Home » Vendore

Grenell, Kurtit: Mungrsa e marrëveshjes me Serbinë pengesë për investime

Sot, në Ambasadën e re të ShBA-ve në Prishtinë, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, dhe anëtari i kryesisë, Glauk Konjufca, u takuan me ambasadorin amerikan në Gjermani, Richard A. Grenell dhe ambasadorin amerikan në Kosovë, Philip S. Kosnett. Në një komunikatë për media, Lëvizja Vetëvendosje bënë të ditur se në këtë takim, Grenell theksoi që mungesa e marrëveshjes... 

SHTKKP ME SHUMË SUKSES REALIZOI PROJEKTIN: “EDUKIMI I TË RINJVE NËPËRMJET TRASHËGIMISË KULTURORE JO TË LUAJTSHME DHE PREZENTIMI I VLERAE TË TRASHËGIMISË KULTURORE”

/Projekti u realizua në fund të shtatorit 2019, me rastin e shënimit të Ditës Kombëtare të trashëgimisë kulturore shqiptare, më 29 shtator/ Shkruan : Xhemaledin SALIHU, profesor Gjatë realizimit të projektit : : “Edukimi i të Rinjve nëpërmjet trashëgimisë kulturore jo të luajtshme dhe prezentimi i vlerave të trashëgimisë kulturore” u organizuan këto aktivitete: 1.Organizimi dhe... 

Koalicioni i ardhshëm sipas njohësve të çështjeve politike në vend, duhet të jetë i qëndrueshëm e jo i brishtë

Sipas tyre, koalicioni i mundshëm pritet të jetë ndërmjet dy partive të para, VV dhe LDK-së , ku PDK-ja do të mbetet në opozitë. Në bazë të rezultateve të deritanishme nga KQZ-ja, mandatari për krijimin e qeverisë është Lëvizja Vetëvendosje. Arton Demhasaj, njohës i çështjeve politike, i tha Radio Kosovës se dy partitë e para, përjashtojnë PDK-në në qeveri, andaj... 

KQZ: Nga 98.15 % të votave të numruara VV e para, LDK e dyta, PDK e treta dhe AAK-PSD i katërti

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ka arritur të dalë me rezultate përfundimtare preliminare as dy orë pas mesnate. Derisa Lëvizja Vetëvendosje e ka shpallur fitoren dhe e ka festuar atë në sheshin Skënderbe, KQZ deri rreth orës 2 pa mesnatës ka arritur të procesojë 95 përqind të fletëvotimeve. Në bazë të kësaj përqindje kryeson Lëvizja Vetëvendosje me 25,55 përqind... 

Incident në seancën e Kuvendit Komunal të Preshevës

Në Kuvendin Komunal të Preshevës sot u mbajt një seancë tepër e tensionuar mes këshilltarëve opozitarë dhe kryetarit të Komunës z. Shqiprim Arifit, duke u përballur fizikisht edhe me drejtuesin e kuvendit dhe këshilltarët e pozitës. Në bazë të rregullores së kuvendit kryesuesi, Sami Salihu pas incidentit ka kërkuar suspendimin e këshilltarit që krijoi incidentin nga kjo... 

Zyrtarëve të Beogradit u ndalohet hyrja në Kosovë për të bërë fushatë

Ministria e Punëve të Jashtme në Kosovë ua kanë ndalur hyrjen zyrtarëve nga Beogradi në Kosovë për të bërë fushatë. Jetlir Zyberaj nga MPJ ka bërë të ditur se këtë vendim autoritetet kosovare e kanë marrë pas kërcënimeve që po i bëhen komunitetit serb në Kosovë nga ana e Beogradit zyrtar. “Zgjedhjet e 6 tetorit janë zgjedhje të Republikës së Kosovës dhe të... 

Komuna e Bujanocit ndanë mjete financiare në shenjë solidarizimi me Republikën e Shqipërisë

Këshillit Komunal i Bujanocit, në mbledhjen e djeshme ka nda një buxhet solidar për Republikën e Shqipërisë, në shenjë solidarizimi me shtetin amë, pas një seri termetesh të ndodhura javën e kaluar. Lajmin mbi ketë veprim solidar të Komunës së Bujanocit, e ka bërë të ditur kryetari Shaip Kamberi, nëpërmjet një postimi në facebook, ku ka shkruar: Bujanoci ndihmon Shqipërinë Derisa... 

Arroganca dhe presionet e mëdha nga vasalët e Serbisë ndaj kuadrove shqiptare në Preshevë

Shkruan: Nehat Hyseni Presionet e mëdha dhe arroganca e shfrenuar ndaj kuadrove shqiptare të institucioneve të ndryshme dhe ndaj kryetarit të Bashkësisë Lokale të fshatit Raincë të komunës së Preshevës, Zotëri Ali Sinanit, realisht duhet të shërbejnë si alarm mobilizues i të gjitha forcave e subjekteve demokratike të kësaj komune dhe në Luginë, kundër vasalëve të SNS-it... 

Arifi: Nxënësve të Preshevës ia siguruam Abetaren mbarëkombëtare

Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, sot vizituar shkollën fillore “Prof Ibrahim Kelmendi”, me ç’rast ka inspektuar punimet në renovimin e kësaj shkolle, si dhe ka bërë të ditur se është siguruar Abetarja mbarëkombëtare për nxënësit e kësaj komune. “Sot pata kënaqësinë të jem prezent në mesin e nxënësve të shkollës fillore: ‘Prof Ibrahim Kelmendi’... 

Bujanoc – Zjarre ku pati edhe shpërthime të mjeteve eksplozive

Zjarret në zonat e fshatrave të Bujanocit, në Dobrosin, Konçul dhe Lluçan u lokalizuan mbrëmjen e së mërkurës, pas një ndërhyrje të rrezikshme por të nevojshme nga zjarrfikës në terrene të rrezikshme, plot me mjete eksplozive të mbetura nga koha e luftës. e të paktën njëra prej tyre edhe shpërtheu. Në Qendrën Komunale të Emergjencave raportojn se gjatë ndërhyrjes... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch