Cilat monumente i mungojnë Prishtinës?

Read Time:1 Minute, 24 Second

Nga Skënder Sadri KAPITI

Në Prishtinë duhet ngritur monumenti i baballareve te kombit, pra duhet edhe në    Kosove monument për ata ashtu si  e kanë në  Vlore.

Duhet monument  madhështor atyre burrave të mëdhej të Kombit prej luftës dhe sakrifivave të të cilëve  erdhi Pavarësia e Shqipërisë; duhet ngritur monumenti   atyre   qe sakrifikuan dhe dhane gjithcka për Kombin si Hasan Prishtina, Ismail Qemali,Isa Boletini, Bajram Curri, Idriz Seferi  dhe të tjerë.   Duhet monument për të gjithë ata  që punuan e luftuan aq shumë për Pavaresine e Shqipërise jo vetëm nga Osmanllija por më shumë shqiptarët e fituan Pavarësinë  nga Serbia, Mali i ZI, Greqia e Bullgaria, ish perandorite e te cilave    i kishin ne sundim dhe gati po i asimilonin trojet dhe shqiptaret para se te vinin osmanët  ne Ballkan. Dhe po keta serbo-bollgaro – grekët  donin te zhduknin e të asimilonin shqiptartët, donin   t’i rimerrnin  trojet shqiptare ne prag te renies  se Peradorise Osmane duke u justifikuar si trashëgimtarë të Perandorisë Bizantine, Serbe e Bullgare të cilat i kishte pushtuar e sunduar Perandoria Osmane. Po këta sllavo-grekët edhe sot janë kërcënim dhe armiq të shqiptarëve

Shpallja e Pavaresise se Shqiperise nga Ismsail Qermali kjo eshte ngjarja  me e madhe dhe me e rendesishme gjithkombetare.Prandaj asaj duhet edhe që t’i ndertohet një monument madhështor  në Prishtinë. 

Në Shqiperi habitet opinioni si ka mundesi qe ne Kosove nuk ka akoma bust të Adem Jasharit, sakrifica e tij dhe e familjes së tij për komb dhe pavarësi është rast unikal në Botë.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Analistët amerikanë për tensionet Serbi-Kosovë dhe rolin e Perëndimit
Next post Paulo Coelho në 75 vjetorin e lindjes