të mendohen mirë. Shpresoj që të ketë gjatë ditëve në vijim një analizë dhe një... 

THAÇI-HARADINAJT: MIK MUND TË JESH KUR RESPEKTON KËSHILLAT

“Mik mund të jesh kur respekton këshillat”, ka thënë presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, kur i është kujtuar qëndrimi i kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, lidhur me mosheqjen e taksës ndaj Serbisë dhe ruajtjen e miqësisë me SHBA-në njëherësh. Ai ka folur të mërkurën në “Debat” të RTK-së.   “Nuk ka lider që mund ta cenojë miqësinë e SHBA-së... 

Kriminel e analfabet edhe në Polici, Prokurori, Gjykata, Shkolla të Kosovës, për interes të krimit, të politikës dhe të Serbisë

Tashmë  pasojat  jemi duke i pa. Për  fat të keq edhe një viktimë më shumë, duam të jenë  viktima e fundit, por  gjasat janë  të vogla, sepse  me siguri mund të themi që edhe  qindra a   mijëra viktima të tjera, të  veprave  të ndryshme  kriminale do t’i shohim, e mos të  flasim për mijëra  raste ... 

KONFIRMOHET ÇARJA SERIOZE E MARRËDHËNIEVE MES KOSOVËS DHE AMERIKËS

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip S Kosnnett, i dorëzoi Presidentit të vendit, Hashim Thaçi, letrën nga Mattthew Palmer, Zëvendës asistenti i Sekretarit të shtetit Zëvendës Asistentja e Sekretarit të Mbrojtjes, Laura Cooper dhe Zëvendës Drejtori për Çështje të Europës në Këshillin e Sigurisë Kombëtare, John Erath. Letra dramatike që është përcjellë nga... 

PELLAZGËT, ILIRËT, DARDANËT, SHQIPTARËT

Librit i Stojan Novakoviqit: “Dy ditë në Shkup, me 14-15-16 korrik 1905, shënime dhe mendime nga udhëtimi”- disa përshtypje nga leximi: Shkruan : Xhemaledsin SALIHU Stojan Novakoviqi udhëtoi për në Carigrad /Stamboll/ në detyrë konsulare dhe për të nënshkruar marrëveshjen e parë Serbi-Turqi, lidhur me Hekurudhen. Novakoviqi shkruan edhe për Justinijanin, kodifikatorin... 

Kryetari i degës së PVD-së në Medvegjë reagon ndaj deklaratës së kryetarit Arsiq

Pas deklaratës së Kryetarit të komunës së Medvegjës, Nebojsha Arsiq, se nuk i ka ndëgjuar shqiptarët të kenë shfaqur dëshirën për bashkim me Kosovën, ka reaguar Kryetari i degës së Partisë për Veprim Demokratik në Medvegjë, profesor Ismet Kadriu.Edhe njëher kryetari i Komunes se Medvegjes flet në emër të shqiptarëve! Për kete lloj deklaratash Pvd në Medvegjë ka demantuar... 

Opinion: DISA REFLEKSIONE MBI “PLANIN AMERIKAN” TË MARRËVESHJES EVENTUALE KOSOVË-SERBI

Nga Fehmi Ramadani Para disa ditësh doli një i ashtuquajtur “Plan amerikan” (kështu e kishin cilësuar mediumet e ndryshme të rajonit) që kishte renditur në detaje “Marrëveshjen eventuale Kosove-Serbi”, të cilat duhet thënë nuk i kishim hasur deri me sot dhe që në të vërtetë krijoi një lloj qartësie te pjesa më e madhe e opinionit tonë, por edhe në anën tjetër... 

In Memorian – Mërgata shqiptare e Kosovës po e ndjen mungesën e Arian Dacit

Nga Hilmi GASHI – Gjermani Populli shqiptar i shtyrë nga vuajtjet e reprezaljet që përjetojë nga serbo-sllavët, ju desht të marrin rrugët e mërgimit, të kërkojë shpëtim në shumë vende të Europës e të botës së civilizuar, deri në Amerikë e Kanada, si dhe deri në Australi e Zelanden e Re. Kjo pjesë shqiptare e Kosovës, e ndarë fizikisht nga vendlindja, familja e... 

Hysen Gecaj: Për FSK-në mosmbështetja nga SHBA-ja do të ishte e keqe

Gecaj ka komentuar kështu në RTK 3, pas suspendimit të vizitës në Kosovë nga ana e  Gjeneralit Orr, Komandant i Gardës së Iowas.   “Këto duhet kuptuar si vërejtje serioze. FSK deri tash ka përfituar shumë nga SHBA-ja. Nëse ka masa ashti siç I ka paralajmëruar SHBA për FSK-në, atëherë do të kishte pasoja të mëdha. Ndërprerja e mbështetjes dhe e trajnimeve do ta kthehnte... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch