Gjykata e Posaçme ka vendosur arrest shtëpie për ish-kryeministrin Sali Berisha

Read Time:58 Second

Gjykata e Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit ka miratuar kërkesën e Strukturës së Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit (SPAK) për arrest në shtëpi të Berishës, dhe ka qenë gjyqtarja Irena Gjoka e cila shpalli vendimin.

Duke nisur që nga dita e sotme, Berisha do të qëndrojë në arrest shtëpie me mbikëqyrje policore.

Ky vendim vjen pasi SPAK mori autorizimin e Kuvendit për heqjen e imunitetit të deputetit Berisha teksa më parë Struktura e Posaçme kishte kërkuar detyrim paraqitje gjë e cila nuk u zbatua nga Berisha duke bërë që të shkohet në një masë më të fortë, atë të masës arrest në shtëpi, transmeton RTSH.

Gjithashtu, në vendim theksohet se Berisha nuk duhet të largohet nga banesa e tij në rrugën “Mustafa Matohiti” dhe të mos komunikojë me persona të tjerë përveç atyre që bashkëjetojnë me të.

“Mbikëqyrja e zbatimit të masës së sigurimit “arrest në shtëpi”, parashikuar nga neni 237 i K.Pr.Penale, si dhe urdhërimeve të përcaktuara në këtë vendim të kontrollohet nga Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar dhe shërbimet e policisë gjyqësore, pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit”, theksohet në vendimin e Gjykatës.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Aktivitetet e Shoqates “Trojet e Arbrit“ për vitin 2023 dhe planet për vitin 2024
Next post Shkëmbim zjarri mes policis së Kosovës dhe kontrabandistëve në veri, një serb arrestohet