Home » Rajonale

Zgjedhjet Vendore – Maqedoni 2013

  Ali Ahmeti shpall fitoren e Kërçovës Tashmë Kërçova i kalon në drejtim shqiptarëve. Ali Ahmeti ka deklaruar në një konferencë për shtyp se ka fituar shumicën e komunave shqiptare përfshirë, Kërçovën, Tetovën, Çairin, Dibrën, Zhelinë, Bogovinën, Likovën ndërsa ka epërsi edhe në Gostivar dhe disa komuna tjera. Por, Z. Ahmeti ka pranuar edhe humbjen në Strugë dhe ka... 

Dokumenti i Brukselit për Asociacionin e komunave serbe?

Gjatë raundit të shtatë të bisedimeve ndërmjet Beogradit e Prishtinës, BE ka ofruar një dokument kornizë për Bashkësinë e komunave serbe për të cilin Qeveria e Serbisë ka thënë se është i “papranueshëm”, për çka edhe arritja e marrëveshjet ndërmjet kryeministrave Daçiq e Thaçi është shtyrë më 2 prill dhe atë më kërkesë të kryeministrit serb i cili pas konsultimeve... 

KESHILLI I LEVIZJES KOMBTARE SHQIPTARE –MOS BINDJA KOMBTARE HAP I RENDESISHEM I MOHIMIT TE SKEMES SE COPETIMIT DHE RICOPTIMIT!

Nga Fatos Ashiku Kuvendi i Beselidhjes se Re Shqiptare, si forum orientimi dhe kordinimi mbi unifikimin e vendimarrjes unike mbare kombtare. Me vendimet e marra ne Kruje me 6 Tetore 2012 ka materjalizuar Beselidhjen e re si organizem mbare kombetare qe orienton strategjine kombtare per mohimin dhe pervijimin e realizimit te skemes se Re mbare kombtare qeverises. Jane te njohura dy vendimet historike... 

Deklarate per shtyp e Levizjes Came ne lidhje me Rezoluten per Camerine!

Idrizi dhe komuniteti Çam tashmë janë të ndarë nga një hendek i thellë. Ai kërkon drejtori, Ne kërkojmë vetëm Rezolutën. · Presioni i Idrizit sot është thjesht retorik boshe. Sot nuk ka më vend për retorika por për veprime. · Lëvizja Çame dëshiron të qetësoj dhe të siguroj gjithë komunitetin Çam se i pari veprim politik i joni të jetë pikërisht Prezantimi i Rezolutës... 

Draft-marrëveshja Prishtinë-Beograd: Veriu-Rajon evropian e jo asociacion!

Beograd, 17 mars – BE dhe Prishtina janë pajtuar për një draft prej 10 pikësh për marrëveshje ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit? Sipas burimeve të ditores serbe Blic, ky propozim iu dorëzua autoriteteve në Beograd, që ata të japin vërejtjet e tyre. BE dhe Prishtina do të kërkojnë nga Serbia të mos pengojë pranimin e Kosovës në institucionet ndërkombëtare, duke lënë mundësi... 

Nikoliq: Asociacioni sipas ligjeve të Kosovës

Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikoliq ka deklaruar thënë se nëse Beogradi largohet nga bisedimet për Kosovën dhe nëse i lihet që Prishtina dhe BE-ja të menaxhojnë Kosovën pa pajtimin e Beogradit, do të hyhet në një fazë të madhe të destabilitetit në të cilën Beogradi serbëve në Kosovë shumë pak mund t’iu ndihmonte. Nikoliq në një intervistë të emituar në TV “Most”... 

DEKLARATË PËR SHTYP E “SENATIT ÇAM”

– SHPALLET KANDIDATI PËR DEPUTET I LËVIZJES CAME PËR QARKUN E FIERIT – KOMUNITETI CAM I FIERIT UNIFIKOHET NË MBËSHTETJE TË KANDIDATIT NIMET MUSAJ – LËVIZJA CAME NIS TURIN E FITORES ME SYNIMIN PËR TË FITUAR NGA 3 DERI 5 DEPUTET NË ZGJEDHJET E ARDHSHME PARLAMENTARE. Lëvizja Çame në një aktivitet festiv, gjithëpërfshirës dhe masiv, ku në prani të më shumë se 1.000... 

KESHILLI I LEVIZJES KOMBTARE: NISIM PROTESTEN MASIVE KUNDER FARSES ELEKTORALE QE PO PERGATITET NE TIRANE DUKE PASUAR NE PRISHTINE!

Fatos Ashiku KESHILLI I LEVIZJES KOMBTARE ! 13 MARS 2013 -NISIM PROTESTEN MASIVE KUNDER FARSES ELEKTORALE QE PO PERGATITET NE TIRANE DUKE PASUAR NE PRISHTINE! (Popull Shqiptare! -Cohu dhe rikthe sistemin politik te cilin kerkove me nderrimin e sistemit ne v 90 si ne Tirane edhe ne tere trevat! Te gjithe bashkuar ja dalim.Qeveri Teknike per zgjedhje te lira. Kjo klase politike e koruptuar ne kalvaret... 

Kryetyari i Komunës së Preshevës takohet me Ministrin për Arsim të Republikës së Kosovës z. Ramë Buja

Prishtinë, 8 Mars 2013 – Sot, kryetari Mustafa pati një takim me Ministrin e Arsimit të Kosovës Ramë Buja në të cilin u diskutua rreth hapjes së degës së Fakultetit të Edukimit për nivelin e shkollimit Master për kuadrat e arsimit që më parë kishin të kryer të njëjtin drejtim në shkollimin e lartë. Kryetari Mustafa njofton se takimi me z. Buja ishte mjaft konstruktiv dhe... 

LUGINA E PRESHEVËS TË PËRFSHIHET NË DIALOGUN KOSOVË – SERBI

Ish-shefi i misionit të OSBE-se në Kosovë, William Walker mendon se çështja e shqiptarëve të Luginës së Preshevës do të duhej të përfshihej në dialogun politik që po zhvillohet në mes të Kosovës dhe Serbisë. Ai në një intervistë për Kosovapress ka thënë se qeveria serbe nuk po i trajton qytetarët në Luginë si të barabartë me pjesën tjetër të vendit. “Po, absolutisht!... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch