Home » Rajonale

Koha për kompromis me Kosovën

Nënkryetarja e Qeverisë së Serbisë për Integrime Evropiane, Suzana Grubjeshiq, ka thënë se ka ardhur koha për arritjen e kompromisit ndërmjet Beogradit e Prishtinës, kompromis që sipas saj, do t’i siguronte të ardhmen Serbisë dhe gjithë qytetarëve. “Serbia është plotësisht e orientuar për marrëveshje dhe për gjetjen e një zgjidhjeje të qëndrueshme për Kosovën. Është... 

Daçiq: Me lehtësi do të merreshim vesh për shkëmbim territoresh

Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq, më qartë se ndonjëherë më parë ka bërë thirrje për shkëmbim territoresh mes shtetit të tij dhe Kosovës. Në një intervistë të gjatë për gazetën gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, Daçiq tërthorazi pranoi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian janë kundër ndarjes së Kosovës në atë mënyrë që veriu i vendit... 

Deklarate per shtyp e Levizjes Came ne lidhje me Deklaraten e Liderit te PS per Ceshtjen Came

Lëvizja Çame shpreh vlerësimin e saj në lidhje me deklaratat e fundit të Partisë Socialiste për përqasjen e tyre për Çështjen Çame.   Prej kohësh ka lindur nevoja për një vizion të ri të të parit dhe të trajtuarit të kësaj Çështjeje nga ana e të gjithë faktorëve politik të rëndësishëm në vend.   Mbështesin fuqishëm idenë për përdorimin e instrumentave europian... 

PER VEZHGIMIN E MONITORIMIN E ZGJEDHJEVE PARLAMENTARE 2013

AKTIVISTE E TE DREJTAVE TE NJERIUT ZNJ. KOZETA ZAVALANI, ESHTE ANGAZHUAR PER TE KRYER ME SUKSES MISIONIN E SAJ , SE BASHKU ME VEZHGUES NGA SHOQATA IGFM ALBANIA PER ORGANIZIMIN E DREJTIMIN E FUSHATES PER MONITORIMIN DHE VEZHGIMIN E ZGJEDHJEVE PARLAMENTARE QERSHOR 2013. Në Konferencën për shtyp, mbajtur ditën e shtunë më 6 prill 2013 në një nga sallat e Hotel Tirana Internacional, ajo mbajti... 

KESHILLI I LEVIZJES KOMBTARE- NISIM PROTESTEN MASIVE KUNDER FARSES ELEKTORALE QE PO PERGATITET NE TIRANE DUKE PASUAR NE PRISHTINE!

Fatos Ashiku (Popull Shqiptare! -Cohu dhe rikthe sistemin politik te cilin kerkove me nderrimin e sistemit ne v 90 si ne Tirane edhe ne tere trevat! Te gjithe bashkuar ja dalim.Qeveri Teknike per zgjedhje te lira. Kjo klase politike e koruptuar ne kalvaret e modelit poshtrues se skemes se coptimit dhe ricoptimit(kosove)nuk eshte argument dhe garant per zgjedhje te lira dhe me standarte. Zgjedhja e... 

Nuk ka marrëveshje nga takimi i fundit të bisedimeve Kosovë-Serbi

Pa marrëveshje ka përfunduar takimi i raundit të tetë të bisedimeve ndërmjet kryeministrit Hashim Thaçi, homologut te tij serb, Ivica Daçiq me ndërmjetësimin e shefes së diplomacisë së BE-së, baroneshës Catherine Ashton. POSTUAR 00:38 / 03.04.2013 Kryeministri Hashim Thaçi, në një intervistë ekskluzive për RTK-në, menjëherë pas rundit të tetë të bisedimeve në Bruksel, ka... 

Thaçi: Nuk kemi presion, ama asnjë lloj presioni

“2 prilli do të jetë vendimtar për marrëveshjen. Ne jemi shumë komod për atë që është në tavolinë, sepse çdo gjë që është në tavolinë është në përputhje të plotë me Kushtetutën e Kosovës, ligjet dhe Pakon e Ahtisarit”, tha kryeministri Thaçi. Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi raportoi para Kuvendit për takimin e shtatë me kryeministrin e Serbisë Ivica Daçiq në... 

Dokumenti i Ashtonit ka pësuar ndryshime

Prishtinë, 28 mars 2013 – Në draft marrëveshjen tetë pikëshe të BE-së ofruar Prishtinës dhe Beogradit nga përfaqësuesja e lartë Catherine Ashton, ku janë të përfshira të gjitha vërejtje dhe sugjerimet e bëra nga Qeveria e Kosovës. Marrëveshja është dokument që pritet të nënshkruhet me 2 prill në Bruksel mes kryeministrit Thaçi dhe atij serb, Daçiq me ndërmjetësimin... 

Oferta e fundit në tetë pika e Ashtonit për Serbinë

Pas një dokumenti që para disa ditësh e botoi gazeta Politika e Beogradit, e që përmban zgjidhjet që Brukseli i ofron Beogradit për Bashkësinë e komunave serbe (BKS) në veri të Kosovës, të cilin nuk e ka përgënjeshtruar askush, gazeta serbe “Blic” pas mbledhjes së mbrëmshme të kreut shtetëror serb, sot si ekskluzive e boton dokumentin prej tetë pikash që Catherine Ashton ia... 

Pas 70 vitesh një shqiptar do qeverisë Kërçovën

Kandidati i BDI-së për Kërçovën, Fatmir Dehari, mbrëmë ka falënderuar të gjithë mbështetësit e tij për fitoren e siguruar kundrejt kandidatit të përbashkët të VMRO-DPMNE-së dhe të LSDM-së në zgjedhjet lokale në vend. Dehari ka falënderuar veçanërisht mërgimtarët, të cilët kanë ardhur nga çdo pjesë e rruzullit për t’i dhënë mbështetje atij në betejën e vështirë... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch