Home » Opinione

Bizneset fitimprurëse të politikës e politikanëve shqiptarë janë korrupsioni dhe hajnija

Nga Skënder Sadri KAPITI Në Shqipëri e Kosovë politika dhe korrupsioni e hajdutëria e saj janë “bizneset” fitimprurëse më të  madha. Sapo bëhesh politikanë e pushtetar,  prokuror e gjyqtar superpasuria të vjen menjëherë, dhe papritur bëhesh milioner. Si aktivitete pasurore fitimprurëse cudibërëse  dhe magjike të politikës janë: pushteti, drejtësia,... 

Bashkimi Kombëtar dhe Shteti Komb bëhet realitet vetëm kur të muroset në themelet e tij “Rilindja” e Edi Ramës

Nga AZGAN HAKLAJ Kur në vitin 1479 Sulltani gjakatar Mehmeti i Dytë mbërriti përballë Kalasë së Shkodrës për ti dhanë fund qëndresës shqiptare për liri ju drejtue gjeneralëve të tij:” Ja çfarë çerdhje madhështore ka zgjedhur shqiponja për të mbrojtur zogjtë e vet”.Beteja për Shkodrën tashmë ka hyrë në legjendë.Arbërorët e dorëzuan Kështjellën pas... 

Bashkimi Kombëtar dhe “patriotizmi” i pseudopatriotëve

Nga Skënder Sadri KAPITI Pseudopatriotët ose patriotët e rrejshëm janë pushteti dhe shtetari demegog e mashtrues, të cilët mundohen të mashtrojnë , të bindin e të kenë si mbështetje politike popullin patriot, patriotët e vertetë, familjet e dëshmorëve, të herojve dhe të veteranëve duke përdorur fjalë e retorika publike e mediatike patriotike në momentet kur ia do interesi... 

Rama rri po ta mbajti: 30 qershori është vetëvrasja juaj politike Fati juaj si i Ballaban Pashës nën muret e Krujës!

Nga Azgan HAKLAJ  Edi Rama në sytë e shqiptarëve dhe ndërkombëtarëve është tashmë një kufomë poitike, një simbol i antishtetit, e përtej kësaj një njeri i zvetënuar nga vlerat themelore politike, morale, njerëzore dhe humane.Nëse kryeministrat e Anglisë dhe Austrisë, perandorive simbol të demokracisë dhe qytetërimit dhanë dorëheqje për një të mijëtën e... 

ELITA POLITIKE NË SHQIPËRI KA DËSHTUAR

Nga Skënder Sadri KAPITI Gjëja më e sigurt, më e ditur, më e ekspozuar  dhe njëkohësisht më e diskredituara publikisht dhe ndërkombëtarisht është fakti se “elita”politike,  politika dhe politikanët shqiptarë kanë dështuar si në Shqipëri ashtu edhe në Kosovë. Dështimin e tyre e verteton gjëndja që ka ardhur prej tyre,  dhe fakti se ku ndodhet realiteti... 

Liri a vdekje! Me 30 qershor epilogu i Edi Ramës si fati i Ali Pashës

Nga Azgan HAKLAJ “Diktatorët e sundimtarët janë nxënësit më të këqinjë të historisë” thoshte Tolstoi i madh.“Një popull që nuk lufton për lirinë nuk e meriton atë” na ka lanë si postulat presidenti i SHBA Franklin.“liria vjen nga gjaku i heronjve e tiranëve” është shprehja lapidare e presidentit Tomas Xhaferson.Liria është në ADN-në... 

Protestat në Shqipëri:Viti ’97 “Berisha ik”, viti 2005 “Nano ik”, vitet 2009 – ’13 përsëri “Berisha ik”, edhe sot “Rama ik”!

Nga Skënder Sadri KAPITI  Shqipërinë e ka qeverisur dhe sunduar në këto 30 vite tranzicion pushteti recidiv, pushteti i cili perserit vazhdimisht  dhe ka akoma të njëjtat huqe, të njëjtën qëllim e fizionomi  e që janë: korrupsioni, krimi, vjedhja, papërgjegjshmëria, ligësia, injoranca dhe antikombëtarizmi. I gjithë tranzicioni 30 vjecar në Shqipëri: paqëndrueshmëri,... 

Zeka – Berishës: Turp për akuzat ndaj Thaçit

Deputeti i Nismës, Milaim Zeka ka reaguar pas deklaratave të mbrëmshme të ish-kryeministrit shqiptar, Sali Berisha në ‘Opinion’, ku ndër të tjerash hedhi akuza të rënda ndaj presidentit Hashim Thaçi. Zeka thotë se Berisha foli për shumë gjëra, por jo edhe për disa çështje për të cilat sipas tij, është fajtor dhe kishte ndikuar të shlyheshin si raste. Për deklaratat... 

Çfarë ishte komunizmi dhe çfarë është neokomunizmi në Shqipëri

Nga Skënder Sadri KAPITI Komunizmi në Shqipëri ishte  boshllëk shpirtëror dhe ateizëm .  Ishte triumfi i humbjeve, Ekzaltimi dhe entuziazmi i dështimeve Xhveshje morale,fetare e pasurore. Antitraditë dhe shkatërrim i patriotizmit, trashëgimisë burrnore e kombëtare. Ishte detyrim për t’u nështruar dhe servilosur, Detyrim  për të spiunuar... 

Pse nuk e duan VETTING-un politika, pushteti dhe drejtësia as në Shqipëri dhe as në Kosovë?!

Skënder Sadri KAPITI Politika si në Shqipëri ashtu edhe në Kosovë kanë dështuar në ndërtimin dhe funksionimin e Shtetit ligjor.Ky dështim ka ardhur nga ajo se faktikisht: as politikës ,as pushtetit dhe as drejtesise , sistemit të saj, nuk i ka interesuar as ndertimi i shtetit ligjor dhe as zbatimi i ligjit. Jo vetëm se nuk i ka interesuar: por politika, pushteti dhe drejtësia... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch