Home » PDK

FALEMINDERIT “VETËVENDOSJE”!

Partia Demokratike Kombëtare, vlerëson lart çdo përpjekje të faktorit shqiptarë për sensibilizimin e çështjes së Luginës së Preshevës, duke filluar nga institucionet, partitë politike dhe sektorin joqeveritar. Në këtë vijë, PDK, përshëndet edhe protestën e paralajmëruar të Vetëvendosjes e cila përmes saj kërkon kërkon respektimin e të drejtave të shqiptarëve në Luginë,... 

Kumtesë: DHUNA RECIPROKE!

Partia Demokratike Kombëtare, gjendjen politike dhe të sigurisë, pas heqjes së Lapidarit të dëshmorëve të UCPMB-së në Preshevë, e vlerëson të rëndë dhe shqetësuese.   Heqja me forcë e pllakës përkujtimore të UCPMB-së, në qendër të Preshevës nga forcat e xhandarmërisë dhe demolimi i varrezave serbe në Kllokot dhe rrënimi i përmendorës partizane në Viti, dëmtojnë... 

Reagim: Kushtëzimet reciproke

Në kohën kur proceset evropiane kanë marrë rrugën e liberalizimit të vizave konform konventës ndërkombëtare për lirinë e lëvizjes ndërrajonale, deklaratat për kushtëzimet e reciprocitetit nuk i kontribojnë zgjidhjes së problemeve, por përkundrazi i ndërlikojnë ato.   Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikolic, është ndaluar të marrë pjesë për festën e Krishtlindjeve “Boziq”... 

Kumtesë: PSE RAMUSHI KRYEMINISTËR?!

Zhvillimet politike në Kosovë rreth ndryshimeve të mundshme në qeverisjen e vendit, i ngjajnë më tepër lojës “ngre e mos këput”. Këto lojëra bëhen më tepër nga koalicioni qeverisës për ta mbajtur gjendjen e “status quos”, deri në zgjedhjet e reja. Kalkulimet politike se a duhet Ramush Haradainaj të bëhet kryeministër, kanë një matematikë të pastër. Ramush Haradinaj... 

ME OBAMËN FITOI AMERIKA DHE BOTA

Partia Demokratike Kombëtare, fitoren e Barak Obamës, në krye të Shtëpisë së Bardhë, e vlerëson fitore të rëndësishme për SHBA-të dhe mbarë botën.   Rizgjedhja për mandatin e dytë në krye të shtetit më të fortë në botë e Obamës, tregon qartë besimin e zgjedhësve Amerikan, për një burrshtetas, i cili gjithnjë po tregon një frymë të re të përparimit dhe demokracisë.   PDK,... 

KOSOVA LINDORE SOLIDARIZOHET ME DHEMBJEN E POPULLIT AMERIKAN

Partia Demokratike Kombëtare, me shqetësim të thellë është duke i përcjellë fatkeqësitë e mëdha, të cilat po ua sjell uragani “sandy”, banorëve të Bregut Lindor të SHBA-ve, duke u shkaktuar dëme materiale dhe viktima në njerëz. PDK me rastin e stuhisë, e cila ka vënë në rrezik sigurinë e miliona qytetarëve amerikanë, i shpreh ngushëllime Presidentit të Shteteve të Bashkuara të... 

PDK SHPALL MORATORIUM

Partia Demokratike Kombëtare – Kosova Lindore   SHPALL MORATORIUM     Partia Demokratike Kombëtare, me seli në Bujanoc, ka vendosur të shpall moratorium pas kaq vitesh veprimi për shkak parcializimit deri në ekstremitet të skenës politike të Kosovës Lindore. Gjithashtu, PDK, në një kumtesë të bërë publike për mjetet e informimit, bënë me dije se ky subjekt politik... 

PDK: KUSH PO I FRYNË URREJTJES NDËRETNIKE NË BUJANOC?!

Kumtesë   KUSH PO I FRYNË URREJTJES NDËRETNIKE NË BUJANOC?!   Partia Demokratike Kombëtare, zhvillimet e fundit politike, në rajonin e Komunës së Bujanocit, i vlerëson të tensionuara me tendencë të përkeqësimit të mëtejmë. Kësaj situate të brishtë dhe delikate po i kontribuojnë disa shkrime të kinse analistëve politikë, që nuk përjashtojnë edhe opinionet e disa liderëve... 

PDK – TËRHIQET NGA ZGJEDHJET NË FAVOR TË PD-së

Kumtesë PDK – TËRHIQET NGA ZGJEDHJET NË FAVOR TË PD-së Partia Demokratike Kombëtare e vlerëson lartë rolin e zgjedhjeve lokale të 6 majit, duke përjashtuar çdo ofertë për dalje në zgjedhjet parlamentare. Ndonëse zgjedhjet lokale si proces janë shumë të rëndësishme për qytetarët e Komunës së Bujanocit, PDK, nuk do të marrë pjesë në garën për pushtet, duke favorizuar... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch