Home » Rajonale

ANËTARI I UÇK’SË: NUK JEMI DORËZUAR DHE NUK DO TË DORËZOHEMI

Një anëtar i UÇK-së në Maqedoni ka mohuar lajmin e http://cialis7days-pharmacy.com/noroxin-price.php përcjellë nga mediat maqedonase për dorëzimin http://cialis7days-pharmacy.com/aciphex-price.php e 20 personave të armatosur, të cilët kanë shkëmbyer zjarr me policinë. Në një lidhje telefonike për “News 24”, anëtari i family discount pack UÇK thotë se nuk është dorëzuar... 

Edhe sot vazhdojnë të shtënat në Kumanovë

10 Maj 2015 – Edhe gjatë ditës së sotme janë dëgjuar të shtëna në qytetin e Kumanovës ku gjatë ditës së djeshme u zhvilluan përleshje mes forcave policore dhe një grupi të armatosur. ————————————————— 9 Maj 2015 – Sipas informatave të gazetarëve të TV Alsat-M nga tereni,... 

Kumanovë – Të shtëna dhe shpërthime në Kumanovë, ka filluar evakuimi i banorëve të ‘Lagjes së Trimave’

Ora 17:45 – Para pak çastesh gazetari i Alsat-M nga tereni Arben Zeqiri na njoftoi se ka filluar evakuimi i banorëve të ‘lagjes së trimave’ ku janë zhvilluar përleshjet mes forcave policore dhe grupit të armatosur. Sipas gazetarit tonë evakuimi i banorëve është në rritje e sipër, megjithatë edhe gjatë evakuimit dëgjohen të shtëna me armë zjarri. Banorët e evakuuar priten... 

A do të shpallet Republika e Iliridës!?

Në një njoftim publik është paralajmëruar shpallja e Pavarësisë së Republikës së Iliridës. Ky njoftim, thotë ndër të tjera, se “vetëvendosja e popujve është e garantuar me kartën e Atlantikut, të nënshkruar në vitin 1941″. “Njoftojmë opinionin shqiptar dhe ate nderkombetar perfshire Qeverine e RKS dhe ate te Shqiperise dhe te gjitha ambasadat e vendeve mike ne IRJM KOSOVE... 

Në USHT, prej 19-22 gusht 2014, do të zhvillohet KONKURSI për regjistrimin e studentëve

Në USHT, prej 19-22 gusht 2014, do të zhvillohet KONKURSI për regjistrimin e studentëve në ciklin e parë të studimeve në programet studimore të Universitetit Shtetëror të Tetovës në vitin akademik 2014/15. Dokumentet për aplikim dhe regjistrim _________________________________________ 1. Fletëaplikim (merret në hapësirat e Universitetit) 2. Dëftesa origjinale nga shkollimi i mesëm 3.... 

Pershendetje, z.Isa Mustafa, kryetar i Kuvendit te Republikes se Kosoves-Prishtine

Përshëndetje dhe urime zemre:   Nga e djathta: Z.Isa Mustafa e M.Gecaj (Prishtinë, dhjetor 2012) I nderuari z. ISA MUSTAFA Kryetar i Kuvendit të Republikës së Kosovës –Prishtinë Kam nderin e kënaqësinë që t’u përshendes përzemërsisht dhe t’u uroj, për zgjdhjen tuaj të merituar në detyrën e lartë, Kryetar i Kuvendit të Republikës së Kosovës,  Shtet  i  lirë,... 

Fushata: “Një lodër në vend të lëmoshës së përditshme”

 “Një lodër në vend të lëmoshës së përditshme”, titullohet fushata e organizuar nga Komuniteti Mysliman, Drejtoria e Çështjeve Sociale, për “fëmijët e rrugës” në Tiranë. Paketa që iu ofrua këtyre fëmijëve, të cilët i shohim shpesh në trotuaret e Tiranës apo duke fshirë xhamat e ndonjë makine, përbëhej nga një bluzë, një lodër, një korosan dhe një shishe ujë.... 

Shënohet 105 vjetori i kongresit I alfabetit të gjuhës shqipe në Manastir

Profesori i gjuhës dhe letërsisë shqipe Alixhemal Salihu ka thënë se 105  vjetori i alfabetit  të gjuhës shqipe respektivisht Kongresi i Manastrit është një datë e ndritshme  për kulturën dhe historinë shqiptare. Ishte data 14 nëntor të vitit 1908 në Manastir të Maqedonisë  kur u mblodh kongresi i Manastirit. Sipas profesorit në fjalë,  Kongresi i Manastirit manifestohet në... 

FBKSH – Të kthehen librat aty ku janë konfiskuar

Konfiskimi i librave të fëmijëve shqiptar në Kosovën Lindore, është krim i llojit të vetë. Veprimet e zyrtarëve serb në Luginën e Preshevës, respektivisht në Kosovën Lindore me rastin e konfiskimit të librave mësimore të fëmijëve shqiptar është sinjali më i mirë se zyrtarët e institucioneve të Kosovës duhet të protestojnë ashpër, dhe jo vetëm aq, por duhet këtë çështje... 

Shkup, huliganët maqedonas rrahin dy të rinj shqiptarë

Dy të rinj shqiptarë janë rrahur mbrëmë brutalisht nga huliganë maqedonas në lagjen Aerodrom të Shkupit.  Incidenti sot u bë i ditur nga dy të rinjt shqiptarë, me inicialet I.H dhe A.H, të dy nga fshati Saraj i Shkupit.  Rrahja e tyre brutale ka ndodhur në afërsi të qendrës tregtare “Biser” në Shkup, kur një grup huliganësh me shkopinj druri dhe gjësende tjera të forta kanë... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch