Futbollistët e Kosovës mposhtin Andorën dhe merr fitoren e parë

Kosova ka arritur ta marrë fitoren e parë në fushatën e kualifikimeve për Euro 2024. 

Kjo pasi në ndeshjen e të enjtës e ka mposhtur Andorrën me rezultat 3-0. 
Kosovarët e kanë dominuar ndeshjen në kuptim të të gjitha statistikave, si në pjesën e parë ashtu edhe në të dytën. 
Ka qenë Rashica ai i cili e ka hapur serinë e golave. Në minutën e njëzet e gjashtë një top i ardhur nga Florent Muslija ka kaluar në pronësi të vushtrriasit i cili e ka dërguar drejt rrjetës.  Kjo ka bërë që Kosova të shkojë në pushim me epërsi. 
Pastaj në pjesën e dytë skuadra e drejtuar nga primoz Gliha e ka gjetur rrjetën edhe dy herë. 
Rashica ka shënuar edhe një herë në minutën e shtatë dhjetë e një dhe Zeqiri në minutën e tetëdhjetë e tetë. 
Pas kësaj fitore Kosova që ka grumbulluar shtatë pikë gjendet në vendin e katërt në tabelën e grupit që kryesohet nga Zvicra me katërmbëdhjetë pikë. 
Ndeshja e ardhshme e Kosovës do të duhej të zhvillohej pas tri ditësh me Izraelin, por është shtyrë pas situatës së krijuar në Lindjen e Mesme, ku Hamas dhe shteti izraelit kanë rinisur luftën. 

Lini një Përgjigje

Previous post Besnik Bislimi dhe Faik Nika flasin për mbrojtjen e të drejtave të shqiptarëve
Next post Shqipëria ka arritur fitore të madhe kundër Çekisë 3:0