Home » Histori

SKËNDER PERPEPAJ, SHEMBULLI I SUKSESIT, NJERËZILLEKUT DHE SHQIPTARIZMËS

Nga  prof. dr. Lush SUSAJ Shqipëria është zhvilluar falë shqiptarizmës së familjeve tradicionale nga ku janë lindur, rritur dhe edukuar bijë dhe bija të mbushura me dashuri dhe respekt për Shqipërinë dhe Shqiptarët. Djemtë dhe vajzat e këtyre familjeve orëmëdha, pavarësisht ku kanë emigruar dhe punuar, asnjëherë nuk e kanë ulur vëmendjen e tyre ndaj fateve të njerëzve... 

ME QENDRËN INFORMATIVE TË KOSOVËS NË KRYE ME ENVER MALOKUN, BOTA ARRIT TË KUPTONTE TË VËRTETËN E KOSOVËS

Sot, bëhen 20 vjet të vrasjës së Enver Malokut, publicistit, gazetarit dhe shkrimtarit tonë të çmuar. Vrasja e Enver Malokut ka lënë vrragë të thella,jo vetëm për familjen, por për gjithë kombin shqiptar. Ne mërgimtarët në Suedi, e kujtojmë me shumë dhembje humbjen e Enver Malokut, sepse e kemi pasur bashkëpunëtor të ngushtë për të gjitha zhvillimet që ndodhnin në... 

DËBIMI I MUSLIMANËVE TË SERBISË NË VITET 1830-1867, SIPAS AUTORIT SAFET BANXHOVIQ/disa pjesë të librit/

Shkruan: Xhemaledin SALIHU Shumë shpesh përmendet “Pashalluku i Beogradit, i cili në dokumentet osmane nuk figuron me këtë emër. Pra, ekzistonte vetëm Sanxhaku i Smederevës, në përbërje të të cilit ishte edhe Beogradi. Popullata muslimane/edhe shqiptare-autori/, në hapësirat e Pashallukut të Beogradit, në të cilin shumë pak kishte popullsi etnike turke. Këta quheshin Gangrica... 

MUHAMET MALOS

Emri yt, përngjan me një profet. Në jetë vjen e ikën i tillë. Vjen mëngjes e ikën diell… Nëpër kohëra rritesh Njeri i Mirë. Tiranë,  më 7 mars 2018 Dr. Muhamet MALO është një nga humanistët më të mëdhenj të botës e kohës shqiptare;  besimtar bektashi – Njeri i Mirë; kampion i turizmit shqiptar me ngritjen e Teleferikut të Dajtit e hotelerisë së atyshme “Ballkoni... 

Disa fjalë lidhur me Fjalorin Enciklopedik të Kosovës I-II, botim i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Prishtinë, 2018.

Shkruan: Xhemaledin SALIHU, profesor Fjalorin Enciklopedik të Kosovës nuk e lexova të gjithin, por vetëm zërat dhe njësitë e Luginës së Preshevës, andaj edhe do të bëjë fjalë në këtë shkrimin tim vetëm për pjesën e zërave dhe njësivë nga Lugina e Preshevës. Të ceku se Fjalori Enciklopedik është i mirë se ardhur për studiuesit e lëmive të ndryshme,sepse në te gjejnë... 

Partizani i Kosovës e pedagogu i Tiranës, Dervish Ram Gjongecaj “Qytetar Nderi” i Tropojës

Nga Ramiz LUSHAJ                  Njëqind vjet ma herët, më 1 korrik 1919, në një kullë alpine të lagjes Gjongecaj (sot qyteti i Bajramcurrit) lindi Dervish Ram Gjongecaj. Në këtë fshat qëndror (Kolgecaj), i konsideruar i tillë prej austriakëve që më 1917, e kreu arsimin fillor 5-vjeçar, ku spikati për intelektin e tij, me veçantitë e tij. I edukuar për të qenë... 

Veteranët e Pavarësisë – A mos ne kemi harruar që jemi bijtë e një race të tillë fisnike!

Nga Veli HAKLAJ   Në vitet 2005 – 2006, duke konsultuar dokumente arkivore në Arkivin Qendror të Shtetit, për projekte që i kam përfunduar ose i kam në proces, u njoha me një nga dosjet e fondit arkivor për kremtimin e 25 – vjetorit të pavarësisë. Informacionet me shumë interes për ngjarje historike dhe personalitete me kontribute të shquara në Lëvizjen Kombëtare Shqiptare... 

LUFTA E PËRGJAKUR MË 19 SHTATOR 1944, DITËN E BAJRAMIT NË PRESHEVË

REZISTENCA E ARMATOSUR E SHQIPTARËVE VULLNETARË TË KOSOVËS LINDORE  PËRGJATË HEKURUDHËS BUJANOC-PRESHEVË-KUMANOVË, ME THEKS TË VEÇANTË LUFTA E PËRGJAKUR MË  19 SHTATOR 1944, DITËN E BAJRAMIT NË PRESHEVË Dëshmorët : Xhafer Maka, Musa Mustafa, Vebi Bilalli dhe Jahja Mehmet   /Me rastin e 75 vjetorit të Lidhjes së Dytë të Prizrenit/   Shkruan: Xhemaledin SALIHU, profesor   Lidhja... 

HEDHJA E BOMBAVE DHE MASAKRA NË XHAMINË E POSHTME TË PRESHEVËS MË 15 SHTATOR 1943

/Ndodhinë e kishte paralajmëruar banorja lokale serbe, baba/plaka/ Qipra Dejanoviq e Preshevës/.   /Me rastin e 75 vjetorit të kësaj ngjarjeje makabre/   Shkruan: Xhemaledin SALIHU, profesor   Më 15 shtator të vitit 1943, në Xhaminë e Poshtme të Preshevës, Natën e Ramazanit,Natën e Madhe të Kadrit, të 27 me radhë, thotë dëshmitari okular, Qazim Abdyli i Mëhallës së... 

SHTATORËT E BETEJAVE TË MËDHA PËR LIRI, SHTETFORMIM E BASHKIM TË TROJEVE ETNIKE SHQIPTARE

Azgan HAKLAJ – Maqedonia, më 30 shtator, vulos me votë të ardhmen e saj europiane, pro NATO-s dhe BE-së. Shqiptarët përcaktues. -Të hanen beteja për ta çliruar “Rrugën e Kombit”.   Nëntorët e Lirisë 1443-1912-1944 janë trinomi i historisë sonë kombëtare shqiptare. Ata janë kryefjala e kësaj historie për faktin se lidhen me çlirimin e Atdheut nga otomanët, shpalljen... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch