Home » Histori

AZEM MESHI, U PËRJETËSOVE PËRGJITHNJË NË ALTARIN E DËSHMORËVE TË ATDHEUT

Bajram IBRAJ Kosturi më ka bërë shumë përshtypje për historinë e veçantë të tij. Kam qënë disa herë gjatë viteve 1987-1991 dhe kam “buajtur” në këtë fshat pikërisht në lagjen Meshaj. Kosturri hasian përbëhej nga tri vllazni, tri lagje: Meshaj, Gjonaj e Nabollaj. I pari i vllaznisë ishte Meshi, i ardhur prej Oroshit të Mirditës, por pastaj erdhën edhe vëllezërit... 

HILMI GASHI I DRENICËS, NË GJERMANI, NDEROHET ME ÇMIMIN E LARTË “AHMET KRASNIQI”

Nga Rali LURA Pas “Takimit të Tiranës” (4 mars 2019) e ”Takimit të Gjakovës” (26 prill 2019), “Gazeta e Alpeve” organizoi edhe “Takimin në Plavë-Guci”, te Bar-restorant “Krojet” në Vuthaj, më 1 gusht 2019, ku merrnin pjesë gazetarë e publicistë, studiues, poetë e shkrimtarë, veprimtarë atdhetarë, politik e kulturor, personalitete të fushave të ndryshme shqiptare... 

Lufta në mes të llojit të njëjtë ideologjik dhe nacionalizmi shqiptar

Nga Nue Oroshi Këtë analizë të shkurtër po e filloj me thënien e shenjtit të  shqiptarizmës at Gjergj Fishta ku në vargjet e shumta të tij kur e kishte vërejtur depërtimin e ideologjisë së kuqe pansllaviste ndër të tjera kishte shkruarë:”Çka të lanë kta  katër ujq/që i turrën shoqi shojt/thonë do të dalë një djall i kuq/që për t´gjallë... 

PERANDORIA OSMANE DHE SERBIA GJITHMONË GJENIN GJUHË TË PËRBASHKËT PËR ÇËSHTJE SHQIPTARE

Autori serb Millosh Jagodiq, në librin e tij: “Sulmet e Shqiptarëve në Serbi më 1879, Beograd, 2004, shkruan: Me Marrëveshjen e Kongresit të Berlinit, më 1878, tokat shqiptare u copëtuan dhe kufiri shqiptar, ndërmjet Perandorisë osmane dhe Serbisë u vua në Ristovc. Pra, është e njohur se me pushtimin e tokave shqiptare në Toplicë e gjetiu, qeveria serbe shpërnguli popullatën... 

Kryeministri Haradinaj nderoi me Medaljen “Gjergj Kastrioti-Skënderbeu” Familjen e Heroit të Kosovës, Bylbyl Breçani

Sot, në Tiranë, në sallen UNESCO të Muzeut Historik Kombëtar, u mbajt Akademia Përkujtimore për dëshmorin Bylbyl Breçani–“Hero i Kosovës”, dëshmor i Shqipërisë, “Qytetar Nderi” i Tropojës, organizuar nën patronatin e Kryeministrit të Kosovës, Z. Ramush Haradinaj. Në këtë veprimtari kishin ardhur personalitete të politikës, ushtrisë (gjeneralë e luftëtarë, veteranë... 

Rexhep Hasani – Rexha, figurë emblematike e Lëvizjes Kombëtare të Shqiptarve në Luginë të Preshevës

(1962 – 1994)Sot, më 22 qershor 2019 u bënë 25 vjet ose një çerekshekulli nga ndarja tragjike nga jeta e veprimtarit Rexhep Hasanit – Rexhës, në lulen e rinisë, në moshën 32 vjeçare, duke lënë familjen e njomë dhe miqtë e shokët e idealit dhe mbarë shqiptarët e Luginës përjetësisht të pikëlluar.Vendkalimi i hekurudhës te fshati Raincë është një pikë e... 

Më 24 Qershor 2019, ora 11.00, në Tiranë mbahet Akademi përkujtimore për dëshmorin e Kosovës e të Shqipërisë, Bylbyl Breçanin

AKADEMIA PËRKUJTIMORE PËR DËSHMORIN E KOSOVËS E TË SHQIPËRISË, BYLBYL HAZIR BREÇANI 24 Qershor 2019, ora 11.00 në Muzeun Historik Kombëtar (Salla UNESCO) në Tiranë. Nderojnë me praninë e tyre disa nga ushtarakët tropojas, kontributorë për Lirinë e Pavarësinë e Kosovës…: 1.- Muhamet Buçpapaj – Gjeneral 2.- Zenel Kuçana – Prefekt i Qarkut të Kukësit. 3.-... 

Gjenialiteti ushtarak i Gjergj Kastriotit!

Për madhështinë e Gjergj Kastriotit, deri më sot, kanë shkruar qindra autorë të ndryshëm, qindra libra e kompozime të ndryshme, ashtu edhe kryesisht në vendet Europiane, ka sheshe, rrugë, përmendore në kujtim të tij. Ushtarakët më të mirë të botës, të mëpasëm, do ta kenë si udhërrëfyes gjenialitetin ushtarak të Gjergj Kastriotit. Shiko p.sh: në... 

Plavë- Gucia Eden i Parajses Shqiptare! Aty ku flet shqip toka dhe qielli, guri dhe druri

Nga AZGAN HAKLAJ Refleksion në 30- vjetorin e SHKA Maja e Karafilit Plavë-Guci. Plava dhe Gucia, 2 hirushet e trojeve tona etnike përkunden prej mijra vjeçarësh në djepin e legjendave.Aty Lahuta e lashtë iliriane me tingujt kumbues dhe vajtimtar përjetëson simbolet e pavdekshme të historisë shqiptare, Teutën dhe Gentin, Gjergj Kastriotin e Oso Kukën, Ali Pashë Gucinë... 

Rrethanat e përgjithshme dhe veprimet e Batalionit “Qenan Ibrahimi”, të UÇPMB-së, paraprirëse të Betejës së Rahovicës

Më 12.05.2001, në Luginë të Preshevës, ndodhi edhe një ngjarje sa e dhimbshme,  aq edhe  e lavdishme, por edhe  pa harruar anën  e errët të saj. Jemi mësuar  të  dëgjojmë përralla apo gjysmë të vërteta për  Luftërat  tona për Liri, duke tentu  në  lavdërim të vetes të  bëjmë  Histori të rrejshme. Për mua, historia... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch