Home » Rajonale

Nikoliq: Asociacioni sipas ligjeve të Kosovës

Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikoliq ka deklaruar thënë se nëse Beogradi largohet nga bisedimet për Kosovën dhe nëse i lihet që Prishtina dhe BE-ja të menaxhojnë Kosovën pa pajtimin e Beogradit, do të hyhet në një fazë të madhe të destabilitetit në të cilën Beogradi serbëve në Kosovë shumë pak mund t’iu ndihmonte. Nikoliq në një intervistë të emituar në TV “Most”... 

DEKLARATË PËR SHTYP E “SENATIT ÇAM”

– SHPALLET KANDIDATI PËR DEPUTET I LËVIZJES CAME PËR QARKUN E FIERIT – KOMUNITETI CAM I FIERIT UNIFIKOHET NË MBËSHTETJE TË KANDIDATIT NIMET MUSAJ – LËVIZJA CAME NIS TURIN E FITORES ME SYNIMIN PËR TË FITUAR NGA 3 DERI 5 DEPUTET NË ZGJEDHJET E ARDHSHME PARLAMENTARE. Lëvizja Çame në një aktivitet festiv, gjithëpërfshirës dhe masiv, ku në prani të më shumë se 1.000... 

KESHILLI I LEVIZJES KOMBTARE: NISIM PROTESTEN MASIVE KUNDER FARSES ELEKTORALE QE PO PERGATITET NE TIRANE DUKE PASUAR NE PRISHTINE!

Fatos Ashiku KESHILLI I LEVIZJES KOMBTARE ! 13 MARS 2013 -NISIM PROTESTEN MASIVE KUNDER FARSES ELEKTORALE QE PO PERGATITET NE TIRANE DUKE PASUAR NE PRISHTINE! (Popull Shqiptare! -Cohu dhe rikthe sistemin politik te cilin kerkove me nderrimin e sistemit ne v 90 si ne Tirane edhe ne tere trevat! Te gjithe bashkuar ja dalim.Qeveri Teknike per zgjedhje te lira. Kjo klase politike e koruptuar ne kalvaret... 

Kryetyari i Komunës së Preshevës takohet me Ministrin për Arsim të Republikës së Kosovës z. Ramë Buja

Prishtinë, 8 Mars 2013 – Sot, kryetari Mustafa pati një takim me Ministrin e Arsimit të Kosovës Ramë Buja në të cilin u diskutua rreth hapjes së degës së Fakultetit të Edukimit për nivelin e shkollimit Master për kuadrat e arsimit që më parë kishin të kryer të njëjtin drejtim në shkollimin e lartë. Kryetari Mustafa njofton se takimi me z. Buja ishte mjaft konstruktiv dhe... 

LUGINA E PRESHEVËS TË PËRFSHIHET NË DIALOGUN KOSOVË – SERBI

Ish-shefi i misionit të OSBE-se në Kosovë, William Walker mendon se çështja e shqiptarëve të Luginës së Preshevës do të duhej të përfshihej në dialogun politik që po zhvillohet në mes të Kosovës dhe Serbisë. Ai në një intervistë për Kosovapress ka thënë se qeveria serbe nuk po i trajton qytetarët në Luginë si të barabartë me pjesën tjetër të vendit. “Po, absolutisht!... 

Gaz lotsjellës kundër protestuesve shqiptarë në Shkup

Shkup, 2 mars – (E plotësuar)Disa mijëra shqiptarë kanë dalë të shtunën për të protestuar kundër dhunës që është ushtruar të premten ndaj fëmijëve shqiptarë, pas protestës së organizuar gjatë ditës së djeshme nga ish-forcat e sigurisë maqedonase “Dinjiteti”. Protesta që është organizuar nëpërmjet rrjeteve sociale, ka nisur në mesditë nga Çairi i Shkupit, duke... 

Takimi i nesërm Thaçi-Daçiq, ndër më të vështirët

Takimi i radhës ndërmjet kryeministrit Thaçi me homologun e tij serb, Ivica Daçiq në Bruksel, pritet të  jenë nga më të vështirit që nga nisja e tyre 2 vjet më parë. Në këtë takim si rend dite pritet të jetë çështja e veriut të Mitrovicës,  përkatësisht, strukturat paralele atje, raporton KTV. Shoqëria civile në Kosovë thotë se pavarësisht vështirësive që ka ky takim,... 

RTP lajmet 31 Janar 2013

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka shkruar në faqen e Facebook për fansat e tij në lidhje me deklaratën e kryeministrit Daçiq i cili gjatë qëndrimit në Shkup, krahasoi UÇPMB-në me Al Qaedan. “Pyetjes për arsyet e heqjes se përmendores së heronjëve të Preshevës, kryeministri i Serbisë iu përgjigj ne Shkup se ata ishin terroriste dhe shtroi pyetjen retorike: “A do... 

Akademi Përkujtimore kushtuar Presidentit të Kosovës dr.Ibrahim Rugova

Nga kjo Akademi bëhet thirrje LDK-së dhe LDD-së në Kosovë që të bashkëpunojnë me ngushtë për të mirën e Kosovës, sepse të dyja partitë janë parti të cilat programin e tyre e bazojnë në filozofinë politike të Presidentit Rugova. Dhe shpresojmë se ky bashkëpunim i degëve të LDKsë dhe LDD-së në Suedi do të iu shërbejnë si shembull edhe LDK-së dhe LDD-së në Kosovë.   Me... 

Ivica Daçiq : Shqiptarët e Luginës së Preshevës i kanë të drejtat e barabarta me të gjithë qytetarët tjerë në Serbi

Shqiptarët e Luginës së Preshevës i kanë të drejtat e barabarta me të gjithë qytetarët tjerë në Serbi dhe se, sipas tij, largimi i lapidarit të ushtarëve të UÇPMB-së nuk ka të bëjë me të drejtat e njeriut,ka thënë kështu kryeministri serb Ivica Daçiq gjatë konferencës me gazetarë të mbajtur pas takimit me kryeministrin maqedonas, Nikola Gruevski.   Kryeministri i Serbisë,... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch