KFOR-i e mohon se xhandarmeria serbe hyri në Kosovë

Read Time:1 Minute, 2 Second

Misioni i KFOR-it i drejtuar nga NATO ka përgënjeshtruar një lajm të publikuar në disa media, ku u raportua se xhandarmëria serbe ka hyrë brenda territorit të Kosovës.

Sipas KFOR-it, rreth orës 14:45, një njësi letoneze që i përkiste KFOR-it po përgatitje të fillonte një patrullë të planifikuar dhe të sinkronizuar me Forcat e Armatosura Serbe përgjatë dy anëve të kufirit.

“Në momentin kur është bërë fotografia në fjalë, personeli letonez po koordinoheshin me homologët e tyre serbë, të cilët ishin pozicionuar në anën e tyre të vijës kufitare administrative. Është e rëndësishme të theksohet se skuadra e Letonisë ishte pozicionuar më tej pas udhëheqësit të tyre, i cili ishte i përfshirë në koordinimin e aktiviteteve me Forcat e Armatosura Serbe. Imazhi mund të ishte prerë për të përjashtuar pjesë që përshkruajnë liderin letonez duke biseduar me udhëheqësin e SAF. Të patrullimi i sinkronizuar është kryer në mënyrë profesionale dhe në respekt të plotë të procedurat e përcaktuara mirë”, thuhet në njoftimin e KFOR-it.

Tutje, KFOR-i thotë se vazhdon të zbatojë mandatin e tij në OKB, ofrimin e një mjedisi të sigurt dhe të sigurt për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë herë dhe në mënyrë të paanshme.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Opinion: <strong>Kundër atyre që thonë se Kosova është projekt dhe e krijoi shtet Perendimi</strong>
Next post <strong>Kosova dhe Beteja për sovranitetin e shtetit</strong>