Franca fiton ndaj Marokut dhe ka rastin ta mbrojë titullin

Read Time:1 Minute, 2 Second

Franca ka arritur të shkojë në pozicionin ku mund ta mbrojë titullin e kampionit të botës të fituar në Botërorin e kaluar të mbajtur në Rusi, ku e kishte mposhtur Kroacinë. 

Të mërkurën Franca ka shkuar në finale, pasi në gjysmëfinale të Botërorit “Qatar 2022” e ka mposhtur Marokun. Fitorja ka qenë e pastër dhe me rezultat 2-0. 

Sidomos në pjesën e parë, Franca e ka dominuar në të gjitha aspektet Marokun. Francezëve nuk u janë dashur më shumë se sa pesë minuta për ta gjetur golin e avantazhit përmes Hernandez.

Francezët do të mund të shënonin të paktën edhe tre gola të tjerë, sikur Giroud dhe Mbappe të ishin më konkret, por pjesëloja e parë është mbyllur me një gol. 

Pastaj, në pjesën e dytë, ka ardhur një dominim maroken me posedim të topit, por vetëm aq. Ka qenë minuta e shtatëdhjetë e nëntë kur Kolo Muani është gjetur në vendin e duhur dhe e ka çuar topin drejt rrjetës. Kjo pas një sllallomi nga Kylian Mbappe pasi paraprakisht topi është fituar në mesfushë.

Me këtë rezultat edhe është mbyllur ndeshja. Finalja Francë – Argjentinë zhvillohet më 18 dhjetor. Që të dy finalistët janë fitues të dyfishtë të Botërorit. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Parlamenti dhe Këshilli i BE-së arrijnë marrëveshje për liberalizimin e vizave për Kosovën
Next post “Le Monde”: Kurti rrezikon t’i acarojë aleatët e tij perëndimorë