Home » Rajonale

JA PSE S’DUHET BESUAR LËVIZJA ”BESA”

Një përgjigje e shkurtër dhe shumë pyetje zëdhënësit të Lëvizjes BESA, Faton Fazliu: – Të jesh pjesë e Lëvizjes ”BESA”, a nënkupton ta gënjesh popullin se nuk je organizatorë në protestë, ndërkaq sa sheh se rrugët janë mbushur me protestues, shfaqeni si heronjë dhe e uzurponi atë, ngase, – ”ndjeheni gjallë dhe ekzistoni”!? – Të jesh... 

Ekskluzive – Mema: ”Shkupi, një histori Ilire” do ta dridh Maqedoninë

Gazetari i Top Channel Marin Mema me një rrëfim ekskluziv vetëm për Telegrafi Maqedoni ka treguar se këtë të shtunë do ta dridh Maqedoninë me një dokumentar të emërtuar ”Shkupi, një histori Ilire”. Mema për Telegrafi Maqedoni ka treguar se si policia e Maqedonisë e ka ndaluar atë për disa orë në pyetje që në fillim dukej si kontroll rutinë por pastaj u shndërrua në një... 

Vazhdon protesta në Shkup

Mijëra protestues janë mbledhur në sheshin “Maqedoni” në Shkup për të kundërshtuar vendimin e presidentit të këtij shteti, Gjorgje Ivanov, për amnistimin e politikanëve maqedonas që janë nën hetime, janë në proces gjyqësor apo të dënuar për vepra penale. Kjo është dita e katërt e protestave që u organizuan nga shoqërua civile. Protestuesit fillimisht u drejtuan drejt Parlamentit,... 

SONDAZH: Cilit lider partiak shqiptar në Maqedoni i besoni mëshumë?

Sondazhi është anonim. Mund të votosh vetëm një herë, por lejohet votimi për më shumë se një lider partiak.Sondazhi mbyllet më 25 shkurt 2015 në ora 6:53 PM Kliko këtu: http://bit.do/Sondazhi  Read More »

“(Mos) Zyrtarizimi i gjuhës shqipe në Republikën e Maqedonisë”

Autor Arsim Sinani    Me parathënie nga Prof. Dr. Blerim Reka   Sipas autorit, kushtetuta e vitit 1991 e Republikës së Maqedonisë, një kushtetutë mono-etnike, e varrosi gjuhën shqipe dhe ndaj shqiptarëve është praktikuar një diskriminim i tmerrshëm. Në zbatim të kësaj kushtetute,  edhe vetë përdorimi i gjuhës shqipe ishte i atillë, sa edhe toponimet e qyteteve dhe të... 

Raketat e instaluara të Rusisë në Preshevë , prodhojn frikë dhe nxisin shpërnguljen e Shqiptarëve

Shkruan : Mr.Sc. Refik HASANI Vizita e Presidentit të Federatës Ruse Vlladimir PUTIN,në Beograd në tetorin e vitit të kaluar ku i’u bë një pritje dhe parad ushtarake që askujt nuk u ishte bër që nga koha e vdekjes së Titos dhe prishjes së RSFJ-ës, pastaj ushtrimet ushtrake po ashtu vitin e kaluar nga Ushtria e Federatës Ruse në Serbi krejt afër kufirit me Kosovën dhe Kroacin.... 

Dikush nga të arrestuarit e grupit të Kumanovës dyshohet të kenë pasur kontakt me Agjencinë e Intelegjencës dhe DSK-në

Disa prej të arrestuarëve nga kosova  prej grupit të Kumanovës para autoriteteve kompetente maqedonase deklaruan se kanë pasur kontakt me të paktën dy njerëz nga Agjencia e Inteligjencës dhe me dy nga DSK-ja, mëson jo-zyrtarisht Alsat-M nga burimet e hetimit.   Sipas informatave të pakonfirmuara tani për tani, në një pjesë të deklaratave zyrtare të të arrestuarve është përmendur... 

Protesta në Shkup – Njëra anë festë e tjetra përplot me policë

Nga njëra anë proteste paqësore ku dominon një atmosferë krejtësisht festive, ndërsa nga ana tjetër forca të shumta policore të përbërë nga njësite speciale për intervenim të shpejtë, autoblinda, topa uji dhe automjete të tjera të rënda. Nga qielli ndërkaq vërreheshin edhe drone që qarkullonin shumë pak mbi kokën e protestuesve ndërsa mbi godinën e Qeverisë dhe institucioneve... 

Ali Ahmeti – kufomat e të vrarëve shqiptarë vështirë mund të identifikohen për shkak të gjymtimit

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti thotë se arsyeja e mos konfirmimit të të vrarëve nga Ministria e Punëve të Brendshme është pamundësia e identifikimit për shkak të dëmtimit të madh të kufomave. Tjetër arsye thuhet të jetë edhe ajo e mungesës së dokumenteve të identifikimit të të vrarëve. Kështu ka thënë Milaim Zeka në një paraqitje për RTK’në... 

Maqedoni – Dorëhiqen Gordana Jankullovska, Mile Janakievski, Sasho Mijallkov edhe Zoran Stavreski

Ministrja për punë të brendshme Gordana Jankullovska, zv. Kryeministri njeherit dhe i financave Zoran Stavreski, ai për transport dhe lidhje Mile Janakievski dhe shefi i policisë sekrete Sasho Mijallkov dorëhiqe nga postet e tyre udhëheqëse. Dorëheqja e Jankullovskës vjen pas aksionit policorë që ndodhi në ‘Lagjen e Trimave’ në Kumanovë ku mbetën të vrarë 22 persona, mes tyre... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch