Edi Rama: Dy satelitët shqiptarë, gati për t’u lëshuar në hapësirë

Read Time:48 Second

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka publikuar një fotografi, përmes së cilës njoftoi se satelitët “Albania 1” dhe “Albania 2” janë gati për t’u lëshuar në hapësirë.“GATI PËR T’U LËSHUAR në hapësirë nga Kennedy Space Centre në Florida të SHBA, dy sytë superteknologjikë që do të monitorojnë Shqipërinë nga lartësitë, me një precizion të lartë dhe qartësi të plotë figure deri në 75 cm2; Satelitët e ALBANIA 1 dhe ALBANIA2.”

Ai shkruan se dy dytë superteknologjikë do monitorojnë Shqipërinë nga lartësitë me një precizion të lartë dhe qartësi të plotë figure, transmeton Klankosova.tv.“Shqipëria do të ketë përdorim ekskluziv të tyre, për përpunimin e Informacionit Gjeohapësinor (GIS) si dhe ofrimin e produkteve të imazherisë dhe komponentëve të tjerë të saj, e një sërë institucioneve e subjekteve, publike ose private, puna e të cilave lidhet me territorin, ujërat, pyjet, zjarret, mbetjet urbane, prodhimin bujqësor, zhvillimin urban, titujt e pronësisë, e me radhë”, shkruan mes tjerash ai.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Të shtëna mes vete, 22 ushtarë rus të vrarë e 16 të plagosur
Next post SHBA: Delagacioni i Luginës sot janë takuar me z. Dio Gardi