Olaf Scholz kërkon të shtensionohet situata në veri dhe të mbahen zgjedhjet

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka thënë të mërkurën në mbrëmje se pret që gjendja në veriun e Kosovës të shtensionohet, të mbahen zgjedhjet në komunat me shumicë serbe dhe të zbatohen marrëveshjet në mes Kosovës dhe Serbisë.

Kancelari Scholz i bëri komentet gjatë një konference për media me Kryeminisrtin maqedonas Dimitar Kovaçevski në Berlin, ku po ashtu inkurajoi faktorët politikë në Maqedoninë e Veriut që t’i miratojnë ndryshimet kushtetuese për t’ia hapur rrugën vendit drejt integrimit më të shpejtë në BE, transmeton Zëri i Amerikës.

Lini një Përgjigje

Previous post <strong>Analizë: Ja  e vërteta e zhvillimeve në Partinë Demokratike</strong>
Next post Qeveria e Kosovës: ‘Mbrojtja Civile’ e `Brigada e Veriut` shpallen organizata terroriste