Kalon afati për formimin e organeve të KNSH-së, vendimet për të do t’i merr Qeveria e Serbisë

Read Time:1 Minute, 3 Second

Dje, liderët politikë të Luginës së Preshevës ishin të ftuar në Qeverinë e Kosovës për gjetjen e një zgjidhje për formimin e organeve të Këshillit Kombëtar Shqiptarë

Edhe insistimi i Kryeministrit Albin Kurti që kryetarët e partive politike, të PVD-së, PD-së, PDSH-së dhe LPD-së që të mirren vesh duke rrespektuar fituesin e zgjedhjeve, Partinë për Veprim Demokratik, prap se prap nuk u arrit marrëveshja, sepse Lëvizja e Progresit Demokratik që kishte fituar dy mandate, insiston që Kryetari i KNSH-së t’i takon kësaj partie politike. Ndërsa Partia Demokratike e Nagip Arifit deklarativisht thot se e njeh fituesin e zgjedhjeve por edhe ata nuk i përgjigjen formimit të shumicës.

Pasi që nuk u arrit mbajtja e seancës konstituive, Ministria serbe e pakicave do të emëron organin e përkohshëm që quhen si “Masat e dhunshme” qeveritare.

Gjithashtu, mosarritja e marrëveshjes për KNSH do ta rrezikon seriozisht edhe pushtetin lokal në Bujanoc.

I vetmi që nuk ka marrë pjesë në takimin e djeshëm me kryeministrin Kurti ka qenë kryetari i Alternativës për Ndryshim, Shqiprim Arifi. Kandidat i kësaj partie në zgjedhjet për Këshillin Kombëtar të Shqiptarëve ishte Levent Qazimi, djali i komandantit të Ish-Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë e Bujanocit, Ridvan Qazimi, i njohur si komandant Leshi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post <strong>Vdiq veprimtari i madh i çështjes kombëtare Fejzë Halili</strong>
Next post Ish-ambasadori Walker nderohet me titullin “Doctor Honoris Causa”