Home » Rajonale

Ashton: Thaçin e Daçiqin i ftova në Bruksel për kompromis

Përfaqësuesja e lartë për Politikë të Jashtme e BE-së,  Catherine Ashton, duke konfirmuar takimin e nesërm të kryeministrave të Kosovës e të Serbisë, Hashim Thaçi e Ivica Daçiq, përmes një deklarate sqaroi se “I kamë ftuar për nesër kryeministrin Hashim Thaçi e Ivica Daçiq për një takim në Bruksel. Kamë kërkuar nga ta që të vijnë me një frymë konstruktive, të gatshëm... 

DEKLARATË PËR SHTYP E PARTISË “ALEANCA POPULLORE

Lëvizja Çame kthehet në parti politike dhe rregjistrohet ne KQZ · *Grupimi prej prej 12 Partish, Shoqatash dhe grupe të tjera interesi do të quhet Aleanca Popullore.* · *Aleanca Popullore e bindur në suksesin elektoral për shkak të mbështetjes së gjerë që gëzon.* · *Aleanca Popullore nuk tërhiqet nga kërkesa për Votim Unanim në Parlamentin e Shqipërisë të Rezolutës për Çështjen... 

Koha për kompromis me Kosovën

Nënkryetarja e Qeverisë së Serbisë për Integrime Evropiane, Suzana Grubjeshiq, ka thënë se ka ardhur koha për arritjen e kompromisit ndërmjet Beogradit e Prishtinës, kompromis që sipas saj, do t’i siguronte të ardhmen Serbisë dhe gjithë qytetarëve. “Serbia është plotësisht e orientuar për marrëveshje dhe për gjetjen e një zgjidhjeje të qëndrueshme për Kosovën. Është... 

Daçiq: Me lehtësi do të merreshim vesh për shkëmbim territoresh

Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq, më qartë se ndonjëherë më parë ka bërë thirrje për shkëmbim territoresh mes shtetit të tij dhe Kosovës. Në një intervistë të gjatë për gazetën gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, Daçiq tërthorazi pranoi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian janë kundër ndarjes së Kosovës në atë mënyrë që veriu i vendit... 

Deklarate per shtyp e Levizjes Came ne lidhje me Deklaraten e Liderit te PS per Ceshtjen Came

Lëvizja Çame shpreh vlerësimin e saj në lidhje me deklaratat e fundit të Partisë Socialiste për përqasjen e tyre për Çështjen Çame.   Prej kohësh ka lindur nevoja për një vizion të ri të të parit dhe të trajtuarit të kësaj Çështjeje nga ana e të gjithë faktorëve politik të rëndësishëm në vend.   Mbështesin fuqishëm idenë për përdorimin e instrumentave europian... 

PER VEZHGIMIN E MONITORIMIN E ZGJEDHJEVE PARLAMENTARE 2013

AKTIVISTE E TE DREJTAVE TE NJERIUT ZNJ. KOZETA ZAVALANI, ESHTE ANGAZHUAR PER TE KRYER ME SUKSES MISIONIN E SAJ , SE BASHKU ME VEZHGUES NGA SHOQATA IGFM ALBANIA PER ORGANIZIMIN E DREJTIMIN E FUSHATES PER MONITORIMIN DHE VEZHGIMIN E ZGJEDHJEVE PARLAMENTARE QERSHOR 2013. Në Konferencën për shtyp, mbajtur ditën e shtunë më 6 prill 2013 në një nga sallat e Hotel Tirana Internacional, ajo mbajti... 

KESHILLI I LEVIZJES KOMBTARE- NISIM PROTESTEN MASIVE KUNDER FARSES ELEKTORALE QE PO PERGATITET NE TIRANE DUKE PASUAR NE PRISHTINE!

Fatos Ashiku (Popull Shqiptare! -Cohu dhe rikthe sistemin politik te cilin kerkove me nderrimin e sistemit ne v 90 si ne Tirane edhe ne tere trevat! Te gjithe bashkuar ja dalim.Qeveri Teknike per zgjedhje te lira. Kjo klase politike e koruptuar ne kalvaret e modelit poshtrues se skemes se coptimit dhe ricoptimit(kosove)nuk eshte argument dhe garant per zgjedhje te lira dhe me standarte. Zgjedhja e... 

Nuk ka marrëveshje nga takimi i fundit të bisedimeve Kosovë-Serbi

Pa marrëveshje ka përfunduar takimi i raundit të tetë të bisedimeve ndërmjet kryeministrit Hashim Thaçi, homologut te tij serb, Ivica Daçiq me ndërmjetësimin e shefes së diplomacisë së BE-së, baroneshës Catherine Ashton. POSTUAR 00:38 / 03.04.2013 Kryeministri Hashim Thaçi, në një intervistë ekskluzive për RTK-në, menjëherë pas rundit të tetë të bisedimeve në Bruksel, ka... 

Thaçi: Nuk kemi presion, ama asnjë lloj presioni

“2 prilli do të jetë vendimtar për marrëveshjen. Ne jemi shumë komod për atë që është në tavolinë, sepse çdo gjë që është në tavolinë është në përputhje të plotë me Kushtetutën e Kosovës, ligjet dhe Pakon e Ahtisarit”, tha kryeministri Thaçi. Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi raportoi para Kuvendit për takimin e shtatë me kryeministrin e Serbisë Ivica Daçiq në... 

Dokumenti i Ashtonit ka pësuar ndryshime

Prishtinë, 28 mars 2013 – Në draft marrëveshjen tetë pikëshe të BE-së ofruar Prishtinës dhe Beogradit nga përfaqësuesja e lartë Catherine Ashton, ku janë të përfshira të gjitha vërejtje dhe sugjerimet e bëra nga Qeveria e Kosovës. Marrëveshja është dokument që pritet të nënshkruhet me 2 prill në Bruksel mes kryeministrit Thaçi dhe atij serb, Daçiq me ndërmjetësimin... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch