Lajçak flet për takimin me Kamberin dhe Lutfiun: Diskutuam tema të rëndësishme

Read Time:45 Second

I dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, ka folur për takimin me deputetin shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberin dhe kryetarin e Këshillit Kombëtar Shqiptar, Nevzad Lutfiu.

Ai ka thënë se në këtë takim kanë diskutuar tema të rëndësishme që kanë kyçe për procesin e integrimit evropian.

“Si pjesë e ndërveprimeve të mia të rregullta me Ballkanin Perëndimor, pata një takim të dobishëm me Shaip Kamberin në Bruksel. Diskutuam tema të rëndësishme, duke përfshirë të drejtat e njeriut dhe të pakicave, të cilat janë çështje kyçe në procesin e integrimit evropian”, ka shkruar La”, ka shkruar Lajçak në platformën “X”.

Ndryshe, për këtë takim ka raportuar edhe kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Nevzad Lutfiu, i cili ka thënë mes tjerash se e kanë njoftuar Lajçakun për hezitimin dhe mosgatishmërinë e shtetit serb për të integruar shqiptarët nëpër institucione shtetërore.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Shqipëria në udhëkryq  prej 30 vitesh
Next post FSK-ja realizon ushtrimin fushor “Mburoja 3”