Asambleja e Kombeve të Bashkuara miraton rezolutën: Palestina të bëhet anëtare e OKB-së

Read Time:1 Minute, 19 Second

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara (OKB) i ka bërë thirrje Këshillit të Sigurimit të OKB-së të rishqyrtojë anëtarësimin e Palestinës në OKB përmes rezolutës që u miratua me 143 vota pro, nëntë vota kundër dhe 25 abstenime.

Rezoluta i bën thirrje Këshillit të Sigurimit që të “rishqyrtojë çështjen në mënyrë të favorshme” dhe thekson që Autoritetit Palestinez t’i jepet anëtarësimi në OKB, duke theksuar se “Shteti i Palestinës është i kualifikuar për anëtarësim në Kombet e Bashkuara”.

Përpara fillimit të sesionit të OKB-së, Misioni i SHBA-së në OKB shpjegoi se nëse rezoluta miratohej dhe aplikimi për anëtarësim dërgohej në Këshillin e Sigurimit, SHBA-të do të vendosnin përsëri veton.

Misioni i SHBA tha se Autoriteti Palestinez nuk i plotëson kriteret për anëtarësimin në OKB dhe se rezoluta nuk zgjidh shqetësimet e ngritura më parë në lidhje me anëtarësimin palestinez.

Në prill, Autoriteti Palestinez rifilloi kërkesën e tij për anëtarësim dhe më vonë atë muaj, SHBA vuri veton ndaj përpjekjes palestineze për të arritur statusin e anëtarësimit. Votimi në Këshillin e Sigurimit pa 12 anëtarë pro dhe një kundër, përveç vetos së SHBA. Izraeli lavdëroi veton e SHBA-së, duke e quajtur ofertën palestineze një “propozim të turpshëm” ndërsa presidenca e Autoritetit Palestinez e quajti veton “të padrejtë, imorale dhe të pajustifikuar”.

Në shtator 2011, Autoriteti Palestinez nuk arriti të fitonte njohjen e OKB-së si një shtet anëtar i pavarur. Një vit më vonë, OKB-ja vendosi që statusi i “entitetit vëzhgues jo-anëtar” të Autoritetit Palestinez do të ndryshohej në “shtet vëzhgues jo-anëtar”, ngjashëm me Vatikanin.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Argatët shqipfolës të Kremlinit gjejnë strehim politik tek kolibja e Mickovskit! 
Next post Malit të Zi do të votojë pro Rezolutës për Srebrenicën në OKB