Home » Lajme

MËSUESIT MËRGIMTARË BËNË HISTORINË

Hysen Ibrahimi, 7 Mars 2019 Në këtë 7 Mars, do të ju njohim me një përvojë të mësuesve shqiptarë në mërgatë, më saktë të atyre në Suedi, të cilët në kohët më të vështira bënë historinë. Mësimi në gjuhën shqipe ishte prioritet për shqiptarët në Suedi. Që në kontaktet e para me njëri-tjetrin, në qytete e vendbanime suedeze, si çështje parësore shqiptarët... 

Ditët e Jasharajve amanet i shenjtë për Haradinajt!

Nga Azgan HAKLAJ Heronjtë dhe familjet fisnike të Kombit janë fatlume. Ata i kanë me meritë të plotë ditët e tyre në Kalendarin tonë historik e nacional. E tillë është Familja martire e Jasharajve të Drenicës. E them martire sepse ky është çmimi më i lartë që kombet dhe njerëzimi ju jep bijëve të tij. Jasharajt u vranë sepse ishin Familja e Komandantit legjendar... 

Limaj: Votimi i Platformës është një lajm i mirë

Pas miratimit në Kuvend të Projektligjit për dialogun dhe Platformës, kryetari i ekipit negociator Fatmir Limaj ka thënë se është një lajm i mirë. “Kanë ndodhë dy ngjarje të rëndësishme, Parlamenti ka votuar ligjin për delegacionin mbi të gjitha platformën. Nga sot Kosova e ka një pozicion zyrtar dhe një zë që ka votuar në Kuvend. Negocimi e mundshëm me Serbinë... 

Gjilan, aksident i rëndë komunikacioni, një qytetarë ndërroi jetë

Në Gjilan, sot ka ndodhur një aksident i rëndë komunikacioni, i cili dyshohet se ka ndodhur për shkak të problemeve teknike të një kamioni transportues. Prokurori kujdestar në Prokurorinë Themelore në Gjilan, menjëherë ka dalë në vendin e ngjarjes dhe ka urdhëruar policinë që drejtuesi i automjetit transportues, tani i dyshuari M.A., nga Peja, të ndalohet për 48 orë. Nga... 

HAPJA E SHKOLLËS SË PARË SHQIPE NË PRESHEVË

Shkruan : Xhemaledin SALIHU, profesor Më 7 shkurt 2019 u mbushen 74 vjet të Shkollës së Parë Shqipe, të hapur zyrtarisht dhe solemnisht në Preshevë, te Vila Letafet, ku qytetarëve, mësuesve dhe nxënësve të ardhshëm, të kësaj shkolle u foli Abdullah Krashnica-Presheva, sekretar i Komitetit të Rrethit të Preshevës. Para Luftës së Dytë Botërore, Preshevën e karakterizon... 

PREKAZI NDRYSHOI HISTORINË E KOMBIT SHQIPTAR

Me rastin e shënimit të 21-vjetorit të Epopesë së UÇK-së dhe rënies së komandantit legjendar Adem Jashari, Kuvendi i Kosovës sot mbajti një seancë solemne, ku u përkujtua edhe një herë lufta e lavdishme për lirinë e Kosovës. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka përkujtuar veprën dhe sakrificën e familjes Jashari në krye me komandant Adem Jasharin, falë luftës... 

Sinuzitet akute dhe trajtimi i tyre gjatë viteve 1973 – 1983 në repartin e ORL

      Sinuzitet akute janë një sëmundje mjaft e shpeshtë dhe sipas të dhënave të literaturës gati çdo njeri në jetën e tij kalon një process inflamator në një nga sinuset paranazalë. Dhe në rrethin tonë kjo sëmundje është mjaft e shpeshtë mbi 200 raste në vit diagnostikohen dhe kurohen në spital dhe në mënyrë ambulatore. Nga sinuset paranazalë më... 

Çdo sundimtar e bën përdorimin e gënjeshtrës dhe arsyetimin për të justifikuar pushtetin e tij

Ali Hertica Çdo sistem politik ka në bërthamën e tij ideologjinë. Sistemi më i zakonshëm është quajtur demokraci parlamentare, në të cilat shkalla e bashkëveprimit në mes të politikanëve dhe qytetarëve të tyre është baza. Vendimet politike merren pasi ata janë të përgatitur. Kjo është një sistem i komplikuar dhe nuk është shumë e qartë për të gjithë se kush... 

Bac u krye, të nderoi Malësia e Madhe!

Nga Azgan HAKLAJ Vendi i një krahine në historinë e kombit apo vendi i një kombi në historinë njerëzore nuk matet me numrin e kilometrave katrorë apo numrin e banorëve që ka.Historinë e bajnë vlerat njerëzore , zakonet dhe traditat e lashta, betejat për liri për dinjitet njerëzorë e për ruajtën e kodeve të shenjta të traditës, civilizimit e të humanizmit njerëzor.Tuzi... 

LIMAJ: KËTË JAVË PLATFORMA NË DIALOG, MUNDËSI E MIRË PËR UNIFIKIM

Bashkëkryesuesi për Dialog me Serbinë, Fatmir Limaj, ka shkruar në llogarinë e tij në ‘Twitter’ se platforma për dialog këtë javë do të jetë në Kuvendin e Kosovës. Limaj thotë se kjo është mundësi e mirë për unifikim. “Pres që Kuvendi ta votoj platformën dhe kështu Kosova të ketë një qëndrim zyrtar për dialogun me Serbinë”, ka shkruar ndër të tjera... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch