Home » Vendore

LDK: Nuk kemi kufi, të cilët i ka pranuar edhe Kosova dhe Serbia

Lidhja Demokratike e Kosovës ka kërkuar që dialogu me Serbinë të udhëhiqet nga institucionet që sipas kësaj partie kanë kredibilitet dhe jo nga ‘dikush që nuk ka asnjë deputet pas vete’, ndërkohë që ka shprehur gatishmërinë për të mbështetur transformimin e FSK-së në ushtri të rregullt. Kryesia e LDK-së së bashku me degët e saja dhe grupin parlamentar të kësaj partie... 

Thaçi: Kam argumentuar se marrëveshja eventuale e korrigjimit paqësor të kufirit, siguron njohjen nga Serbia dhe bashkëngjitjen e Luginës së Preshevës

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi tha se ne kemi luftuar kundër okupimit të dhunshëm nga Serbia dhe kemi fituar lirinë në qershorin e vitit 1999. `Kjo histori është e njohur për të gjithë ne, sepse ka bashkuar të gjithë shqiptarët dhe Kosovën me Perëndimin, në radhë të parë me SHBA-në, Aleancën Veriatlantike dhe BE-në”, tha ai. Editoriali i plotë i presidentit Thaçi Unë... 

Mediu: Dialogu me Serbinë duhet të finalizohet me njohjen e Kosovës

Kryetari i Partisë Republikane të Shqipërisë, Fatmir Mediu, është takuar në Prishtinë me kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, me të cilin ka biseduar për dialogun me Serbinë dhe për çështjen e integrimit euroatlantik të Kosovës. Mediu ka thënë se dialogu me Serbinë duhet të finalizohet me njohjen e Kosovës dhe garantimin e integritetit territorial të vendit tonë. “Dialogu... 

HEDHJA E BOMBAVE DHE MASAKRA NË XHAMINË E POSHTME TË PRESHEVËS MË 15 SHTATOR 1943

/Ndodhinë e kishte paralajmëruar banorja lokale serbe, baba/plaka/ Qipra Dejanoviq e Preshevës/.   /Me rastin e 75 vjetorit të kësaj ngjarjeje makabre/   Shkruan: Xhemaledin SALIHU, profesor   Më 15 shtator të vitit 1943, në Xhaminë e Poshtme të Preshevës, Natën e Ramazanit,Natën e Madhe të Kadrit, të 27 me radhë, thotë dëshmitari okular, Qazim Abdyli i Mëhallës së... 

SHTATORËT E BETEJAVE TË MËDHA PËR LIRI, SHTETFORMIM E BASHKIM TË TROJEVE ETNIKE SHQIPTARE

Azgan HAKLAJ – Maqedonia, më 30 shtator, vulos me votë të ardhmen e saj europiane, pro NATO-s dhe BE-së. Shqiptarët përcaktues. -Të hanen beteja për ta çliruar “Rrugën e Kombit”.   Nëntorët e Lirisë 1443-1912-1944 janë trinomi i historisë sonë kombëtare shqiptare. Ata janë kryefjala e kësaj historie për faktin se lidhen me çlirimin e Atdheut nga otomanët, shpalljen... 

“TROPOJA” – GAZETA MË E RE E SHTYPIT SHQIPTAR

Shtypit shqiptar i shtohet dhe një gazetë e re, gazeta “Tropoja” (print), numri i parë i saj, i shtatorit 2018. Kjo gazetë është një nga Botimet “TROPOJA”, e cila, në aktivitetin e saj të licensuar, do të ketë dhe Portalin “Tropoja”, etj. Gazeta ka 24 faqe, 4 me ngjyra, etj. dhe do të jetë botim i përmuajshëm.   Në këtë numër të gazetës... 

Nga Tirana kërkohet unitet për dialogun me Serbinë

Kreu i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi, u ka bërë thirrje partive politike në Kosovë që të jenë unike për fazën finale në dialogun Kosovë-Serbi. Gjatë një konferencë për shtyp me homologun e tij të Kosovës, Kadri Veseli, Ruçi tha se bëhet fjalë për sovranitet dhe integritet territorial dhe të gjithë duhet të lënë anash interesat partiake, përcjell albinfo.ch. “Ne... 

Sa është i sinqert Thaçi ndaj shqiptarve të Luginës së Preshevës?

Shkruan: Nehat Hyseni Shqiptarët e Luginës së Preshevës, pa marrë parasysh ndasitë politike, partiake e ideologjike të tyre, të gjithë janë emocionuar dhe entuziazmuar skajshmërisht me nismën e Presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçit “për bashkimin e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës me Kosovën”. Si filloi kjo nismë? Më 14 korrik të këtij viti, në Bujanoc,... 

SHAIP KAMBERI: LUGINA E PRESHEVËS T’I BASHKOHET KOSOVËS

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri ka ftuar në takimin e rregullt udhëheqësit e komunave Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, me pjesëmarrje edhe të kryetarit të Mitrovicës, Agim Bahtiri, me të cilët kanë bashkëbiseduar për reciprocitetin në dialog që është i domosdoshëm në bisedimet Kosovë – Serbi. Haziri me këtë rast ka potencuar se ky është një takim i rregullt... 

Marrëveshja me Serbinë nuk është jetike për Kosovën

Nga dr. Islam LAUKA, diplomat, pedagog. Presidenti Thaçi dhe ithtarët e korrigjimit të kufijve a shkëmbimit të territoreve me Serbinë po e paraqesin nënshkrimin e marrëveshjes me tё si çështje jete a vdekjeje për Kosovën. E konceptuar si e tillë, për ta, ajo përjashton çdo diskutim për çmimin e saj. Edhe me çmimin e rëndë të dorëzimit të një pjese të territorit ose të dhënies... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch