Home » Rajonale

Daçiq hedh poshtë mundësinë që me Thaçin t”i heq barrikadat në lumin Ibër

Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq e ka hedhur sot poshtë mundësinë që bashkë me kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçin simbolist ti heqin barrikadat në urën mbi lumin Ibër në Mitrovicë, për çfarë ka spekuluar shtypi në Prishtinë, duke cekur se kjo çështje është e bukur për gazeta, por nuk është reale në jetë. Pyetjes së gazetarëve që të komentoj shkrimet e shtypit... 

Ka dështuar përpjekja e Maqedonisë dhe Serbisë që të përjashtojnë Kosovën nga bashkëpunimi rajonal

Në koordinim me MPJ-në dhe diplomatët kosovarë, shumica e vendeve të rajonit kanë bojkotuar samitin e organizuar nga Maqedonia në Ohër për shkak të mos ftesës së Kosovës. Kjo ka detyruar anulimin dhe dështimin e këtij takimi, ndërsa incidenti ka nxjerrë në shesh ndikimin e madh që Beogradi ende ushtron në vendimmarrjen në Shkup. Burime të Kohës Ditore thonë se ka qenë vetë... 

Qeveria e Serbisë e miraton Planin për zbatimin e marrëveshjes

Qeveria e Serbisë e ka miratuar raportin e ekipit për hartimin e Planit të zbatimit të marrëveshjes së arritur në Bruksel, si dhe Planin e zbatimit të marrëveshjes së parë për parimet të cilat rregullojnë normalizimin e raporteve si dokument i cili nuk e prejudikon statusin e Kosovës. Në kumtesën zyrtare thuhet se Kryeministri, Ivica Daçiq e ka njoftuar përfaqësuesen e lartë të... 

Mbahet mbledhja e dhjetë e Europës Juglindore

Mbledhja e dhjetë e Europës Juglindore Mëngjesi kombëtar kosovar i lutjeve Prishtinë, KOSOVË 24 maj – 26 maj 2013-05-24 Orari Provues   E premte, 24 maj 10:00 – 21:00                              Regjistrimi Hoteli Swiss Diamond E premte, 24 maj 19:00 – 21:00                              Koktej pranimi mirëseardhës E shtunë,... 

Deklarate e zyres se shtypit Aleanca Popullore

Kreu i Aleancës Popullore, Artur Dojaka ka prezantuar dy ditët e fundit kandidatët e kësaj partie në Durrës, Elbasan, Korçë dhe Gjirokastër, përkatësisht Zhaneta Saliu, Erjon Softa, Stilian Belishta dhe Arben Duka. Më parë është prezantuar kandidatura e Tiranës, mjeku i njohur Arjan Hamiti, ndërkohë që do vijojnë prezantimet në qarqet e tjera. Aleanca Popullore, një parti me mbështetje... 

Lushtaku dhe katër të tjerë ndalen në mbajtje

Sami Lushtaku është ndalë në mbajtje. Këtë e ka konfirmuar avokati i Sami Lushtakut, Arianit Koci. Përveç Lushtakut, për njëzetekatër orë janë ndaluar edhe Sahit Jashari, Jahir Demaku, Zeqir Demaku e Hysni Thaçi. Avokati i Kryetarit te Skenderajt ka thënë se Sami Lushtaku nuk është marrë në pyetje, por vetëm atij iu është kërkuar ti jap të dhënat personale. ”Me kërkesë... 

Ragmi Mustafa në Tiranë po merrë pjesë në Panairin “Javët e Biznesit Kombëtarë”

Përfaqësues të shteteve të rajonit janë duke qëndruar në Tiranë ku po marrin pjesë në panairin mbarëshqiptarë “Javët e Biznesit Kombëtarë”. Në panair Luginën e Preshevës është duke e përfaqësuear kryetari komunës së Preshevës Ragmi Mustafa.   Kryetari komunës së Preshevës Ragmi Mustafa është duke qëndruar në Tiranë ko po merr pjesë në Panairin “Javët e... 

Westerwelle: Marrëveshja bëhet për t’u zbatuar

Prishtinë, 20 maj  – Marrëveshjen, që ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Guido Westervelle e ka quajtur historike ka kërkuar që të zbatohet. KTV citon të ketë thënë ai se në këto momente duhet durim e mençuri, duke shtuar se Gjermania do të vazhdojë të përkrahë Kosovën sikurse në të kaluarën. Westervelle ka thënë se në këto katër vjetët e fundit kjo është mundësia... 

Isa Mustafa e Riza Halimi kërkojnë reciprocitet me serbët e veriut të Kosovës

Prishtinë – Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Dr. Isa Mustafa, priti dje kryetarin e PVD-së,  z. Riza Halimin dhe antarët tjerë të PVD-së, z. Galip Beqiri,  njiherit dhe kryetar i Këshillit Nacional, Shaip Kamberi  dhe z. Nehat Hyseni si dhe z. Rahmi Zylfiu, kryetar i Unionit Demokratik Shqiptar(UDSH). Mustafa dhe delegacioni nga Lugina e Preshëvës biseduan për problemet... 

Edita Tahiri: Prishtina do të insistojë tek autoritet e Beogradit të heqin dorë nga politika diskriminuese ndaj shqiptarëve në Luginë të Preshevës

Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Edita Tahiri ka thënë se Prishtina do të insistojë tek autoritet e Beogradit të heqin dorë nga politika diskriminuese ndaj shqiptarëve në Luginë të Preshevës. “Marrëveshja në fjalë padyshim do të reflektohej pozitivisht edhe tek perspektiva dhe përmirësimi i statusit tek minoritetet tona, qoftë në Kosovë, qoftë në Serbi. Veç kësaj, vazhdimisht... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch