Komiteti LIBE i Parlamentit Evropian ka votuar me shumicë PRO liberalizimit të vizave për Kosovën

Read Time:53 Second

Pro këtij vendimi kanë votuar 48 deputetë, 7 ishin kundër ndërsa 2 kanë abstenuar.

Komiteti për Liritë Qytetare, Drejtësi dhe Çështje të Brendshme, që shkurt njihet edhe si LIBE, i Parlamentit Evropian, në pikën për Kosovën që ndërlidhet me procesin e liberalizimit të vizave, ka votuar me shumicë dërmuese PRO.

Ky është votimi i parë në vargun e votimeve që pritet të ndodhin në javët në vijm, e që do të çojnë deri te vendimi përfundimtar për heqjen e regjimit të vizave për qyetetarët e Kosovës.

Pas votimit në Komitetin LIBE, testi për liberalizimin e vizave duhet të votohet edhe në seancën plenare të Parlamentit Evropian.

Në fund, duhet të votojnë edhe ministrat e brendshëm të shteteve anëtare të BE-së, kur edhe përfundojnë procedurat e votimit dhe vendimi shpallet në Gazetën Zyrtare.

Sipas vendimit tashmë të dakorduar, qytetarët e Kosovës do gëzojnë lëvizjën e lirë pa viza, paralelisht me funksionalizimin e sistemit informativ evropian ETIAS, e në çdo rast, kjo do të ndodhë  jo më vonë se më 1 janar të vtiti 2024.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post <strong><em>Mjeku e lufta liria dhe e shteti</em></strong>
Next post Derek Chollet në Beograd apelon për propozimin franko-gjerman