Home » Rajonale

Në USHT, prej 19-22 gusht 2014, do të zhvillohet KONKURSI për regjistrimin e studentëve

Në USHT, prej 19-22 gusht 2014, do të zhvillohet KONKURSI për regjistrimin e studentëve në ciklin e parë të studimeve në programet studimore të Universitetit Shtetëror të Tetovës në vitin akademik 2014/15. Dokumentet për aplikim dhe regjistrim _________________________________________ 1. Fletëaplikim (merret në hapësirat e Universitetit) 2. Dëftesa origjinale nga shkollimi i mesëm 3.... 

Pershendetje, z.Isa Mustafa, kryetar i Kuvendit te Republikes se Kosoves-Prishtine

Përshëndetje dhe urime zemre:   Nga e djathta: Z.Isa Mustafa e M.Gecaj (Prishtinë, dhjetor 2012) I nderuari z. ISA MUSTAFA Kryetar i Kuvendit të Republikës së Kosovës –Prishtinë Kam nderin e kënaqësinë që t’u përshendes përzemërsisht dhe t’u uroj, për zgjdhjen tuaj të merituar në detyrën e lartë, Kryetar i Kuvendit të Republikës së Kosovës,  Shtet  i  lirë,... 

Fushata: “Një lodër në vend të lëmoshës së përditshme”

 “Një lodër në vend të lëmoshës së përditshme”, titullohet fushata e organizuar nga Komuniteti Mysliman, Drejtoria e Çështjeve Sociale, për “fëmijët e rrugës” në Tiranë. Paketa që iu ofrua këtyre fëmijëve, të cilët i shohim shpesh në trotuaret e Tiranës apo duke fshirë xhamat e ndonjë makine, përbëhej nga një bluzë, një lodër, një korosan dhe një shishe ujë.... 

Shënohet 105 vjetori i kongresit I alfabetit të gjuhës shqipe në Manastir

Profesori i gjuhës dhe letërsisë shqipe Alixhemal Salihu ka thënë se 105  vjetori i alfabetit  të gjuhës shqipe respektivisht Kongresi i Manastrit është një datë e ndritshme  për kulturën dhe historinë shqiptare. Ishte data 14 nëntor të vitit 1908 në Manastir të Maqedonisë  kur u mblodh kongresi i Manastirit. Sipas profesorit në fjalë,  Kongresi i Manastirit manifestohet në... 

FBKSH – Të kthehen librat aty ku janë konfiskuar

Konfiskimi i librave të fëmijëve shqiptar në Kosovën Lindore, është krim i llojit të vetë. Veprimet e zyrtarëve serb në Luginën e Preshevës, respektivisht në Kosovën Lindore me rastin e konfiskimit të librave mësimore të fëmijëve shqiptar është sinjali më i mirë se zyrtarët e institucioneve të Kosovës duhet të protestojnë ashpër, dhe jo vetëm aq, por duhet këtë çështje... 

Shkup, huliganët maqedonas rrahin dy të rinj shqiptarë

Dy të rinj shqiptarë janë rrahur mbrëmë brutalisht nga huliganë maqedonas në lagjen Aerodrom të Shkupit.  Incidenti sot u bë i ditur nga dy të rinjt shqiptarë, me inicialet I.H dhe A.H, të dy nga fshati Saraj i Shkupit.  Rrahja e tyre brutale ka ndodhur në afërsi të qendrës tregtare “Biser” në Shkup, kur një grup huliganësh me shkopinj druri dhe gjësende tjera të forta kanë... 

Exit Poll-et me parashikime të ndryshme për rezultate

Përderisa Exit Poll i “IPR Marketing” dhe “Ora News” e kanë nxjerr fitues në Exit Poll Koalicionin e majtë, një Exit Poll tjetër i bërë nga Civitas Albania, prapa të cilit thuhet se është një kompani amerikane, e ka nxjerr fitues koalicionin demokrat. “Koalicioni i Partisë Demokratike i prirë nga Sali Berisha prinë me 48 për qind kundrejt koalicionit të Partisë Socialiste... 

Daçiq hedh poshtë mundësinë që me Thaçin t”i heq barrikadat në lumin Ibër

Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq e ka hedhur sot poshtë mundësinë që bashkë me kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçin simbolist ti heqin barrikadat në urën mbi lumin Ibër në Mitrovicë, për çfarë ka spekuluar shtypi në Prishtinë, duke cekur se kjo çështje është e bukur për gazeta, por nuk është reale në jetë. Pyetjes së gazetarëve që të komentoj shkrimet e shtypit... 

Ka dështuar përpjekja e Maqedonisë dhe Serbisë që të përjashtojnë Kosovën nga bashkëpunimi rajonal

Në koordinim me MPJ-në dhe diplomatët kosovarë, shumica e vendeve të rajonit kanë bojkotuar samitin e organizuar nga Maqedonia në Ohër për shkak të mos ftesës së Kosovës. Kjo ka detyruar anulimin dhe dështimin e këtij takimi, ndërsa incidenti ka nxjerrë në shesh ndikimin e madh që Beogradi ende ushtron në vendimmarrjen në Shkup. Burime të Kohës Ditore thonë se ka qenë vetë... 

Qeveria e Serbisë e miraton Planin për zbatimin e marrëveshjes

Qeveria e Serbisë e ka miratuar raportin e ekipit për hartimin e Planit të zbatimit të marrëveshjes së arritur në Bruksel, si dhe Planin e zbatimit të marrëveshjes së parë për parimet të cilat rregullojnë normalizimin e raporteve si dokument i cili nuk e prejudikon statusin e Kosovës. Në kumtesën zyrtare thuhet se Kryeministri, Ivica Daçiq e ka njoftuar përfaqësuesen e lartë të... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch